Skaly

Skalné lezenie.
<< < 1 2345 > >>
Spolu 248 v 25 strankach.

Nový lezecký sprievodca Skalky východného Slovenska

Po troch rokoch práce na zhromažďovaní údajov, jazdení po lezeckých oblastiach, preliezaní ciest a odisťovaní nových línií, sa podarilo vydať prvého komplexného knižného sprievodcu „Skalky východného Slovenska“. 

Prvý slovenský voľný prelez Freeridera, 5.13a, El Capitan, Yosemity

"Ten pocit keď si splníte najväčší sen. Na vrchole El Capitana po voľnom preleze cesty Freeride (5.13a).
Obaja sme voľne preliezol všetky dĺžky. Plánovali dňa byť v stene 7 dní, nakoniec sme museli ostať 8 a aj napriek tomu, že sme mali málo jedla a vody sme to dokázali preliezť. Obaja sme si siahli na dno svojich možností a podarilo sa. Bol to spoločný prelez, a určite by sme to jeden bez druhého nezvládli." objavilo sa na facebooku Mišky Izakovičovej. Pre česko-slovenské lezenie veľká vec!

POZVÁNKA 24. tradičný horolezecký zraz na Súľove

Začiatkom júna sa bude na Súľove opäť konať tradičný horolozecký zraz a to už po 24-krát! Kto ešte nebol určite by mal ísť a tí ktorí tam chodia pravidelne, tak vedia prečo sa oplatí toto podujatie navštíviť :)  

Ten úplně nejhorší výjezd na světě!

VAROVANIE: Ak sme kamoši/máme spoločných kamošov na nemenovanej sociálnej sieti, je možné, že si tento foto-report už čítal/a. Ak áno, ospravedlňujem sa, že neprinesiem nič nové, ak sa ti ale páčil, možno si ho rád/a prečítaš znova... :)

Nemám rád zimu. Teda, rád si pozriem prvú snehovú chumelenicu spoza okna, poprechádzam sa po zasneženej krajine, keď svieti mrazivé zimné slnko a nevadí mi ani to, že na sebe mám trojobal z therma, vrchného oblečenia a páperky. Ale to všetko vydržím len v obmedzených množstvách a po určitom čase začnem čím viac myslieť na príjemné jarné skalkárčenie v Maníne či opekačku na Súľove. Minulý rok som svoje snívanie o teplých krajoch zrealizoval a po návrate z Edinburghu sme sa aj s chalanmi vydali za slnkom na Istriu, do Buzetu a Kompanju. Tento niekoľkodňový výlet vo februári 2017 bol pre mňa štartérom k znovunadobudnutiu mojej lezeckej identity, inými slovami, konečne som znova začal poriadne liezť!

Video: Silence 9c

Pred pár mesiacmi obleteli lezecké aj mainstreamové média správy o tom, že Adam Ondra preliezol svoj štvorročný projekt v jaskyni Hanshelleren, známej ako Flatanger. Cestu, ktorú všetci poznali pod pracovným názvom Project Hard, nazval Silence a stala sa prvým 9c na svete. Bernardo Giménez Adama pri projektovaní sprevádzal, bol aj pri preleze a stojí na novým filmom Silence, ktorý je voľne dostupný na Adamovom Youtube. Celé video si môžeš pozrieť po rozklinutí článku!

Slnečné hodiny v Bratislave znova dostanú novú tvár.

Aktivisti z občianskeho združenia Na hrane sa chystajú areálu slnečných hodín vdýchnuť nový život. Ich projekt môžete podporiť aj vy! 

Andrej Kamas - Blade runner 8c+ (11-/11) FA

NaSúľove sa nám za chladných jesenných podmienok dejú veci! Andrej Kamas, miestny drtiťč a autov mnohých ľahších i ťažkých ciest v oblasti, sa postaral o prvý prelez cesty Blade Runner 8c+ Cesta dokopy 45 metrov (má aj prvú dĺžku za 8b/8b+, ktorá už bola vylezená) a je to tak silová, ako aj vytrvalostná darda. Na doplnenie treba dodať, že je to zatiaľ najťažší slovenský skalkársky prelez a pravdepodobne najťašie FA tohto roku. Veľká gratulácia Andrej!
Autorom všetkých parádnych záberov, ktoré uvidíš po rozklinutí, je Roman Ripka. Viac info v článku od HK Manín.

Boulder Open Air 2017

Český bratia pozývajú na skvelé preteky na čerstvom vzduchu v brnenskom areáli VUT. Slovákom sa tam zväčša darí, tak príďte testnúť ;-)

Skalná sezóna 2016 - Lepšie neskoro ako nikdy

O roku 2016 sa mnohí vyjadrovali ako o najhoršom vôbec a boli radi, keď sa konečne skončil. Teraz v marci máme už takmer tretinu nového roka za sebou a na starý sa už skoro zabudlo, no ja by som vám ho rád pripomenul, lebo čo sa lezenia týka, nedá sa povedať, že by bol neúspešným. Na skalkách a bouldroch sa chalanom aj babám darilo, big-wallová scéna takisto zažila slovenský frontálny útok a tak si aspoň v krátkosti môžeme zhrnúť, kto a ako sa zapísal do lezeckých kroník.

Pre niekoho zima, pre iného podmienky

Po viacerých poslabších zimách, kedy sa na Nový rok dalo bez problémov vyjsť aj s bolesťou hlavy na Končitú a dobre si zaliezť, sa Perinbaba tento rok hecla a poslala nám poriadnu snehovú nádielku. To predpovedalo vynikajúcu sezónu pre skialpinistov, snowboardistov a zimných turistov, no zimnému boulderingu či skalkárčeniu takéto podmienky veľmi neprajú. Našlo sa však pár odvážlivcov, ktorí sa aj napriek mrazom vybrali drať kožu na rodnú hrudu a ešte viac tých, ktorí v zimnom období nevidia len príležitosť utiahnuť sa do tepla a prachu stien, práve naopak. Vidia zimu ako prísľub dobrého trenia alebo zmiernenia horúčav a za týmto cieľom sa vybrali do zahraničia. Takýchto skalných fanúšikov sa za tých pár zimných mesiacov našlo akurát toľko, aby to vydalo na jeden pekný sumár, tak poďme na to!

<< < 1 2345 > >>
Spolu 248 v 25 strankach.