Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

  • Nepíše sa mi to ľahko, nemám z toho vôbec dobrý pocit a ver, že posledná vec, ktorá ma teší sú práve nasledujúce riadky. No niekedy treba urobiť aj "špinavú robotu", aby sa trochu rozprúdila diskusia a možno takýmto ofenzívnym spôsobom dospelo aj k nejakým záverom.

Ešte raz chcem zdôrazniť, že celý môj postoj a pohľad na vec je čisto subektívny a určite v značnej miere pokrivený vývojom udalostí posledných dní, ktoré som absolvoval na jamesáckom kurze inštruktorov skalolezectva v Zuberci a predtým na Kaľamárke. Ako už tradične, ani neviem odkiaľ začať 

Možno mojimi idealistickými predstavami o inštruktorovi ako takom. Keď som začal pred 12-timi rokmi liezť, mojim impulzom k tomuto športu, či skôr životnému štýlu bol práve inštruktor, ktorého som mal možnosť vidieť na Chate pri Zelenom plese. Chalanisko, z ktorého sršala istota, že to, čo robí aj vie robiť dobre a ako som sa mal možnosť neskôr presvedčiť, robil to vynikajúco. Pán lezec, ktorý bol komplexný vo všetkých smeroch, nielen v metodike, ale predošetkým v lezení ako takom. Horolezectvu sa venoval, mal odlezené a slovko inštruktor horolezctva na neho sedelo ako ušité. Ďakujem ti kámo za to, že si bol vzorom!   

Keď som sa vrátil minulý rok späť na Slovensko, rozhodol som sa, že si splním jeden zo svojich snov a pokúsim sa stať aj ja inštruktorom. Za tie roky sa na mňa už čo-to nalepilo a hádam by som mohol svojou maličkosťou prispieť aj ja. A tak som sa prihlásil na počiatočný kurz inštruktorov skalolezectva cez SHS JAMES.  

Lezecké predpoklady   

Hneď na úvod mi išla karta, keď som si pomýlil termíny a nedošiel som na úvodný preskúšavací kurz, kde sa malo preukázať, či sú ašpiranti schopní preliezť cestu 5. stupňa obtiažnosti. 

Vravím si: “Fuuu, tak to latku príliš vysoko nenasadili.“ Od mojej idealistickej predstavy inštruktora to bolo na míle ďaleko. Nedošiel som, za čo by som mal byť plným právom vylúčený. No naštastie mi bola daná šanca a hneď som išiel na 1. časť na Kaľamárku, kde som bol preskúšaný. Veľmi ľutujem, že som nebol na úvodnej časti. Znie to povýšenecky, ale pobavil by som sa na lezeckom „umení“ mnohých mojich budúcich kolegov. Trepem, taký cynik nie som, žiaľ, zaplakal by som a to veľmi horko. :( Proste sa nejako vydriapať cestou v 5.stupni.

A teraz trošku subjektívnych názorov. Frekventant, ktorý sa trápi v 5. stupni nemá čo robiť na kurze inštruktorov skalolezectva!!! Kritériá v tomto smere by mali byť oveľa tvrdšie a vyššie! Za seba a ešte raz podotýkam za seba, by som navrhoval aspoň 6+ s prehľadom a minimálne 2 odlezené roky! Je kopec šikovných ľudí, ktorí sú schopní prvý mesiac lezenia vyliezť cesty 5. stupňa klasifikácie. Majú teda podľa JAMESu možnosť stať sa hneď inštruktormi skalolezectva. Žiadne zdokladovanie výstupov , skúseností žiaľ nie je treba. 

Týmto spôsobom môže byť inštruktorom každý Janko i Marienka. Ako sa neskôr ukázalo, aj tomu tak je!   

Metodika  

Alfou aj omegou skalolezectva má byť aj prsný uväz a helma. Pokiaľ spĺnaš toto kritérium s trochou nadsázky, budeš inštruktor! Prehliadne sa, opraví, keď frekventant, ktorý už má v záverečnej časti všetko ovládať, si pri demonštrácii zlaňovania cvakne lano do pútka na sedáku, ďalší dvaja urobia štand aj s friendom, ktorý im neudrží ani odsadnutie, že ďalší vymýšľa nové spôsoby naväzovania sa už počas záverečnej skúšky, tretí rieši 10 minút ako vôbec cvaknúť lano. 

Aby sa nepovedalo, aj ja som urobil chybu, keď som pri zlaňovaní bol naviazaný len do sedáku, napriek tomu, že som mal prsný uväz, ale len preto, lebo mi to prišlo byť v danom momente zbytočné na zlanenie z 3 m a celé som to bral ako formalitu. Ale chyba bola, aj keď vedomá.  
 

Záverečná skúška  

Pre mňa osobne ďalšie fiasko. Keď už sa teda nebazírovalo v rámci kurzu na lezeckej úrovni, snáď by sa aspoň teraz v rovine teoretickej mohlo. O to väčšie bolo moje rozčarovaniekeď som si vytiahol otázku a mal k dispozícii knihu Abeceda horolezectví a 30 minút na prípravu. Niektorí aj viac. Žiadne vylosovanie otázky a hneď odpovedať ako to je bežné na školách. Ako takýmto spôsobom mohli byť presvedčení o tom, že skutočne ovládam metodiku?  

JAMES  

Som si plne vedomý, že každý z nás je omylný a plne oceňujem ochotu a nasadenie robiť takéto kurzy. Ľudia, ktorí vedú tieto kurzy to robia z dobrej vôle a s vedomim správnej veci. Za existujúci stav nechcem  nikoho konkrétne viniť, lebo to nie je len o jednej osobe, no určite by som nebol rád, keby pretrvávajúci stav a kvalita inštruktorov fungovala takto i naďalej. Verím a viem, že je ochota danú vec posunúť dopredu.. 

Pokiaľ sa ale o veciach nebudeme vyjadrovať a snažiť sa ich konštruktívne posunúť dopredu, nemáme právo ani v "zákulisi" nadávať na úroveň slovenských inštruktorov, ktorí sa síce vedia naviazať na lano, ale samotné kvalitné lezenie už tak dobre neodprezentujú.  

Obrazný príklad :  

Ak sa prihlásim na fotografický kurz, očakávam, že mi vedúci kurzu neukáže len foťák a jeho jednotlivé časti, ale aj schopnosť vedieť pekne fotiť a sám sa pokúsi mňa naučiť čo najlepšie fotiť.. 

Lezecký inštruktor by mal byť osoba maximálne komplexná nielen s vedomosťami, ale byť aj dobrý lezec a autorita a nielen lezecká. Byť schopný nielen naučiť ma naviazať sa, ale prinajmenšom aj naučiť ma správne liezť. Že sa takíto ľudia nehlásia na kurz už nie je chybou JAMESu! Žiaľ časť inštruktorov skalolezectva by som premenoval skôr na inštruktorov metodiky skalolezectva!

Určite by som sa neuberal smerom zvyšovania kvantity, ale skôr kvality inštruktorov skalolezectva. 

No a ešte trocha Kocúrkova  

Počas prestávky a vo svojom voľnom čase sme sa s Rasťom Šimkom rozhodli, že si ešte zalezieme, kedže sme boli v peknej oblasti a zjavne sme na rozdiel od ostatných mali chuť aj liezť a nielen utekať na pivo ako budúci inštruktori skalolezectva. Problém ale bol, že sme vraj na našich kolegov frekventantov pôsobili demoralizujúco, keďže sme nemali na hlave prilby a prsné úväzy. 

Je mi ich ich osobne dosť ľúto, lebo budú asi značne zdemoralizovaní pri pohľade na skutočnosť, že v skalkárskom lezení prsný úväz a prilba nie je štandardom. 

Žiaľ toto poslúžilo ako hlavný argument, prečo mne a Rasťovi Šimkovi nebol udelený certifikát. To, že si so mnou zaliezol môj vlastný inštruktor kurzu deň predtým bez prilby a prsáku už problém nebol. V stanovách nie je určené ako by som mal počas svojho voľného času liezť na skalkách, takže to nemal byť argument proti mne a Rasťovi. Na mňa ten parchant Huber pôsobil ešte viac demoralizujúco, keď síce s prilbou, ale zato bez prsáku, uväzu a dokonca lana sóloval 400 m na Tre CimeKtovie, či ho za to nechceli vylúčiť z klubu horských vodcov, lebo nedodržuje zásady bezpečnosti.:) A to nemusíme ísť za príkladmi do zahraničia.

Je mi úplne jasné, že sa JAMES snaží docieliť, aby sa na skalkách liezlo čo najbezpečnejšie, čo mu slúži ku cti. No nemôže to takýmto exemplárnym potrestaním, ako to vnímam ja, prezentovať. To som fakt mal isť radšej na pivo, neprejavovať záujem o skalkárčenie a byť ticho. Lenže čo by som tým dosiahol? Sám by som bol pokrytec, keby som sa tváril, že odteraz si budem liezť na skalkách vždy s prilbou a prsným úväzom. Lezenie je nebezpečný šport a je len na nás ako sa k tomuto faktu postavíme a budeme znášať mieru rizika, pokiaľ si lezieme sami pre seba, za nikoho nezodpovedáme a nikoho nemôžeme ohroziť.   

PS: Oficiálna sťažnosť bola poslaná na JAMES. Mojim cieľom je skôr podnietiť diskusiu, lebo iba viac názorov môže posunúť danú situáciu dopredu. Ak je to vôbec potrebné a nevnímam to celé zle len ja. Viem, že JAMES je inštitúcia, ktorá je tu pre nás a je ochotná. Za celkový obraz si však môžeme my všetci.

Fuu, to si teraz užijem kritiky od anonymov:)

Caption of the figure above.

Komentáre (275)

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 09:42:12
- Cepo

Plne suhlasim s tvojim nazorom... Osobne som drzitelov viacerych instruktorskych opravneni (lyze + plavanie) a kedze lozeniu sa venujem uz vyse 8 rokov, aj ja som uvazoval o urobeni si instruktora horolezectva. nejako ma to ale odradilo, ked som sa dozvedel, akym sposobom to cele funguje. Tak som si povedal, ze si radsej budem liez sam pre seba a ked niekoho noveho zoberiem na skaly, tak mu samozrejme aj bez paiera &quot;instruktor horolezectva&quot; vysvetlim a ukazem, co ma robit, ako sa spravne navazovat, zlanovat, pripadne ako postavit nohy. Trochu blud je aj v tom, aby bol clovek sudeny za to, ze nema prilbu a prsak na SKALKACH!!! Samozrejme nehovorim o horach, tam by som bol nekompromisny. Pri sportovom lozeni potrebuje lezec byt co najlahsi, najohybnejsi, aby dokazal problem preliezt. Plne ale chapem, ze obtiaznost 5. stupna by som vyliezol aj s 20kg baglom na chrbte - ale preco? Sklakarske lozenie je uplne o comsi inom... Treba sa fakt nad sebou zamysliet. <br /> P.S.: Mimochodom, skalky na Slovensku su uz pomerne dobre odistene, tak tu uz nieje taka hrozba, aby pri pade doslo ku dorzalnej kompresii z dovodu chybajuceho prsaku...<br /> Hlavne, ze nas lozenie bavi! ;)

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 09:50:27
- MartinS

Pekne si napisal:) plny suhlas

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 09:51:12
- palopalica

Osobne si myslím, že je dost velký nedostatok praxe, myslím lezeckej tj. vykonnosťi aj v lezeckých kluboch. Česť výnimkám. Nechcem menovať. Len sa mi zdá že tam všetci všetko vedia, a liezt ani zdaleka. Darmo mi je teória ked neviem liezť. Nežeby som ja vedel. Ale nestalo sa mi prvý krát že sa moje lezecké potulky skrížili s potulkami nemenovaných klubov a vo vačšine prípadov bol malér. Aj posledne na Súlove. Neviem síce presne čo sa stalo ale ak to nebolo nacvičovanie záchranky tak minimalne riadne podvrtnuty členok. A nechcem si ani pomysliet ako sa to stalo. <br /> <br /> Čiže čo som tým chcel povedať. Je zdravé mať aj daku fyzickú zdatnost pri lezení, ked chcem liezt, nie len teóriu, ta ťa do zlanaku nedostane. <br /> <br /> No a čo už potom Inšruktori ako Martin popísal. No ale ked sa takýto klubisti hlásia na inštruktorov tak dakujem pekne. <br /> <br /> A ak to takto pojde dalej začneme v počtoch, povedzme aj Tatranských, dobiehať našich západných bratov..

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 09:53:17
- Lubiga

Pekne si to napisal. Verim, ze sa ti z toho podari vykorculovat s vytaznym koncom. Drzim palce!

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 09:55:47
- brano

Nikdy som sa nad tym nezamyslal, ale ja vnimam instruktora skalolezectva a prilahlych disciplin prav ako niekoho, kto ta nauci bezpecne posobit na skalach / horach / umelych stenach. Pre cloveka, co ta uci dobre liezt by som pouzil skor trener, preto by som to asi od instruktora neocakaval, ale na otazku preco vlastne nemam odpoved.<br /> Otazka teda pre mna je skor, kto je (ma byt) instruktor? Aka je (ma byt) jeho uloha?

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 10:19:44
Reakcia - Lubiga

Nuz ani ja som sa nezamyslal. No ak by som si chcel robit kurz na zoskok s padakom, tak by asi na mna neposobil doverihodne priruckovy instruktor s dvoma zoskokmi. :o) Tu sa nerozpravame o slovenskom hokeji. V nasom sporte sa mozu stat rozne neprijemne veci. Absolvoval som par kurzov pri chlapikovi, o ktorom pravdepodobne Martin na zaciatku rozpraval. Uz na zakladnom kurze sme museli spravit zachranku do 40 minut bez jedinej chybicky. Pre mna ako metodickeho zaciatocnika, ktory vedel iba liezt a spravit osmickovy uzol to bolo naozaj narocne ale dali sme to za 35. Lebo sme museli. Bez toho to neslo. Ludia to nacvicovali v lejaku. A v ziadnom pripade sa netolerovali chyby osudoveho charakteru, ako napriklad cvaknut osmu do putka na matros pri zlanovani. Vyzera to cele ako fraska... co je celkom smutne, lebo byt instruktorom si podla mna treba zasluzit :o) Instruktor musi posobit doverihodne, musi si byt isty so vsetkym co povie, ukaze v kazdom pohybe a ma malo priestoru na chyby. Je to zodpovednost. Nemali by sme si mylit zakladny sklakarsky kurz s kurzom instruktora.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 14:11:07
Reakcia - capko

ja viem že sa opakujem, ale inštruktor by mal byť pojem , ktorý získa skúsený lezec praxou v kombinácii s dokonalými metodickými znalosťami (samozrejme aktuálnymi) ... nebol som na kurze inštruktorov , ale ako výškáč som sa tým dosť dlho živil a preto som absolvoval viaceré povinné preškolenia na práce. Aj tu však bolo takmer všetko formalitou a veľakrát som mal dojem, že kto zaplatil, ten papiere dostal bez ohľadu na to aký bol. Keď som robil výškovky v Malajzii a Emirátoch a chalani zvonka robili kurzy IRATA, ktoré stáli asi desaťnásobok našich, stalo sa že skúšku nedali, lebo niečo naozaj (a to nemuselo ani byť vážne zaváhanie) pokašlali. Nebola to vôbec formalita.. Takže sa prihováram k sprísneniu takychto kurzov, aby z nich vychádzali naozaj schopní inštruktori, alebo pracovníci vo výškach. Nielen teoretickými znalosťami , ale aj praktickou stránkou. A nech certifikát nie je len formalitou ale potvrdením kvalít :-) PS a to nie som nejaký starý bručoun...

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

04.08.2011 15:27:11
Reakcia - maroš

Škoda, že si nenapísal, v ktorom školiacom stredisku si robil výškarské preškolovania, kde si mal dojem, že stačí zaplatiť a papiere hneď dostaneš. Možno by to zaujímalo niektorých viac ako dohadovanie, čo je poslaním trénera alebo inštruktora horolezectva. Lebo iste je ťažké porozumieť si, ak si pod tým predstavuje každý niečo iné.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 10:00:39
- palopalica

Ale celé to Inštruktorstvo na počkanie chápem. Málo penazí v spolku tak treba co najviac kurzistov v čo najkratšom čase.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 14:55:33
Reakcia - klubpositiv

Nech sa paci.. pan mudrlant.. staci si otvorit na james.sk horoskola - kurzy a pozriet si pocet prihlasenych realne i max. pocet ucastnikov kurzu.. a zistis, akeho hlupaka nevedomeho, co vsetko vraj vie, si zo seba urobil :-))) Mas pravdu.. pri takom pocte prihlasenych zaujemcov a za tie peniaze je to bomba kseft :-))))

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 17:00:45
Reakcia - palopalica

A prečo teda čísla nepustia? Že by spominaná úroven? alebo mi to chytrákovi ,čo všetko vie objasni. A da sa prepracovat k dakemu cenníku? Či je to interne tajomstvo. Ked už to teda prepáč mi nie je kšeft. <br /> <br />

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

12.07.2011 19:58:10
Reakcia - klubpositiv

Co ty si za hlupaka.. na james.sk si klikni na &quot;horoskola-kurzy&quot;.. vyber si kurz a klikni na neho.. najdes tam nielen cennik, ale dokonca priamo pri konkretnom kurze aj pocet aktualnych zaujemcov o jeho absolvovanie.. uvidis, aky je to &quot;bomba kseft&quot;.. to ake mas IQ?!?

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

12.07.2011 22:07:35

Prestan sa tu navazat do ludi, co si o sebe myslis?

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

12.07.2011 22:41:49
Reakcia - klubpositiv

Mas pravdu, nechal som sa uniest. Zrejme som si o sebe myslel to, co si o sebe myslel palopalica ked sa naviezol do ludi v Jamese ako sa vraj financne zahoja zorganizovanim kurzu pre instruktorov.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

13.07.2011 08:03:51
Reakcia - palopalica

To si sa veru nechal a riadne.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

13.07.2011 08:59:25
Reakcia - adi

a ved ho nechaj, aspon sa je na com smiat (neber to osobne) :-D

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

13.07.2011 10:09:12
Reakcia - klubpositiv

Ospravedlnujem sa ti. Ale na druhej strane tvoja neschopnost samostatne si vyhladat verejne dostupne udaje, a to ani po navode... :-DDDD Ma mala pobavit, nie nasrat. Uznavam :-(((<br /> Hlavne ze sa podla teba James financne nabaluje na kurzoch :-)))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, č

13.07.2011 11:16:41

Chalan prosim ta nerieš čo som tym myslel, ano za druhe mal som si lepsie pozret stranku jamesu a horoskolu priznavam nikto nie je dokonaly. A ja som nehovoril o nabalovani sa nikoho z jamesu, to si povedal ty, moj prispevok &quot;Ale celé to Inštruktorstvo na počkanie chápem. Málo penazí v spolku tak treba co najviac kurzistov v čo najkratšom čase.&quot; ale o vylepšovani nedostatku financii v rozpočte. dikes dodyskutoval som

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezeck

13.07.2011 11:19:08

Pardon diskutovat s makkým i. Keby sa aj tohto dakto chcel chytit

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalole

13.07.2011 16:40:48

Boze Palo, lezies celkom dobre ale inak si dost vytrety chalan, ty len sed, neprepinaj, nediskutuj, TY BUD RAD ZE SI!!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

13.07.2011 08:11:20
Reakcia - palopalica

A mimochodom nemam žiaden zaujem is proti jamesu, som členom už dlhe roky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

13.07.2011 08:28:25
Reakcia - palopalica

A mimochodom nemam žiaden zaujem is proti jamesu, som členom už dlhe roky.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 10:03:00
- lezec

podla vlastnej skusenosti davam uplny suhlas vo vsetkom co si napisal

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 10:07:21
- Doktor

Servus,<br /> <br /> pozri starky, ja mam velmi velmi podobny zazitok a v podstate ti rozumiem a s mnohym uplne suhlasim. V com sa ale mylis, je tvoj nazor na prilbu a prsak. Pises, ze na skalkach nie je prilba a prsak standard. OK, suhlas, ale tu ide o nieco ine. Ide o vzdelavanie novacikov, ktori su prvykrat na skale, ty ako instruktor si za nich zodpovedny. Nevedia nic o padani, o polohe tela, co robit s rukami, nohami, lanom. OK, asi budu liezt dominantne TR, ale aj tak. O den-dva budu chciet skusit prvy koniec lana. Pre zaciatocnika je totalna bezpecnost uplne esencialna. A ty ako instruktor musis ist prikladom. Ved si to predstav, mas 6-8 novacikov, vsetci s prilbou a prsakom a ty velky sef a vzor bez. OK, aj to sa da vysvetlit, ale nie je to vhodny pristup. Prilba je uplne povinna, aj pre instruktora, ludia nad tebou lezu, nevedia, ze mozu aj nieco vytrhnut, furt im nieco pada, karabiny... Rovno do tvojho usmevu, vsak uvidis...:) Teraz robim mudreho, ale aj ja som si na to musel zvykat. V Arcu na kurze horskych vodcov. Uz si operoval na Massone v prilbe? V tomto sa ako ten kto chce niekoho ucit, vzdelavat, musis trochu zmensit, prisposobit. Si vynikajuci lezec, ale o tom to nie je. Mal by si byt prikladom, aj ked sa s tym uplne nestotoznujes. Ked idem s klientami na kopec, vsetci nafasuju prilby a vobec si neviem predstavit, ze ja poleziem bez. Asi tak, dobry clanok, mal by si pisat viac. Drz sa, hore zdar.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 13:00:27
Reakcia - Rasťo

Máš pravdu Doktor. Je to tak, len ako priamo zainteresovaný poviem k tomu toľko, že hlavný problém je v tom, že na kurze nie sú jasne stanovené pravidlá.Nie je dané, čo môžeš a čo nie robiť vo svojom voľnom čase. My sme liezli. Liezli sme aj pred aj po a keď sa dalo aj v priebehu-ked bolo vyhlásené voľno. V 34 stupňoch v čase svojho vľna nebudem na skalke typu Tupá liezť v prsáku a prilbe.To odo mňa nech nikto nechce. V priebehu kurzových hodín sme mali blembáky furt na hlave. A ked náhodou sme nemali-pretože sme z dialky pozorovali výcvik iných, nemali ani ostatní-ani Vlado, Erik a Erik B. Takže ide o to , že treba presne stanoviť pravidlá čo sa kedy môže a čo nie, a hlavne neexistuje time management. Nevie sa urobiť jedna tabuľa, na ktorú sa dajú časy , a témy , kedy čo bude? Nevedel som o podrobnostiach nič-všetko hrubé črty. Potom to dopadá tak, že sme do pol druhej v noci hore a počúvame Dušanove reči o materiáli-podotýkam, ktoré by mal mal každý adept na inštruktora ovládať...zatiaľ len toľko- je v tom bordel a mala by sa stanoviť horná hranica počtu ľudí. Účasť pána Matláka v komisii a jeho mentorovanie o bezpečnomsti práce bol tiež zaujímavý vstup....čav

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 13:33:32
Reakcia - Doktor

Jasne, Rasto. Ja ti rozumiem. Pisal som to, lebo mam pocit, ze tieto veci okolo prilby a prsaku trosku Martinovi a asi aj tebe apriori vadia. A vravim, ze ako instruktori sa na to musite divat trosku inak, to je cele. Neviem ako to bolo s časovými vztahmi, kedy ste liezli bez, ci v ramci restu, alebo vasho vzdelavania. To si vyrieste s kompetentnymi. Urcite ale pisat nejaku oficialnu staznost na JAMES nie je dobre, takto sa veci neriesia. Zdvihnem telefon, zavolam Vladovi Paulikovi, predostriem co sa stalo a urcite sa dohodnete. Je to sef komisie, rozumny a v metodike vzdelany clovek. Jemu sa vystazujte a verim, ze veci sa pohnu dopredu. Ako vzdy, aj v tomto pripade plati, ze vsetko zle je na nieco dobre...

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

12.07.2011 13:51:27

podla mna je dobre ze to napisal. preco by sa mali veci ututlavat?

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

13.07.2011 09:58:53

Tak veru, aj sám vedúci spolku lezie bez prsáka a bez prilby, a to dokonca na Pajštúne a cez víkend!!!!! :D:D:D

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 16:41:49
Reakcia - Lukas

S Rastom suhlasim. Tiez ku prikladu posluzi aj zaciatok zaverecnej casti. Prisli sme, zapisali sme sa do prezencky a poslali nas sa ubytovat. Podla mailu malo byt uvodne slovo, ktore sa nekonalo. Aspon nie za pritomnosti vsetkych. Kym sme sa ubytovali uz hlavny intruktori odisli na skalu bez slova. Ja som tam este nebol a tak som nevedel kam ist. Tak mi poradil dalsi ucastnik kurzu, ktory to s istotou tiez nevedel.<br /> <br /> Tiez sa mi nepacila dalsia vec. V lezeni je viacero spravnych moznosti, ale bolo by vhodne keby sa komisia zhodla, ktory sa bude pouzivat ako zakladny a ostatne ako doplnkove. Lebo co si ma clovek pomysliet, ked sa zacnu pocas vyuky dohadovat intruktori, ktory sposob sa bude pouzivat.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 13:59:40

asi mi unikol ten detail...ako moze ist novacik do kurzu instruktorov?

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 17:28:07
Reakcia - solo

Doktor, v zásade máš pravdu, ale aj tak sa mi zdá, že čo robia vo svojom voľnom čase je ich vec. A čo sa týka horských vodcov...predminulý víkend na Grossglockneri som nevidel hádam jediného s prilbou :)

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 18:12:49
Reakcia - Doktor

A kde ja pisem, ze vo volnom case si nemozu robit co chcu? Nebol si tam a ani ja nie. A k prilbam. Kazdy si je strojcom svojho stastia, a niekedy aj nestastia. Ja som bol cez vikend na Gerlachu a z troch vodcov ju dvaja mali.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 10:22:30
- petra

na kurze som bola aj ja. ja som osvedčenie dostala, no z celého priebehu kurzu som bola rozčarovaná. <br /> po prvé si myslím, že hruďák na skalkách treba použiť ako pomocné kolieska (pre začiatočníkov). ako na bicykli, tiež sme sa ich mali (ako deti) kvôli bezpečnosti.<br /> najčastejšie úrazy na skalách sú pri zlanovávaní a pri úvodných metrov nad zemou, kedy hrozí zemovka. v týchto prípadoch nás hruďák nezachráni (z hľadiska bezpečnosti nemá význam). <br /> po druhé si položme otázku, prečo sme v spolku a čo robíme pre spolok james. ako je možné, že horoškolu vedie jeden človek úplne sám! pritom v spolku je množstvo klubových ale aj individuálnych členov. to ako james funguje, resp. nefunguje je vizitkou nás všetkých. ja doň patrím a som na to hrdá, pretože tento spolok založili významní ľudia, ktorí v slovenskom horolezectve dokázali podať nadľudské výkony. je smutné, že hrabanie si na svojom piesočku sa stáva akýmsi trendom lezenia na Slovensku. v takom prípade spolok stráca význam. myslím si, že byť členom akéhokoľvek spolku a aj klubu prináša určité záväzky (nielen každoročný poplatok členského) a záujem o daný spolok, či klub. otázka znie:aký zámer má dnešný člen vstupujúci do spolku (či už ako individualista, či klubista)?

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 10:28:54
- Filip

To, co Martin napisal v podstate naväzuje na to, co nedavno napisal Maros a dostavame sa tak ku korenu celeho problemu... pekne Martin, sice smutne, na druhej strane je dobre vyjst s niecim takym na svetlo...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 10:59:56
- Limos

Nuž, Martin, vyjadril si sa konštruktívne, podnietil diskusiu a vôbec nie som prekvapený obsahom článku, len som viac informovaný. Vďaka.<br /> <br /> Zatiaľ čakám, vzhľadom na krátkosť času, dobu prípravy, či sa kompetentný ozve a vyjadrí svoj názor. Lepšie miesto na to niet. <br /> <br /> Pravdepodobne bude na tebe vykonaný pokus &quot;zavrieť ti hubu&quot; a bude ti dodatočne udelený titul &quot;Inštruktor skalolezectva&quot; k čomu ti už vopred gratulujem.<br /> <br /> Som však skeptický k tomu, že tvoj článok povedie k zmenám, resp. zlepšeniu. A ani k diskusii. Budeme si tu viesť monológy ako v nejakej tragédii od Shakespeara.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 11:22:54
- lukash

Martin kurnik krásne si to vystihol konečne by v tomto smere mali skončiť komerčné preteky kto certifikuje viac pseudoinstruktorov lezenia na hornom konci. Inštruktor má byt osobnosť a vzor tak si myslím že by mal byt výber omnoho prísnejší. Lezenie obtiaznosti 8 štandardom 7 stupeň na vlastných isteniach atď. Hold peniaze vládnu aj v tomto smere takže dnes je viac inštruktorov ako kvalitných lezcov. Howk

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 11:38:34
- yak

Bol to výcvik inštruktorov alebo cvičiteľov? Podľa popisu mi to pripadalo skôr ako výcvik cvičiteľov ( = stačí vyliezť V, cvičiteľ - pomáha inštruktorom pri výcviku, nemôže ho ale sám viesť a zodpovedať zaň)<br /> <br /> Ak by to bol výcvik pre inštruktorov, tak je to dosť blbé.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 12:03:08
Reakcia - blxa

ak tam pise o vycviku instruktorov (nie na jednom mieste, takze asi nepojde o preklep) tak tym asi mysli instruktorov... <br />

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 14:45:42
Reakcia - Lukas

Predtym to bol &quot;CVICITEL SKALOLEZECTVA&quot; a po novom sa to vola &quot;INSTRUKTOR SKALOLEZECTVA&quot;

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 12:46:27
- mojo

Instantna doba instantne uspechy a zazitky. Staci zaliat vodou a je z teba lezec/instruktor. Prsak a helma? Na skalkach treba mat chranice a borhaky kazdych 0.7metra!

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 13:58:55
- duroS

Tiež ma celkom udivuje že spolok nezaujíma história budúceho inštruktora, vylezené cesty na skalách a v horách za posledné roky... a toto by som dal aj v prípade cvičiteľov... proste tam už musí ísť človek skúsený, nie človek čo lezie dva roky aj s cestou. Na margo tých prilieb a hruďákov ... ja prilby nosím aj na skalky niekedy je to dosť potrebné... hruďák je na skalkách úplne zbytočný... je tam len preto aby sa demonštrovalo, že v horách ho treba čo je fakt. Hm ... samozrejme že inštruktor alebo cvičiteľ má byt vzor ale keď ste vo svojom voľnom čase liezli bez a nemali ste nikoho na starosti ... tak nechápem v čom je ku_va problém.... Snáď to bude aspoň z časti objasnené :)

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 14:02:36

problem bude asi v tom, ze sudruh plukovnik Matlak sa tak rozhodol a vydal rozkaz nevydat certifikat.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 14:06:43
-

Keby sa takto riesili veci okolo treningu a vykonnosti tak to lezenie by bolo niekde inde ... naco james dava peniaze na tieto somariny na nejakych instruktorov ktori vedia p..u makovu o lezeni ? :D Preco radsej neinvestuje do trenerov ktori mozu pre to slovenske lezenie fakt nieco rozumne spravit ...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 14:32:30
- klubpositiv

Ejha, zasnem kolko mame na Slovensku odbornikov na metodiku. A specialne tu, v diskusiach na climb.sk :-)))<br /> Ejha, len umerne tomu, ako stupa pocet odbornikov na metodiku.. klesa pocet samotnych metodikov. Poopravime si najprv tri popularne bludy:<br /> 1. ulohou metodika nie je naucit adepta &quot;dobre&quot; liezt, ale bezpecne. Dobre liezt je siroky pojem, pre niekoho osmicka vysedena v borhakoch, pre ineho sestka na RP. Staci si pozriet na jamesackom webe obsah kurzu cvicitela skalneho lezenia, ked neviete o co ide. Nehovoriac o tom, ze naucit sa &quot;dobre&quot; liezt je dlhodoby treningovy proces a ako spravne poznamenal Brano, je to okruh posobnosti trenera, napriklad.<br /> 2. po zjednoteni akreditacii James s UIAA akreditaciami sa po novom pouzivaju tieto odborne terminy - instruktor na umelej stene, instruktor skalneho lezenia a instruktor horolezenia.<br /> 3. vstupna podmienka do kurzu je vek minimalne 20 rokov, prax 2 roky, OS minimalne stupen 5. Staci si, pani &quot;metodicki odbornici&quot; vyhladat materialy spolku James. Byvalo aj dobrym zvykom vyzadovat doporucenie klubu ako podmienku, pretoze samotny kurz upresnuje jednotnu zaveznu zakladnu metodiku a jej obsah pre zaciatocnikov a ocakava sa, ze buduci cvicitelia ju z velkej casti ovladaju. Ak mlady, aktivny, inteligentny a metodicky podchyteny lezec bezne dava OS 5 a v podstate az 6, nie je dovod, aby po dvoch rokoch nemohol davat zaklady bezpecnosti pre pohyb na nevelhorskej skalke zaciatocnikovi. (Neklubisti to robia bezne :-)))) ).<br /> <br /> K veci: Martin tu vlastne vyzval vedenie Jamesu na verejnu odpoved k problemu vycviku instruktorov skalneho lezenia tak, ako ho vnima na zaklade osobnej skusenosti a ako ho tu opisal. Vyjadril sa tu aj Rasto. Pockajme si teda aj na reakciu druhej strany, lebo ako to uz v zivote byva, takmer vzdy sa ukaze, ze to bolo trochu inak. Ak su naozaj seriozne problemy, treba ich riesit. Suhlas. Ale bez odpovede protistrany sa tu zatial niet k comu vyjadrit. Moj prvy dojem bol podobny ako Doktora. Informacia je jednostranna. <br /> <br /> Vseobecne to dobre trafila Petra. Ja sa stavim, ze polovica z tu reagujucich pseudometodikov - polobohov &quot;Ivancov&quot; ani nie su clenmi Jamesu (nie su sprosti predsa, maju Alpenverein, usetrili... a borhaky v oblastiach preistovanych za peniaze Jamesu im tiez nesmrdia :-))) )<br /> No a zadarmo predsa tiez nic robit nebudete.. alebo kolko ludi za rok &quot;naucite dobre liezt&quot; vy alebo aspo Ivanco.. viem, su ich desiatky :-)))) <br /> Takze sme opat kdesi na zaciatku.. kazdy, kto po polrocnom TR nacvicovani konecne vyhopsa tu 8.cku cez borhaky 2m od seba je odbornik na metodiku, len.. metodici nam akosi chybaju.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 15:15:37
Reakcia - Lubiga

Ahoj klubpositiv. Nepovazujem sa za metodickeho odbornika a asi aj preto mi teda jedna vec nie je jasna. napisal si: &quot;samotny kurz upresnuje jednotnu zaveznu zakladnu metodiku a jej obsah pre zaciatocnikov a ocakava sa, ze buduci cvicitelia ju z velkej casti ovladaju.&quot; V takom pripade, budem sa opierat o to co napisal Martin, preco je mozne toto: &quot;si pri demonštrácii zlaňovania cvakne lano do pútka na sedáku, ďalší dvaja urobia štand aj s friendom, ktorý im neudrží ani odsadnutie, že ďalší vymýšľa nové spôsoby naväzovania sa už počas záverečnej skúšky, tretí rieši 10 minút ako vôbec cvaknúť lano.&quot; Takyto aspiranti presli? Nejako mi to stale nejde do hlavy. Takze to bude asi tak, ze chlapec dovrsi 20 rokov, prepadne lezeckej vasni, kupi si lezecky, par expresov, svedomito ich odlozi do skryne... a po dvoch rokoch sa rozhodne povysit svoju vasen na poslanie. Takze sa prihlasi na kurz instruktora. Zaplati a ma to ako v Tescu pri pokladni. Da sa platit kartou? A mozno dostal aj nejake vernostne body. Veru uz sa tesim na vyjadrenie kompetentnych. Mohol by sa na obranu vyjadrit aj niekto s tych co tropili tie prusery. Lebo ja tomu stale nerozumiem...

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 15:43:46
Reakcia - klubpositiv

Kym sa k celej zalezitosti nevyjadri aj druha strana, dovtedy je zbytocne nieco vulgarizovat, akosi by to postradalo uroven diskusie inteligentnych bytosti. Uvedom si, snazis sa vyniest rozsudok a obhajoba este ani nepovedala makke f...<br /> V zasade - v minulosti nebolo mozne mimo klubov ziskat akreditaciu cvicitela, lebo jednak komu inemu by sa mali metodicky venovat, ze.. a klub bol urcitou zarukou, ze vysiela pripraveneho cloveka. Samozrejme, nic nie je cierne a biele a stavali sa veci a stavaju... kedysi prave v mojom kurze pre nepripravenost vyleteli hned dvaja a dalsi cvicitelia z inych rokov mali podobnu skusenost - nepresli skuskami vsetci v cvicitelskom kurze. Cize - prihlasit sa, zaplatit za kurz je jedna vec, urobit ho zase vec druha :-))) Samozrejme, ak by kurz mal urobit doslova kazdy, strati svoj kredit a neskor i zmysel samotny, suhlas.<br /> Ina vec je napriklad trema zo skusania a tych veci okolo, psychologicka zalezitost. Nie je problem vidiet 7ckoveho onsajtera ako sa mu pred komisiou v zakladanej 5.ke rozklepu nohy :-))) Nech hodi kamenom kto ju este nemal a neurobil aspon jeden kiks... A je vecou komisie posudit, ci to bolo len &quot;chvilkove pominutie zmyslov&quot;, alebo je to pominutie stalejsich kvalit. Sme ludia, nie roboti.

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

12.07.2011 20:20:56

Hahaha Ty si ma rozosmial. Pre 7 onsightera je 5 uplna prechadzka aj so zakladanim. Rozhodne vie liezt viac, ako niekto, kto ma strop 5 uiaa, ktory je vyzadovany kurzom. Dovolim si dokonca tvrdit, ze ten, kto lezie zaradom 7 OS, ma strop niekde pri 9- RP. Takze tu netrep sprostosti. Podmienku cvicitela skalolezectva by som dal ovela vyssie ako 5, aspon by sa vytriedili pseudocvicitelsky teoreticki mudrlanti, ktori o lezeni vedia velku picu.

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

12.07.2011 20:35:33
Reakcia - klubpositiv

Jasne ty &quot;Ivančo&quot;.. ty mas vzdy a vsetko pod kontrolou.. to hovor tomu kto seno zere. Rec je o treme, nie o tom, ze pre 7.kara je zakladacka 5.ky prechadzkou. Mimochodom.. nie je. Nie kazdy vymodeny borhakovy onsajter sedmiciek s istenim po 1,5metri psychicky utiahne zakladanie :-)))

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

12.07.2011 21:32:41
Reakcia - Duro Mojzis

Uz sa konecne podpis, ked tu tak huzevnato diskutujes a urazas.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

12.07.2011 21:50:02
Reakcia - klubpositiv

:-))) netusil som, ze &quot;Ivančo&quot; je urazka :-))) to si povedal ty :-))) pre mna je synonymum najvyssieho lezeckeho majstrovstva a schopnosti, proste &quot;pan neklubista co ma vsetko pod kontrolou&quot; :-)))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

12.07.2011 22:11:17

Urazal si niekoho vo svojom prispevku kusok vyssie, tak sa tu teraz nebi do prs aky si dobrak

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, č

12.07.2011 22:18:40
Reakcia - klubpositiv

Ano, nechal som sa uniest nad tou neskutocnou reakciou. Mrzi ma to.

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

12.07.2011 21:56:10

Klubpositiv, Ty musis mat velky komplex z toho, ze prelezies max 5 UIAA, Ty &quot;metodik&quot;. Kompenzujes si to tym, ze si myslis, ze 5 po vlastnom je tazsia ako 7 po borhakoch. NIE NIE JE. A ani nikdy nebude. Mozes si to vyskusat tak, ze k cislu, ktore vylezies po vklinencoch, pridaj 2 stupne a skus to dat OS (ak das 7 po vklinencoch, podla Tvojej pseudoteorie by si mal vyliezt &quot;borhakovu - pre vymodencov&quot; 9 OS). Pridem sa pozriet na ten Tvoj komicky prelez. Davno som sa tak nezasmial, Ty saso.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

12.07.2011 22:04:58
Reakcia - klubpositiv

Saso si ty :-))) a riadny :-))) ze zakladana 5 je tazsia ako borhakova 7??? nikde som nic take netvrdil :-))) Len som konstatoval vseobecne znamu vec - nie kazdy borhakovy sedmickar ma moral na zakladane cesty. A to ani na tie 5.kove.<br /> Tak kto tu ma trafeny komplex :-)))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

12.07.2011 22:19:47

&quot;Rec je o treme, nie o tom, ze pre 7.kara je zakladacka 5.ky prechadzkou. Mimochodom.. nie je&quot;<br /> <br /> &quot;Nie je problem vidiet 7ckoveho onsajtera ako sa mu pred komisiou v zakladanej 5.ke rozklepu nohy&quot;<br /> <br /> &quot;ze zakladana 5 je tazsia ako borhakova 7??? nikde som nic take netvrdil&quot;<br /> <br /> Snad viem, co si napisal. Toto si napisal o 2 prispevky vyssie, a ja Ti hovorim, ze 7 OS (nie borhakovy nacvicovac, ktory preliezol 1 sedmicku TR) lezec 5tku prelezie s prstom v nose nohami napred.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, č

12.07.2011 22:32:05
Reakcia - klubpositiv

&quot;Rec je o treme, nie o tom, ze pre 7.kara je zakladacka 5.ky prechadzkou. Mimochodom.. nie je. Nie kazdy vymodeny borhakovy onsajter sedmiciek s istenim po 1,5metri psychicky utiahne zakladanie :-)))&quot;<br /> <br /> Kde tu tvrdim to co tvrdis ty??? Ked sa uz snazis vytrhavat z kontextu :-)))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezeck

13.07.2011 00:17:18

Hocijaky sedmickar = clovek, co vylezie takmer vsetky sedmicky, nema mat preco tremu z patky, pretoze pre takeho lezca su patka schody. Znova opakujem, ze si pouzil slovicko ONSIGHTER sedmiciek, a tvrdim, ze ten, kto bezne onsightuje 7 lezie RP niekde okolo 1,5 - 2 stupne vyssie, jeho max RP je 8+ (9-).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalole

13.07.2011 08:53:13

Pre zaujimavost anketa: &quot;Kto je osmickovy lezec&quot; - http://www.climb.sk/poll.php?action=show&amp;id=81 . Zda sa, ze nazory su zhruba vyrovnane.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor ska

13.07.2011 11:02:59

Tu anketu som si vsimol. Len som chcel poukazat na rozdiel sedmickovy (osmickovy, deviatkovy) lezec vs sedmickovy ONSIGHTER. Rec bola od zaciatku o onsighterovi, resp. &quot;vymodenemu borhakovemu&quot; ONSIGHTEROVI sedmiciek. Ked uz dosli argumenty, tak sa OS zahadne vytratilo.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor

13.07.2011 16:50:25
Reakcia - klubpositiv

Musis byt strasny teoretik, ked si musis vypomahat &quot;exaktnou lezeckou&quot; matematikou :-))) Argumenty nedfosli a nic sa zahadne nevytratilo. Takze este raz a specialne pre teba: nie kazdy borhakovy sedmickovy onsajter je schopny natahovat zakladane cesty, teda znasat riziko padu do zalozenych istitok.. trebars aj patiek, ked uz bola o nich rec. Moral je moral. Nema ho kazdy. Ak takych nepoznas, ja ano.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, č

22.07.2011 19:13:52

Záleží od konkrétneho lezca. Môže byť aj 8-čkový lezec a po zakladačoch morál nepustí ani v tej 5-ke. Každý sme iný!

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 14:41:18
- klubpositiv

Ejha, zasnem kolko mame na Slovensku odbornikov na metodiku. A specialne tu, v diskusiach na climb.sk :-)))<br /> Ejha, len umerne tomu, ako stupa pocet odbornikov na metodiku.. klesa pocet samotnych metodikov. Poopravime si najprv tri popularne bludy:<br /> 1. ulohou metodika nie je naucit adepta &quot;dobre&quot; liezt, ale bezpecne. Dobre liezt je siroky pojem, pre niekoho osmicka vysedena v borhakoch, pre ineho sestka na RP. Staci si pozriet na jamesackom webe obsah kurzu cvicitela skalneho lezenia, ked neviete o co ide. Nehovoriac o tom, ze naucit sa &quot;dobre&quot; liezt je dlhodoby treningovy proces a ako spravne poznamenal Brano, je to okruh posobnosti trenera, napriklad.<br /> 2. po zjednoteni akreditacii James s UIAA akreditaciami sa po novom pouzivaju tieto odborne terminy - instruktor na umelej stene, instruktor skalneho lezenia a instruktor horolezenia.<br /> 3. vstupna podmienka do kurzu je vek minimalne 20 rokov, prax 2 roky, OS minimalne stupen 5. Staci si, pani &quot;metodicki odbornici&quot; vyhladat materialy spolku James. Byvalo aj dobrym zvykom vyzadovat doporucenie klubu ako podmienku, pretoze samotny kurz upresnuje jednotnu zaveznu zakladnu metodiku a jej obsah pre zaciatocnikov a ocakava sa, ze buduci cvicitelia ju z velkej casti ovladaju. Ak mlady, aktivny, inteligentny a metodicky podchyteny lezec bezne dava OS 5 a v podstate az 6, nie je dovod, aby po dvoch rokoch nemohol davat zaklady bezpecnosti pre pohyb na nevelhorskej skalke zaciatocnikovi. (Neklubisti to robia bezne :-)))) ).<br /> <br /> K veci: Martin tu vlastne vyzval vedenie Jamesu na verejnu odpoved k problemu vycviku instruktorov skalneho lezenia tak, ako ho vnima na zaklade osobnej skusenosti a ako ho tu opisal. Vyjadril sa tu aj Rasto. Pockajme si teda aj na reakciu druhej strany, lebo ako to uz v zivote byva, takmer vzdy sa ukaze, ze to bolo trochu inak. Ak su naozaj seriozne problemy, treba ich riesit. Suhlas. Ale bez odpovede protistrany sa tu zatial niet k comu vyjadrit. Moj prvy dojem bol podobny ako Doktora. Informacia je jednostranna. <br /> <br /> Vseobecne to dobre trafila Petra. Ja sa stavim, ze polovica z tu reagujucich pseudometodikov - polobohov &quot;Ivancov&quot; ani nie su clenmi Jamesu (nie su sprosti predsa, maju Alpenverein, usetrili... a borhaky v oblastiach preistovanych za peniaze Jamesu im tiez nesmrdia :-))) )<br /> No a zadarmo predsa tiez nic robit nebudete.. alebo kolko ludi za rok &quot;naucite dobre liezt&quot; vy alebo aspo Ivanco.. viem, su ich desiatky :-)))) <br /> Takze sme opat kdesi na zaciatku.. kazdy, kto po polrocnom TR nacvicovani konecne vyhopsa tu 8.cku cez borhaky 2m od seba je odbornik na metodiku, len.. metodici nam akosi chybaju.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 15:23:46
Reakcia - duroS

Nie som odborník na metodiku.... <br /> Zdá sa že Ty si. Podla počtu písmenok a údernosti slov, štylizácie a podľa poslednej vety &quot;metodici nám akosi chýbajú&quot; usudzujem ze si metodik.<br /> Prosím Ťa, napíš sem - stačí aj link alebo odkaz alebo čokoľvek na to, prečo sa tak bazíruje na použití prsáku. Chcel by som fakty a nie len nejaké súkromné názory. Boli na skalkách nejaké smrteľné úrazy a prsák by im zabránil??? Z diskusie je mi totižto jasné že šlo o inštruktora na SKALKÁCH, nie v horách. <br /> Ďakujem za odpoveď

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 15:36:03
Reakcia - Lubiga

pre toto :o) <br /> <br /> http://www.youtube.com/watch?v=B3ekaCdoA9Y<br /> <br /> Skoda ze hrudak a prilba odvadzaju pozornost od podstaty Martinovho clanku.

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

12.07.2011 15:51:58
Reakcia - duroS

Myslim ze pri tom pade bola prilba ovela uzitocnejsia ako samotny hrudak...<br /> ... a na margo odvadzania: clanok vznikol lebo dvaja ludia nedostali licenciu preto, ze nepouzili hrudak a prilbu. Ake odvadzanie? bavime sa aj o prilbach, hrudakoch, o pravidlach udelovania licencii....

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

12.07.2011 16:07:00

http://www.youtube.com/watch?v=nZYlTUqW5lw&amp;feature=related

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

12.07.2011 16:17:07
Reakcia - Lubiga

Uplne by stacil hrudak. Stacila by aj prilba. Najlepsie oboje. To ze odmietas pouzivat takuto vystroj neznamena, ze nieje funkcna alebo ze to nema zmysel. Uvediem priklad: lezie lezec lezie a po prvom isteni (2,5m nad zemou), co ja viem vo vyske 5m pada nekontrolovane dole hlavou lebo chudak este nemal tolko skusenosti aby pad skorigoval alebo nestastna nahoda to tak zariadila a trafi zem plnou parou. Taka smola lezec si zlomil vaz a istic ma teraz problem. Keby mal vsak hrudak existuje sanca hraniciaca s pravdepodobnostou, ze by si iba zlomil obe nohy. Istic ma sice problem ale nemusi to vysvetlovat rodisom. vsetci 7 a vyssie robte si co chcete ale nevtlkajte prosim zaciatocnikom ze hrudak a prilba na sklakach je zbytocnost. Nie je to totiz pravda!!!

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

12.07.2011 16:20:45

ak je cvaknuty v 2.5m a padne z vysky 5m skonci na zemi a hrudak ani prilba mu nepomozu, matika nepusti

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

12.07.2011 23:19:54
Reakcia - Lubiga

Oukej takze tebe sa paci matematika. Ak si taky primitivny kokot ako vyzeras, ze nedokazes pochopit podstatu toho, co som pisal, zober si do ruky kalkulacku a but taky laskavy... vyrataj mi, aka je pravdepodobnost ci sa zabijes skor s hrudakom a prilbou alebo bez. Poprosim ta, velmi presne. Potom sa mozeme bavit o matematike. Verim, ze si nikdy neprecitam tvoje meno na symbolickom cintorine.

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

12.07.2011 16:23:13
Reakcia - duroS

Ok, taketo vysvetlenie beriem. Mladym na skalach budem vraviet: Vy musite mat hrudak. Ked sa naucite padat a vyrastiete, budete moct liezt bez hrudaku ako tamti ujovia vedla. <br /> ďakujem za vysvetlenie a za váš čas :)))<br /> Tieto diskusie sú poučné, beriem ich!

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

12.07.2011 16:26:38

no tak toto video je ucebnicovym prikladom toho ze aj padat treba vedeit, ved mech zemiakov by padol lepsie

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 15:54:19
Reakcia - Doktor, horsky vodca UIAGM

Napisem ti ja. Pouzivanie kombinacie prsneho a bedroveho uvazu je jednoducho BEZPECNEJSIE. O tom nebudeme diskutovat. Vysvetlenie je jednoduche: pri nekontrolovatelnom pade sa pri pouziti kombinovaneho uvazku telo dostane skor do spravnej polohy a pravdepodobnost zranenia je mensia. To je neoddiskutovatelny praxou overeny fakt. Za taky pad sa povazuje aj dlhy pad, rozumej 8 a viac metrov, casto necakany... Jednoduchsie bude napisat, kedy je pouzitie len bedroveho uvazu (sedaku) tolerovatelne alebo dokonca ziaduce. Ziaduce to je na ladovci, kvoli vyske taziska pri zachyteni padu do trhliny. To musi byt co najnizsie, inak ide hlava prva... Tolerovatelne je to aj na umelych stenych a dobre odistenych sportovych cestach na skalkach. V obidvoch pripadoch je zakladnou podmienkou, ze lezec vie co pri pade robit (ma to natrenovane) a istic vie bezpecne a dynamicky istit. Prilba je vysoko odporucana. Ja ju v takomto pripade nepouzivam, to sa dobrovolne priznam, za tych 17 rokov, co leziem, som sa uz padat naucil a necham sa istit len niekym, kto to naozaj vie. V inom pripade leziem cesty na istotu, kde viem, ze nespadnem. Ako som si vsimol, mnohi lezu v kombiovanom uvaze a myslia si, ze tym je o bezpecnost postarane. Nie je to tak, lezec musi vediet, co pri pade robit, bat sa padat v perfektne odistenych cestach je nezmysel, treba to len natrenovat. Rovnako tak chytanie padov. Liezol som xkrat s ludmi, ktori povedzme lezu 2 roky a nikdy nespadli a nikdy nikoho nechytili. To je uplne nestastne. Toto treba trenovat a nemystifikovat pausalne pouzivanie kombinovaneho uvazu pri kazdej lezeckej aktivite.

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

13.07.2011 22:11:39

Ked som prvykrat pocul tu teoriu o pochodovani po ladovci, povedal som si - logicke. Parkrat som si ale, vacsinou pri prvej priblizovacke pod stenu s 30 kg batohom - so stanom, spacakom, matrosom a jedlom na par dni, uvedomil ze ak by som takto padol do trhliny len so sedackou, tak ma ten batoh obrati dole hlavou a asi vykosti - neviem co by ostalo v sedacke.

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

14.07.2011 21:08:43
Reakcia - Doktor

Preboha, aka teoria? Uz si skusal zachytit pad naviazany na hrudak? Ani to nie je nutne skusat, vysledok je nad slnko jasny... S 30 kg batohom na hrbe po ladovci... Paneboze, ty sa asi nemas rad... A asi nemas rad ani tych, co chodia s tebou...Ak uz si posadnuty na ladovci hrudakom, ok, ale aspon si lano cez lodak precvakni cez sedak, nech tu jebu chyti prvy sedak a nie cokolvek vyssie.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 16:31:37
Reakcia - klubpositiv

Nejde o to, ci na skalkach, alebo v horach... ide o polohu tela v momente zachytenia padu a potom suhru dalsich pripadnych negativnych okolnosti. Napriklad v knihe Pita Schuberta &quot;Bezpecnost a riziko na skale a ledu 1.diel&quot; najdes na strane 86 az 94 skutocne pripady zranenych lezcov lezucich len v sedaku, pricom dlzka padu sa pohybovala od 4 do 8 metrov. Pad nemusi byt nutne smrtelny aby bol nestastny... aj taka chrbtica pokaslana na cely zivot je sila a som si isty, ze ziveho by ta mrzela viac nez mrtveho...<br /> Ano, doporucujem prsak zaciatocnikom aj na skalkach, kym sa naucia padat. Ide o to, ze dost zaciatocnikov ma problem odskocit a skor prepadnu chrbatom nazad (nie uplne dole hlavou). V tom pripade ich prsak natoci nohami dole okamzite ako zacne zaberat lano. Inak by dokoncili trh peknou priklepovkou zahlavim o skalu.. samozrejme doporucujem aj prilbu :-)))

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

12.07.2011 16:45:53
Reakcia - duroS

Ďakujem za vysvetlenie. <br /> takže hruďák na skalkách len keď človek nevie padať - nemá skúsenosti, nevie koordinovať pád. Ok. Prečo sa potom na skúškach inštruktorov na skalkách (ludia čo aktívne lezú a predpokladá sa že vedia padať) vyžaduje hruďák? <br /> Táto téma ma špeciálne zaujíma preto, že už x ľudí sa ma na skalkách pýtalo prečo sa má používať hruďák a odpoveď že je to metodicke neobstála nikdy. Odpoveď že je to bezpečnejšie, zvlášť pri dlhých pádoch ktoré su nekontrolovateľné. Teda ak je istenie každý 1,5m tak je to zbytočné.

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

12.07.2011 17:00:07
Reakcia - klubpositiv

Takto.. nic sa nema zjednodusovat. Metodika v podstate nema inu moznost ako poucit ta o maximalne bezpecnom rieseni danej situacie. Je len vecou tvojich skusenosti a rozhodnutia, ako a kedy zlavis z tychto zasad. Malo by platit - zlavim a viem co riskujem. Ak to nevies, moze sa stat, ze nevyhodnotis riziko spravne, co dodat... na husto odistenej sportovej borhakovke nosim len sedak a prilbu (kde som to len cital, ze prilbu nenosia len ti, ktori v nej nemaju nic co by stalo za ochranu :-)))) ), pokial mam ale podozrenie, ze pripadny pad by siel za hranicu 5m alebo hrozia hnile nitove sracky s moznostou strihnutia pri supe, dam sa s kludom a usmevom do kombinovanej parady :-)))

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

12.07.2011 23:49:18
Reakcia - Lubiga

Nie nie je to zbytocne. Nekontrolovany pad motes zazit kedykolvek. Ak ta trafi kamen do hlavy mozes sa spolahnut, ze nasledny pad neodkontrolujes. Priznavam, som darebny, hrudak ma obmedzuje a na skalkach ho nepouzivam. Len preto, ze som sam za seba zodpovedny, no nikdy nebudem svojim zverencom vtlkat do hlavy, ze az budu mat skusenosti mozu hrudak vynechat. Toto rozhodnutie musia spravit sami a potom budu rovnako darebni ako ja. Mne sa v tejto diskusi velmi paci ako sa ludia chytaju za slova. Ludia zlaty, nic nieje cierne alebo biele, nikto Vas nechce presvedcit ze musite liezt podla prirucky. Rovnako sa mozes zabit na skale ako na chodniku. Len nechapem preco odmietate clanok retaze bezpecnosti. Preco chcu ludia auta s airbagom? Lebo su bezpecnejsie? Dostali ste ludia facku od airbagu? Mohol by som vykrikovat, nekupujte auta s airbagom, iba co vas vyplieska. A vy si vsetci kupujete auta s vankusom... preco? Vsak vacsi frajer je ten, co vankus nema. Rieste chlapci petkarov instruktorov, ale preco riesite bezpecnost nikdy nepochopim.

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

15.07.2011 23:30:04
Reakcia - instruktor

ved to tu bolo pri tom minulom clanku o klubistoch. vsetci vysvetlovali ako treba padat a nakoniec z nich vyliezlo ze vlastne skutocny pad este nezazili. len si skocili do lana a hovoril tomu &quot;kontrolovany pad'<br /> <br /> kecaju a ani netusia o com.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 15:37:28

Vonka sa lezu 9becka a na Slovensku sa riesi ako spravne zaviazat osmickovy uzol ... :D:D:D

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 17:37:17
- martin

Neverim tomu, ze sa druha strana vyjadri. Sem urcite nie.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 18:10:05

suhlasim so vsetkym, pekne si to napisal, rovnako leziem v horach bez prsaku, aj ked viem, ze Dusko Z by mi za to usi vytrhal - robim to ale vedome a viem preco. Rovnako je to s prilbou - v horach vzdy a na skalkach na jar a cez vikend na pajstune :)<br />

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 17:53:24
- MCI 190

Po prečítaní zopár príspevkov si dovolím do tejto plodnej diskusie priložiť aj ja par viet hodných hnoja.<br /> <br /> 1) Hrudný úväz<br /> Vo svojom VOĽNOM čase leziem bez prsáku (nielen skalky, ale aj hory, ľadovec, leto aj zimu a bouldre tiež ;). Pravdu povediac s výnimkou kurzov prsák nepoužívam. Som si vedomý rizika, ktoré podstupujem a podstupujem ho vedome. Toto je ale niečo čo sa nedá povedať o bežnom frekventantovi kurzu a preto je potrebne na kurzoch využívať prsáky. Bohužiaľ, to je však jedine na čom sa pri prsákoch na kurzoch bazíruje. Využívať ich. Veľmi málo sa preberá (aj to len okrajovo), prečo a aké sú toho dôsledky, v ktorých momentoch, z akých príčin, aké sú následky... Tato téma je z metodického hľadiska veľmi háklivá a viem si dopredu predstaviť XY komentov, ktoré budú nasledovať – obzvlášť, keď som si dovolil napísať že leziem bez prsáku... a aj v horách... a vôbec, že som si dovolil napísať. Btw. ak si niekto myslí že zavrhujem nosenie hrudného uväzu, tak ho sklamem je na omyle. Len si myslím, že ten kto ho nosí, by mal vedieť aj prečo, rovnako ako ten kto ho nenosí. Stáva sa, že ľudia ktorý lezú v hrudných uväzoch si myslia že hruďák je ich spasiteľom za každých okolnosti a potom sa divia prečo sa ocitli dole hlavou, keď majú na sebe hrudný uväz?<br /> <br /> 2) Prilba<br /> Móda lezenia v horách bez prilby sa pomaly vytráca, tak ako drevo z TANAP-u a v horách stretnete už iba zopár vetrami ošľahaných borcov so šatkou vo vlasoch. Ale btw zažili ste niekedy na vedľajšej koľaji poltónový kamenný rýchlik? Tu toho moc nepomôže, ale tu prilbu si aj tak asi každý radšej vezme. Ale čo na skalkách? Áno všetci sa tvárime, že vieme čo je správne, alebo to aspoň tvrdíme o tom svojom presvedčení. A neostalo aj Vám na skalke v ruke občas niečo? Koľký z vás používajú prilby na lyžiach? Bike? In-line? Hokej? ... Budem sa opakovať... každý by mal zvážil za a proti. Ale toto všetko sa týka lezcov, ktorý vedia/nevedia čo a ako. Ale ak ste na kurze? V autoškole môžete jazdiť bez zapnutých bezpečnostných pásov? V bežnej premávke je to vždy len vaše rozhodnutie.<br /> <br /> 3) Výkonnosť inštruktorov/cvičiteľov<br /> Keď som sa snažil niekomu vysvetliť rozdiel medzi horským vodcom a inštruktorom, tak som používal nasledujúce prirovnanie. Horský vodca je ako taxikár, vy mu poviete cestu, kopec a idesa. Inštruktor je ako autoškola. Úlohou nie je zaviesť vás na niektorý kopec, ale naučiť vás, aby ste sa tam vedeli po ukončení autoškoly odviezť vy sami a hlavne BEZPECNE. Pravda je, že niektorý ľudia si myslia že inštruktor by mal byt skôr pretekár formule jedna a lúskať aspoň 8bcka v Popradkách. Pekná predstava, ale najmä vás musí naučiť základom bezpečnej metodiky. Nemýľte si trénera s inštruktorom. Na druhej strane chápem Maťove výhrady a občas pučím oči, keď sledujem niektorých &quot;metodikou&quot; v tvrdom boji expedičným štýlom dobýjať cesty označované Welzenbachom ako veľmi ťažké (rozumej V UIAA).<br /> <br /> 4) Metodika<br /> Počas môjho pôsobenia v lezeckej komunite som sa stretol s viacerými metodikmi a &quot;metodikmi&quot;. Myslím že metodika by sa mala robiť najmä pre ľudí a nie pre metodiku. Vždy vysvetliť aké sú dôvody a prečo je správne postupovať tak a tak. A ak sa rozhodnem postupovať inak, čo to všetko obnáša a čomu sa vystavujem. Darmo budem ľudí nútiť bouldrovať v prilbách, alebo si myslíte že pri boulderingu vám nehrozí pád na hlavu. Možno skôr ako nalane....<br /> <br /> PS: Maťo nebuď smutný, že ste s Rasťom tie licencie nedostali. U nás sa hovorilo že ten kto to vie, ten to roba a ten kto to nevie, ten to učí ;o)

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 18:11:36

suhlasim so vsetkym, pekne si to napisal, rovnako leziem v horach bez prsaku, aj ked viem, ze Dusko Z by mi za to usi vytrhal - robim to ale vedome a viem preco. Rovnako je to s prilbou - v horach vzdy a na skalkach na jar a cez vikend na pajstune :)

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 19:36:08
- kat

Uz Ste niekedy videli lezecky kurz alebo skolu na skalách v zahranicnych krajinach ? Vsetci maju prilby,deti,dospelí a aj ich instruktor. Nikto nema prsak a ani neviem ci sa vobec v obchode da kupit. To ako maju padat im vysvetlia a aj si to natrenuju. Aspon aby nepadali ako vrece zemakov.mimochodom,vo francuzsku moze skolit iba instruktor co ma diplom co dostal za: vstupnu skusku so silnym vyberom,za list ciest co vyliezol na skalkach, viacdlzkovych aj neodistenych cestach predtym ako sa vobec prihlasil na skusku.ale hlavne po skuske nasleduje jednorocna staz s metodikou praxou a inymi vecami.vstupna hranica: na skuske musia preliezt 7a.inac dovidenia vidime sa o rok.<br /> Mozno by sa dalo nieco odkukat z francuzskeho systemu.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 20:32:58

V porovnani s Francuzskom by vsetci trpko zaplakali, ako aj ja, ked som prisiel pred 10 rokmi do Buoux a vedla prsata 20 rocna fesi francuzska sa rozliezla v dvoch 7c OS a potom si supla Choucu a Reve de Papillon. Pripadal som si ako najvacsia sracka pri mojich 7a.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 15:54:07

Nie je to celkom tak. Durnstein. Minuly rok. Skupina asi 10 lezcov. Jediny, kto mal prilbu a hrudak bol &quot;instruktor&quot;. Chalana co istil som musel upozornovat, aby pre ziveho boha nedrzal lano palcom a ukazovakom (!). Pri podavani lana, ho pustal uplne! No hlavne, ze jeho instruktor mal prilbu a prsak...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 22:23:55
- adi

ja sa len jedno spytam... preco na slovensku nefunguje nic ako by malo???

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

12.07.2011 23:59:00
- Mano

Zaujimave. Dufam ze sa vyjadri aj druha strana. Ale vyrazit niekoho za to ze liezol na kurze, vo svojom volnom case bez prilby a prsaku?

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 00:05:48
-

nerieste tu picovini mozete mat instruktorov kolko chcete a akych kvalitnych chcete .. slovenske lezenie potrebuje kvalitnych lezcov a nie instruktorov

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 07:21:59

Kedysi inštruktori neboli a liezlo sa, je dobré keď james cvičí nových inštruktorov, ktorý pomôžu mladým začať z lezením , len je otázne či pri kvalite certifikovaných inštruktorov sa naša mládež nebude učiť viac chýb ako potrebných znalostí :) A strop vstupnej cesty by som dal určite vyššie lebo človek ktorý chce byť inštruktorom by sa mal tomuto poslaniu venovať celým srdcom a dlhu dobu a keď ma problém liezť cesty V stupňa nemože byť inštruktor !!! Takéto cesty zdolá aj moja priateľka po 4 mesiacoch rekreačného lezenia a inštruktora by som s nej nespravil !! :)))) Takže HORÁM ZDAR !!!

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 09:25:54
- Marian PO

snad sa po tom pokeci , trochu pritvrdí...<br /> osobne som za to aby sa zdvihol aj stupen prelezu.(aspon 6+ - 7-) nechal by som tam variabilitu.§<br /> ak človek je štandartne narodený :) tak začina asi pri 4ke až 5ke...a trva nejaký čas kým pride na sedmičku... a prave ten čas je dobrý v tom ked dozrieva a vela sa nauči...takže aj vela može dat. len tolko...<br /> <br /> by som všetkých poslal na preškolenie k D.Zajacovi.<br /> bolo by to asi riadne sito... ( nevedieť čo je pollodak a lodak po kurze... dost blbé)

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 17:03:11
Reakcia - instruktor

k zajacovi? si si isty? na preskolenie? coho? snad nie bezpecnosti pri lezeni.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 09:44:57
- Marian PO

a ešte dodatok, okrem toho že na kurze je mat prilbu dobre( chranim seba pred kurzistami , padajuce expresky a pod. opačne vyvarujem sa rizika že sa niekomu niečo stane z kurzistov a potom bude sa tažko vysvetlovat že prilba je ale v batohu.<br /> ale chcel som len jedno, treba im hlavne vysvetlit že kedy je prilba potrebna( po zime, nesudržnost skaly, atd)<br /> kedy je nevyhnutna, a že musí rozmyšlat už doma do čoho ide... a ake riziko na neho čiha...<br /> <br /> + čo sa týka trémy, nemal by ju mat buduci inštruktor...<br /> časový stres je niečo ine...<br /> <br /> ked bude mat inštruktor 24 rokov a na kurze 40 ročných panov a aj 30 ročne babenky tak asi by bol trapas ak jeho psychika povoli...a zastresuje... <br /> inštruktor ba mal byt asi osobnost ktora je ako taxikar ktorý vo volnom čase uči v autoškole :)<br /> inak pekne prirovnanie...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 10:18:31

zdar!<br /> - chcelo by to uz aj daku reakciu od Igora, alebo niekoho z ludi co tie kurzy vedu. Doktor co-to popisal a da sa s nim len suhlasit (z mojho amaterskeho pohladu ma pravdu). Ak sa vsak maju veci zmenit k lepsiemu, musia sa menit tam kde sa o nich rozhoduje, diskusie na webe su len inspiracia, ktorym smerom sa uberat.<br /> - vychadza mi z toho zatial, ze pritvrdit kriteria je vysoko ziaduce, i ked sa to mozno odrazi na nizsom pocte uspesnych absolventov, ale radsej jeden instruktor (alebo po starom cvicitel) co fakt vie ako piati s pochybnou urovnou. <br /> - uroven lezenia u instruktora by sa ziadalo zdvihnut aspon na 7. nech je istota ze to bude aj lezec a nie iba teoretik/metodik. <br /> - metodika by mala byt v krvi, takze pouzivat pri vypracovani teoretickych otazok knihu mi pripada ako nemiestny zart. cize aj tu treba zdvihnut latku a nerobit kompromisy.<br /> - vylucit chalanov kvoli lezeniu bez prilby/hrudaka v ich volnom case mi pride dost od veci... keby kazdy instruktor co niekedy liezol bez prilby a hrudaka na skalkach odovzdal teraz demonstrativne svoj preukaz, kolko by ich zostalo? ine je to, ked vedu kurzistov, tam je treba ist prikladom (ale aj zdovodnovat a objasnovat co a kedy a preco a kedy nie a co hrozi ked nie).<br /> <br /> hore zdar a dole tiez.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 10:43:50

Pravdu máš, len s tou 7., o tom by sa dalo polemizovať, ako Braňo spomenul, inštruktor má naučiť liezť bezpečne a nie liezť výkonnostne. Poviem za seba, necítim sa ako začiatočník, a aj keď mám aj nejaké sedmy prelezené (ale to len také &quot;Pajštúnske&quot;), tak si nemyslím, že inštruktor sklalolezectva by musel nevyhnutne zvládať tento stupeň, na to už treba predsalen buď dobré fyzické predispozície, alebo veľmi časté lezenie..., ale určite sa nesmie trápiť v 5.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 11:56:35

tak si teda zapolemizujme... <br /> <br /> Moja predstava o instruktorovi je, ze by mal byt nielen zdrojom informacii ale v istom zmysle aj vzorom... nie iba aky uzol kedy kde pouzit, ako otocit expres a cvaknut lano, ako sa previazat v zlanaku, ale zaciatocnik na skalke urcite uvita a oceni respektom aj rady a nazorne ukazky &quot;ako sa k tomu zlanaku dostat&quot;. <br /> <br /> naucit ludi dobre liezt je tiez sposob ako zvysit ich bezpecnost... a urcite lepsi ako &quot;iba ich ovesat prilbami a oblepit bouldermatkami&quot; <br /> <br /> ze ci prave stupen 7, to je fakt len moj pocit... mi to pride take bezne cislo, ktore by mozno uz trosku vedelo oddelit zaciatocnikov od tych co k tomu lezeniu pricuchli trosku viac. (hoci leziem s chalanom co zacinal na jesen (cize zaciatocnik asi) a teraz uz taha 7 aj 7+ a atakuje svoje prve osmy)

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

13.07.2011 11:59:09

plny suhlas

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

13.07.2011 12:21:18

Začiatočník, ak to nie je nejaký atlét, alebo nemá iné dobré predpoklady na lezenie, tak určite bude začínať v trojkách až päťkách, a na to aby mu to inštruktor bezpečne ukázal a doliezol k zlaňáku, nemusí liezť 7 OS. A to, že niekto vie liezť vyššie obtiažnosti nemusí nič hovoriť o tom, ako dobre vie liezť (narážam na silové lezenie), a či vie v tomto smere poradiť.<br /> A že niekto dáva po pár mesiacoch 7-7+, to je pekné, ale nemá to s týmto nič spoločné. Takisto je kopec ľudí ktorý po rokoch lezú štandardne okolo 6 OS, a sem-tam 7 RP, ale majú dostatok skúseností na zaúčanie nováčikov... Lezenie nie je o obtiažnosti...<br /> Inak aby si ma nepochopil zle, ja nemám problém s tvojím názorom...., súhlasím s ním, len sa mi nepáči, že sem pletieš čísla...

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

13.07.2011 12:37:12

aj ja by som sa tomu cislu radsej vyhol... jednej veci sa vsak vyhnut nemozem a tou je fakt, ze nejake kriterium tam asi byt musi... <br /> <br /> a ak by ta hranica bola prilis nizka (napr. vyliezt 5tku odspodu (a nic okrem toho, ziadne zdokumentovanie vystupov za posledne roky alebo podobne) tak potom hrozi ze medzi instruktorov sa dostanu aj ludia u ktorych je velka priepast medzi teoretickymi znalostami a praktickymi schopnostami <br /> <br /> (hoci to sa moze stat aj v opacnom garde - zaciatocnik ktory vytiahne 8+ ale vie prd o metodike). <br /> <br /> nejaku zlatu strednu cestu by to asi chcelo...

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

13.07.2011 15:35:36

Ok, súhlas :)

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

13.07.2011 18:33:11
Reakcia - adi

podla mna je dobrym prikladom autoskola... <br /> aj tam ucia ako bezpecne a podla pravidiel jazdit na cestach (metodika), ani zdaleka ta nenauci instruktor soferovat/ovladat auto (liezt). to sa naucis casom (skusenosti). ale moze ta ucit instruktor tymto zakladom, ked on sam je neskuseny sofer (neskuseny lezec)??? NO NEMOZE! preto nemozu byt instruktori ludia, ktori sa nevedia uviazat, zlanit a ledva prelezu 5ku. co sportovo nadany clovek vylezie vo svojich zaciatkoch. kludne dajme hranicu 7RP nech sa ma clovek odrazit z aktych takych skusenosti, aj ked to nemusi platit pre vsetky pripady (mame ludi co lezu hned 7), ale zaciatocny filter neni zly.

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

14.07.2011 16:04:50

&quot;nejaku zlatu strednu cestu by to asi chcelo...&quot;<br /> <br /> Vyzera to, ze stred je: (11 - 3)/2 + 3 = 7<br /> <br /> Inac, ta V OS mi pride ako podmienovat instruktora lyzovania tym, ze zlyzuje modru zjazdovku ;-). A mozno je to iba relikt z cias, ked bola este stupnica uzavreta...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

14.07.2011 18:55:50

A ten vzorec vznikol ako? Hlavne to +3...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

14.07.2011 20:31:31
Reakcia - mojo

Tak ty budes isto aspon magister, este sa opytaj na co je tam ten krizik a ta sikma ciarka.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, č

14.07.2011 21:49:18

sklamem ta, nie som ani magister :-)

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 08:53:12
Reakcia - Marian PO

nejde o nejaku hru takže si myslim že sedmu by mal dat aj ked odsadne...<br /> jedna sa o to že musi mat nadhlad...nemože sa stat že bude inštruktor liezt 5ku a bude tam šaškovat a kurzista ju prebehne...jednak by to bolo dost hlupe ale hlavne ked lezieš sedmu už maš niečo nalezene a aj tvoja technika je lepšia a tak im aj viac ukažeš...nemože robit instr.autoškoly kto jazdi 5 mesiacov a aj to len po dedine:) len to k tomu...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 10:42:24
- Igor Koller

Zdravim vsetkych, viem, ze ocakavate reakciu od kompetentnych z SHS JAMES. Ja mozem len tolko, ze so vsetkymi zainteresovanymi som si vymenil niekolko mailov, ale to nie je do webovej diskusie. Vlado Paulik, predseda Metodicko-bezpecnostnej komisie SHS JAMES, sa k tejto veci stavia zodpovedne a kriticky, od utorku bol mimo netu, jeho reakcia sa da ocakavat dnes vecer. Inak az na par vynimiek si myslim, ze je to prospesna diskusia. Ako lezec by som sa rad zapojil, ale ako predseda spolku nemozem a ani nemam cas.<br /> <br /> Bezpecne lezenie a pekne leto vsetkym!

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 11:10:41

A preco by to nebolo do webovej diskusie a preco sa ako predseda spolku, o ktorom sa diskutuje, nemozete vyjadrit? Mohli by ste si najst aj cas, kedze ste sekretar spolku.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 17:05:54
Reakcia - instruktor

pretoze ta diskusia nema ziadnu uroven. vacsinou nadavky a pocitanie toho ci by mal instruktor liez 6 alebo 7

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

14.07.2011 17:14:06

Spravny cas ju pozdvihnut ak mas co povedat. Citatelov je omnoho viac ako pisatelov, takze ak mas co povedat, vzdy to ma zmysel.

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

14.07.2011 22:18:26
Reakcia - instruktor

ved nizsie pisem, ale diskutovat aj tak nie je o com, chalan len nepochopil co to znamena byt instruktor.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 22:47:19

Je zvlast zaujimave kedpredseda spolku nema cas sa venovat a vyjadrit do diskusie - asi preto aj spolok vyzera tak ako vyzera<br /> prijemny a pekny veget spolku

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 23:02:33
Reakcia - instruktor

toto nie je ziadny spolok ale banda trapnych chujov. na slusnej urovni sa to nikdy riesit nebude. lebo bavit sa s primitivom co si plni detsky sen, ale kazdemu hovori ze nosit prilbu je blbost, je pod uroven normalnych ludi.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 10:51:44

Súhlasím s Maťkom aj keď možno nemá pravdu vo všetkom, ale poznám kopu &quot; inštruktorov - pádových faktorov &quot; ktorý k lezeniu pričuchli v nejakej 4ke a potom si urobili kurz, a zdá sa mi to prinajmenšom podozrivé že takíto ľudia majú niekoho niečo učiť :-(

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 11:55:57
- Ďuro

článok sa mi páčil, súhlasím má moju podporu. k diskusii v skratke môj názor. človek ktorý nemá odlezené, nevie riešiť problémy lebo na to nemá skúsenosti nemôže robiť inštruktora. ak na kurze inštruktorov učia úplné základy lezenia pre ľudí ktorí sú cca5 krát na skale a zapáčilo sa im to, pritom robia fatálne chyby aj počas skúšok, niečo nieje v poriadku...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 13:07:14

Nehovoriac o tom, ze sa kludne na kurze moze stat, ze nejaky viac talentovany kurzista si povie, ze vyskusa nejaku 6-ku cestu na prvom a v polovici cesty sa zasekne, alebo sa stane hocico (vieme, ze je vela moznosti) a instruktor by mal byt medzi prvymi co by mu mal pomoct. No ako mu chce pomoct, ked sam tu cestu nevylezie? <br /> Skusenosti su minimalne polovica vsetkeho &quot;umu&quot; horolezectva a tie by sa mali u instruktorov &quot;testovat&quot; v praxi minimalne pol dna vkuse.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 17:35:33

Stale ma cvicitel moznost tomu lezcovi jednoducho povedat ... nemam na to, dokonci si teoretisku pripravu a mozes do tej cesty ist ... ja ta odistim. Robia snad tvoji kamosi nieco ine? <br /> <br /> Ja istim ludi v cestach na ktore sa anilen nestrojim. A co myslis ze im zabezpeci vacsiu pohodu? To ze mam navalenu na hlave prilbu a lezec vie ze je to v klude aj ked nieco mensie spadne, to ze ovladam istiacu pomocku, koncentrujem sa na jeho lezenie, to ze ked sa na mna ohliadne tak stojim a cakam pad a nesedim ako lolo niekde s cigou alebo mobilom v druhej ruke? Alebo ho viac ukludni vedomie ze leziem lepsie ako on aj ked nemam moc pochopenie pre nejake zasady ale zato mu skvele poradim kam by mal dat nohu ci ruku?<br /> <br /> Mozno si to myslel tak ze cvicitel by mohol v pripade ze ma schopnosti ... predliezt ucastnikom nejaku 7mu a potom ich do toho posielat na TR. Ale neviem ci prave toto je ucelom nejakeho zakladneho kurzu. Asi skor ide o tu metodiku a taketo priamo sportove veci si postupne doriesis so spolulezcom ked uz zaklady zvladas teda po kurze.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

18.07.2011 11:15:23
Reakcia - Brutto

No myslel som skor take klasicke &quot;vymyslanie&quot; kurzistov, ktore sa deje skoro vzdy a vsade. Ale je pravda, ze tu skor ide o to, aby cvicitel, ci instruktor plne ovladal teoriu, ako naucit zaciatocnikov metodike.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 13:12:39
- capko

Ahoj, nebol som na kurze inštruktorov , ale ako výškáč som sa tým dosť dlho živil a preto som absolvoval viaceré povinné preškolenia na práce. Aj tu však bolo takmer všetko formalitou a veľakrát som mal dojem, že kto zaplatil, ten papiere dostal bez ohľadu na to aký bol. Keď som robil výškovky v Malajzii a Emirátoch a chalani zvonka robili kurzy IRATA, ktoré stáli asi desaťnásobok našich, stalo sa že skúšku nedali, lebo niečo naozaj na skúške pokašlali. Nebola to vôbec formalita.. Takže sa prihováram k sprísneniu takychto kurzov, aby z nich vychádzali naozaj schopní inštruktori, alebo pracovníci vo výškach. Nielen teoretickými znalosťami , ale aj praktickou stránkou. A nech certifikát nie je len formalitou ale potvrdením kvalít :-) PS a to nie som nejaký starí bručoun...

papier ako papier

13.07.2011 13:27:33
- Pedro

Davaju sa vodicaky ludom co nevedia poriadne soferovat, preco si myslite ze to pri IS bude inac? ;)

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 14:07:09

Ja osobne som sa ziadneho kurzu v spojitosti s lezenim nezucastnil. A citam si to tu ... instruktor sem instruktor tam. Teda prepacte instruktori ale mohol by niekto priamo oznacit ten kurz a hlavne certifikat, teda nejaka jeho specifikacia niekde je? Zaujima ma to preto, ze by som rad vedel, co by taky autor v pripade, ze certifikat ziska mohol a mal opravnenie robit.<br /> <br /> Mohol by niekto poslat nejaky link kde toto je vysvetlene? Lebo nechce sa mi verit ze po ziskani certifikatu ktory autor popisuje, sa stava ultimatnym instruktorom v lezeni.<br /> <br /> Totiz zaujima ma to preto ze som kedysi ziskal certifikaty v obore elektrotech. a mali tiez silne nazvy. Avsak ked si clovek vo vyhlaske prestudoval k comu ho taky certifikat vlastne opravnuje, tak zistil, ze vlastne v skutocnosti aj tak nikomu ublizit podla zakona nemoze, lebo jeho pracu aj tak skontroluje revizny technik o niekolko tried vyssie, a az po jeho zvoleni sa obvody ozivuju a podobne. Tiez som mohol vraj viest v tej dobe niekolko ucnov s nizsim paragrafom pri praci ... ale ako vravim bolo to ohranicene urcitymi podmienkami.<br /> <br /> Ak by niekto mohol nejaky link pripadne vysvetlenie ... zaujimalo by ma to.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

13.07.2011 16:19:33
Reakcia - brano

Na strankach metodickej komisie SHS (http://www.james.sk/articles.asp?pageid=31&amp;id_dependency=2705) cosi je, snad aj to co hladas.

100!

13.07.2011 15:10:36
-

100!

Re: 100!

13.07.2011 20:37:31
Reakcia - Svr

nemal som srdce pokaziť to a pridať 101. ale kedže sa to už prekročilo tak 107 je moj :D

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 00:03:47

Aby som upresnil par veci, pokial uz neboli dostatocne jasne z clanku.<br /> Jednalo sa o kurz instruktora skalolezecta a nie horolezectva. <br /> Po metodickej stranke perfektne odprezentovane a v tomto smere patri instruktorom velka vdaka! No zvysok uz bol hore uvedeny:(<br /> Metodika zial nie je vsetko:(<br /> <br /> Bolo mi slubene aj oficialne stanovisko ,ktore sa urcite objavi na jamese a verim, ze aj tu.<br /> Viem, ze je ochota pohnut veci smerom dopredu!:)

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 09:42:01
Reakcia - Vlado Paulík

Po skončení záverečnej časti kurzu cvičiteľov skalného lezenia som dostal kópiu mailu od Rasťa, ktorý poslal Igorovi a Kazovi (kópiu Martinovi Krasňanskému a mne), kde v závere napísal, že tento mail treba považovať za oficiálnu sťažnosť jeho i Martina na to, že v závere kurzu im nebolo skúšobnou komisiou udelené Osvedčenie o získaní kvalifikácie Cvičiteľ skalného lezenia (zatiaľ cvičiteľ, v dohľadnom čase už pomenovanie kvalifikácií bude jednotné Inštruktor).<br /> Odpovedal som obom (všetkým) hneď po prečítaní mailu a skonštatoval som pár skutočností, z ktorých časť nižšie uvediem. A niektorým veciam sa chcem venovať trocha podrobnejšie. Rovnako mi bolo avizované, že Martin uverejní na našom webe i na climbe príspevok k situácii na kurze a že by bolo dobré, aby som sa vyjadril ako prvý. Musel som však odísť na Brnčalku, kde začínal základný horolezecký kurz a mal som s inštruktormi dohodnuté, že na začiatok prídem aj ja. Počasie vyšlo a tak som si jeden deň aj trocha zaliezol, pretože nie vždy sa mi to podarí. Ale som rád, že som nereagoval okamžite, hoci by som v zásade nič iné nenapísal. Jednak je lepšie veci riešiť s odstupom a jednak som si mohol prečítať i reakcie na Martinov príspevok.<br /> Martin na začiatku konštatoval, že sa mu to, čo napísal, nepísalo ľahko. Možno aj ja by som to mohol povedať, ale už v spomínanej mojej odpovedi a aj teraz konštatujem, že budem rád, ak sa okolo týchto vecí rozprúdi diskusia. Nejde tu len o výsledok skúšky, ani o používanie hruďákov a prilieb, ale o celkový prístup k metodike. A že tieto otázky vníma lezecká pospolitosť vážne, vidieť i v diskusii, kde, myslím si, prevažná časť príspevkov tak vyznieva.<br /> Vo vyššie spomenutom maile som skonštatoval, že som nemal z priebehu tohto kurzu dobrý pocit už počas hlavnej časti na Kaľamárke a Zuberec to len potvrdil. Nezbavujem sa zodpovednosti za organizačné nedostatky. Ani sa nejdem vyhovárať na to, či ono. Ako predseda MBK a riaditeľ horoškoly, ktorá kurz organizačne zabezpečovala som za to zodpovedný. Všetci zúčastnení hádam potvrdia, že som to otvorene povedal i počas kurzu a chcel som od nich počuť pripomienky, aby som ich mohol v budúcnoti aplikovať v príprave podobných podujatí. Samozrejme na mnohé veci mám iný pohľad z hľadiska možností realizácie.<br /> Podstatný problém s vnímaním viacerých metodických otázok je v tom, že momentálne nie je spracovaná ucelená metodika položená na papier (alebo v elektronickej podobe). Bolo to zrejmé i v priebehu kurzu, kde sa k niektorým veciam viedli niekedy aj obšírnejšie diskusie. Marošova kniha má už nejaký ten rok a mnohé veci treba aktualizovať. Mnohé veci sú úplne nové. V dobe webu (a po vydaní českej Horolezeckej abecedy) sme však v komisii dospeli k názoru, že pripravovať metodickú publikáciu je kontraproduktívne. Rozhodli sme sa ísť cestou spracovávania dielčich problémov na seminnároch a publikovaním záverov z nich na webe. Ďalej som toho názoru, že metodika nemôže byť dogmou. Nielen že sa neustále vyvíja, ale správnych riešení problému môže byť niekoľko a je na nás, aby sme hľadali to optimálne. Ale absencia nejakého manuálu a pokynov k jeho realizácii sa ukázala veľmi naliehavo. Rozhodol som sa preto spracovať v najbližšej dobe okrem osnovy výcviku i podrobnejšiu špecifikáciu obsahu a jeho realizácie z hľadiska metodických postupov a bezpečnosti a dať tento materiál na diskusiu najprv metodicko-bezpečnostnej komisiia potom i lektorskému zboru. Tu je však ďalší problém. Horolezecká škola nie je inštutucionalizovaný subjekt. Je to škola na papieri. Neexistuje zariadenie, neexistuje profesionálny personál. Všetci lektori sú dobrovoľní metodickí pracovníci. Správne by to malo fungovať tak, že na základe návrhu metodicko-bezpečnostnej komisie schváli výkonný výbor spolku menovanie lektorov a tí potom budú viesť výcvik. Ale v praxi by sme potom asi neuskutočnili žiadny kurz. Ja som rád, ak sa mi na môj mail na začiatku sezóny, v ktorom posielam všetkým cvičiteľom a inštruktorom (ktorých mailové adresy mám - je nezmysel komunikovať ináč) termíny kurzov, ozvú ešte pred ich uskutočnením záujemci o vedenie výcviku. Väčšinou však telefonujem zháňam, improvizujem (ako aj pred začiatkom záverečnej časti kurzu cvičiteľov, o ktorej je tu reč). To ma potom odvádza od dôležitejšej práce. Ak k tomu ešte pripočítam nedochvíľnosť frekventantov v zasielaní požadovaných vstupov, tak je to celkom jasné. Aj toto sa v budúcnosti zmení. Ochota vyjsť v ústrety, počkať, dať šancu s ohľadom na rôzne problémy sa k konečnom dôsledku obráti proti kvalite výcviku.<br /> Martin i Rasťo majú samozrejme v mnohom pravdu. To som im napísal. Podľa môjho názoru najväčším nedostatkom záverečnej časti bolo, že hodnotiaca komisia nemala kedy si spolu pred kurzom sadnúť, prebrať všetky seminárne práce, stanoviť jasné kritériá hodotenia počas praktickej aj teoretickej skúšky a tie potom uplatniť. Ale to je zasa moja úloha to zorganizovať aj pri existencii už spomenutých problémov.<br /> Ale, ako aj Martin uvádza vo svojom príspevku, v mnohom ide o subjektívny pohľad na problém. Obaja sú vynikajúci lezci s množstvom skúseností. Obaja, tak ako to vo väčšine prípadov býva u jedincov, ktorí sú v niečom výnimoční, sú silné osobnosti. Obaja majú na problematiku lezenia vyhranené názory. Som presvedčený, že práve takýchto inštruktorov potrebujeme. Ale aj o tom, že metodický pracovník by mal akceptovať momentálne existujúce pravidlá (keď sa prihlásim do spolku nefajčiarov, tak by som naozaj asi mal prestať fajčiť a nie tak robiť len pri spoločných stretnutiach - je to možno nie veľmi dobrý príklad, ale istá paralela tu je). Nedá sa to riešiť tak, že demonštratívne dávam najavo, že s týmto nesúhlasím. To sa, myslím si, v tomto prípade dialo. Som toho názoru, že by to malo fungovať tak, že akceptujem to, čo momentálne platí, ale navrhnem, aby sa na základe reálnych skutočností o tom diskutovalo. A hľadalo sa riešnie. Ja súhlasím s tým, že metodika nemôže byť odtrhnutá od praxe. Naopak, musí z nej vyjsť a hľadať cesty, ako správne riešiť daný stav. Je mi jasné, že lezecká elita (ale žiaľbohu nielen tá, alebo aj preto nielen tá?) nenosí hrudné úväzy a ani prilby. Aj v prípade odporúčania nosenia celotelových úväzov a prilieb pre deti vo veku do 12 rokov pri lezení na umelých stenách sme povedali, že to samozrejme neplatí pre pretekárske lezenie. Poďme v tomto prípade diskutovať o tom, kde je tá hranica, kedy sa prestane používať hrudný úväz a prilba. Má to byť v priebehu kvalifikačného kurzu, ktorý práve o takýchto veciach je? Má byť tou hranicou stupeň obťažnosti, teplota pri lezení, skúsenosti, vyhlásenie prestávky vo výcviku? Lebo i takéto argumenty v diskusii odzneli. Má inštruktor svojim frekventantom pri akomkoľvek kurze počas prestávky povoliť zhodiť prilby a hrudné úväzy pretože je momentálne prestávka? Alebo pri akom kurze to má byť? Asi sa tak rýchlo nedohodneme. Toto je však len malá časť problému. Riešiť, ako som už napísal, je podľa môjho názoru treba komplexne celý prístup k metodike.<br /> Som rád, že Martin v prípevku už netvrdí, že boli s Rasťom vylúčení z kurzu, ako to pôvodne uvádzal. Neboli. Len komisia povedala, že je toho názoru, že by mali dostať čas na to, aby si premysleli, ako to s ich prístupom k realizácii niektorých metodických zásad bude, Rasťo (a ďalší dvaja) dostal ten čas do októbra, kedy bude v Zuberci seminár k technickej prvej pomoci a Martin rok, do nasledujúcej záverečnej časti. Nebudú absolvovať kurz znova. Bol by to (nielen v ich prípade) nezmysel. Ale samotný fakt, že Martin tvrdí, že ten čas nepotrebuje, napriek tomu, že nesúhlasí s uplatnením zatiaľ všeobecne uznávaného pravidla o prospešnosti používania prilby a hrudného úväzu, hovorí o tom, že minimálne je s ním o tom treba diskutovať.<br /> Súčasne som v už spomínanom maile uviedol, že navrhnem metodicko-bazpečnostnej komisii, po predložení analýzu priebehu kurzu, alternatívne riešenia.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 12:06:41
Reakcia - petra

na kurzoch nebude voťný čas na lezenie a je po probléme. každí účastník by si mal uvedomiť, že prišiel na kurz (vzedávanie o metodike) a nie zaliezť si!

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

14.07.2011 17:16:30

Bol vtedy nejaky program venovany vzdelavaniu a metodike skalolezectva?

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 00:58:36

jupiiiiiiii tu to zije :D

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 01:31:50

nie len tu, neboj nic ;)

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 09:43:41
Reakcia - Rasťo

Pišta , Ty si puk - si ma celkom potešil:)))))))))))))

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 09:50:16
- Vlado Paulík

Včera večer som sa po návrate z Brnčalky začítal do jamesáckej diskusie a samozrejme som sa vyjadril. Teraz sedím tu na climbe a aby to nebol len odkaz, píšem to aj sem: Po skončení záverečnej časti kurzu cvičiteľov skalného lezenia som dostal kópiu mailu od Rasťa, ktorý poslal Igorovi a Kazovi (kópiu Martinovi Krasňanskému a mne), kde v závere napísal, že tento mail treba považovať za oficiálnu sťažnosť jeho i Martina na to, že v závre kurzu im nebolo skúšobnou komisiou udelené Osvedčenie o získaní kvalifikácie &quot;Cvičiteľ skalného lezenia&quot; (zatiaľ cvičiteľ, v dohľadnom čase už pomenovanie kvalifikácií bude jednotné &quot;Inštruktor&quot;).<br /> Odpovedal som obom (všetkým) hneď po prečítaní mailu a skonštatoval som pár skutočností, z ktorých časť nižšie uvediem. A niektorým veciam sa chcem venovať trocha podrobnejšie. Rovnako mi bolo avizované, že Martin uverejní na našom webe i na climbe príspevok k situácii na kurze a že by bolo dobré, aby som sa vyjadril ako prvý. Musel som však odísť na Brnčalku, kde začínal základný horolezecký kurz a mal som s inštruktormi dohodnuté, že na začiatok prídem aj ja. Počasie vyšlo a tak som si jeden deň aj trocha zaliezol, pretože nie vždy sa mi to podarí. Ale som rád, že som nereagoval okamžite, hoci by som v zásade nič iné nenapísal. Jednak je lepšie veci riešiť s odstupom a jednak som si mohol prečítať i reakcie na Martinov príspevok.<br /> Martin na začiatku konštatoval, že sa mu to, čo napísal, nepísalo ľahko. Možno aj ja by som to mohol povedať, ale už v spomínanej mojej odpovedi a aj teraz konštatujem, že budem rád, ak sa okolo týchto vecí rozprúdi diskusia. Nejde tu len o výsledok skúšky, ani o používanie hruďákov a prilieb, ale o celkový prístup k metodike. A že tieto otázky vníma lezecká pospolitosť vážne, vidieť aj v diskusii, kde, myslím si, prevažná časť príspevkov tak vyznieva.<br /> Vo vyššie spomenutom maile som skonštatoval, že som nemal z priebehu tohto kurzu dobrý pocit už počas hlavnej časti na Kalamárke a Zuberec to len potvrdil. Nezbavujem sa zodpovednosti za organizačné nedostatky. Ani sa nejdem vyhovárať na to, či ono. Ako predseda MBK a riaditeľ horoškoly, ktorá kurz organizačne zabezpečovala som za to zodpovedný. Všetci zúčastnení hádam potvrdia, že som to otvorene povedal i počas kurzu a chcel som od nich počuť pripomienky, aby som ich mohol v budúcnosti aplikovať v príprave podobných podujatí. Samozrejme na mnohé veci mám iný pohľad z hľadiska možností realizácie.<br /> Podstatný problém s vnímaním viacerých metodických otázok je v tom, že momentálne nie je spracovaná ucelená metodika položená na papier (alebo v elektronickej podobe). Bolo to zrejmé i v priebehu kurzu, kde sa k niektorým veciam viedli niekedy aj obšírnejšie diskusie. Marošova kniha má už nejaký ten rok a mnohé veci treba aktualizovať. Mnohé veci sú úplne nové. V dobe webu (a po vydaní českej Horolezeckej abecedy) sme však v komisii dospeli k názoru, že pripravovať metodickú publikáciu je kontraproduktívne. Rozhodli sme sa ísť cestou spracovávania dielčich problémov na seminnároch a publikovaním záverov z nich na webe. Ďalej som toho názoru, že metodika nemôže byť dogmou. Nielen že sa neustále vyvíja, ale správnych riešení problému môže byť niekoľko a je na nás, aby sme hľadali to optimálne. Ale absencia nejakého &quot;manuálu&quot; a pokynov k jeho realizácii sa ukázala veľmi naliehavo. Rozhodol som sa preto spracovať v najbližšej dobe okrem osnovy výcviku i podrobnejšiu špecifikáciu obsahu a jeho realizácie z hľadiska metodických postupov a bezpečnosti a dať tento materiál na diskusiu najprv metodicko-bezpečnostnej komisiia potom i lektorskému zboru. Tu je však ďalší problém. Horolezecká škola nie je inštitucionalizovaný subjekt. Je to škola &quot;na papieri&quot;. Neexistuje zariadenie, neexistuje &quot;profesionálny personál&quot;. Všetci lektori sú dobrovoľní metodickí pracovníci. Správne by to malo fungovať tak, že na základe návrhu metodicko-bezpečnostnej komisie schváli výkonný výbor spolku menovanie lektorov a tí potom budú viesť výcvik. Ale v praxi by sme potom asi neuskutočnili žiadny kurz. Ja som rád, ak sa mi na môj mail na začiatku sezóny, v ktorom posielam všetkým cvičiteľom a inštruktorom (ktorých mailové adresy mám - je nezmysel komunikovať ináč) termíny kurzov, ozvú ešte pred ich uskutočnením záujemci o vedenie výcviku. Väčšinou však telefonujem zháňam, improvizujem (ako aj pred začiatkom záverečnej časti kurzu cvičiteľov, o ktorej je tu reč). To ma potom odvádza od dôležitejšej práce. Ak k tomu ešte pripočítam nedochvíľnosť frekventantov v zasielaní požadovaných vstupov (aj inde), tak je to celkom jasné. Aj toto sa v budúcnosti zmení. Ochota vyjsť v ústrety, počkať, dať šancu s ohľadom na rôzne problémy sa k konečnom dôsledku obráti proti kvalite výcviku.<br /> Martin i Rasťo majú samozrejme v mnohom pravdu. To som im rovno napísal. Podľa môjho názoru najväčším nedostatkom záverečnej časti bolo, že hodnotiaca komisia nemala kedy si spolu pred kurzom sadnúť, prebrať všetky seminárne práce, stanoviť jasné kritériá hodnotenia počas praktickej aj teoretickej skúšky a tie potom uplatniť. Ale to je zasa moja úloha to zorganizovať aj pri existencii už spomenutých problémov.<br /> Ale, ako aj Martin uvádza vo svojom príspevku, v mnohom ide o subjektívny pohľad na problém. Obaja sú vynikajúci lezci s množstvom skúseností. Obaja, tak ako to vo väčšine prípadov býva u jedincov, ktorí sú v niečom výnimoční, sú silné osobnosti. Obaja majú na problematiku lezenia vyhranené názory. Som presvedčený, že práve takýchto inštruktorov potrebujeme. Ale aj o tom, že metodický pracovník by mal akceptovať momentálne existujúce pravidlá (keď sa prihlásim do spolku nefajčiarov, tak by som naozaj asi mal prestať fajčiť a nie tak robiť len pri spoločných stretnutiach - je to možno nie veľmi dobrý príklad, ale istá paralela tu je). Nedá sa to riešiť tak, že demonštratívne dávam najavo, že s týmto nesúhlasím. To sa, myslím si, v tomto prípade dialo. Je jasné, že i moje vyjadrenia sú subjektívne. Som toho názoru, že by to malo fungovať tak, že akceptujem to, čo momentálne platí, ale navrhnem, aby sa na základe reálnych skutočností o tom diskutovalo. A hľadalo sa riešenie. Ja súhlasím s tým, že metodika nemôže byť odtrhnutá od praxe. Naopak, musí z nej vyjsť a hľadať cesty, ako správne riešiť daný stav. Je mi jasné, že lezecká elita (ale žiaľbohu nielen tá, alebo aj preto nielen tá?) nenosí hrudné úväzy a ani prilby. Aj v prípade odporúčania nosenia celotelových úväzov a prilieb pre deti vo veku do 12 rokov pri lezení na umelých stenách sme povedali, že to samozrejme neplatí pre pretekárske lezenie. Navyše metodicko-bezpečnostná komisia nie je v pozícii, že má právo niečo nariaďovať. Môže len odporúčať v danej situácii a pri daných poznatkoch optimálne spôsoby riešenia. Poďme v tomto prípade diskutovať o tom, kde je tá hranica, kedy sa prestane používať hrudný úväz a prilba (že opodstatnenie majú hádam nie je na diskusiu). Má to byť v priebehu kvalifikačného kurzu, ktorý práve o takýchto veciach je? Má byť tou hranicou stupeň obťažnosti práve lezenej cesty, alebo stupeň ťažkostí vzhľadom k schopnostiam toho, ktorého lezca, teplota pri lezení - od koľko stupňov Celzia, skúsenosti - ako vyjadrené, vyhlásenie prestávky vo výcviku? Lebo i z tohto niečo v diskusii odznelo. Má inštruktor svojim frekventantom pri akomkoľvek kurze počas prestávky povoliť zhodiť prilby a hrudné úväzy pretože je momentálne prestávka? Alebo pri akom kurze to má byť? Asi sa tak rýchlo nedohodneme. Toto je však len malá časť problému. Riešiť, ako som už napísal, je podľa môjho názoru treba komplexne celý prístup k metodike.<br /> Som rád, že Martin v prípevku už nepíše, že boli s Rasťom vylúčení z kurzu, ako to pôvodne interpretoval. Neboli. Len komisia v danej situácii povedala, že je toho názoru, že by mali dostať čas na to, aby si premysleli, ako to s ich prístupom k realizácii niektorých metodických zásad bude, Rasťo (a ďalší dvaja) dostal ten čas do októbra, kedy bude v Zuberci seminár k technickej prvej pomoci a Martin rok, do nasledujúcej záverečnej časti. Nebudú absolvovať kurz znova. Bol by to (nielen v ich prípade) nezmysel. Ale samotný fakt, že Martin tvrdí, že ten čas nepotrebuje, napriek tomu, že nesúhlasí s uplatnením zatiaľ všeobecne uznávaného pravidla o prospešnosti používania prilby a hrudného úväzu, hovorí o tom, že minimálne je s ním o tom treba diskutovať. Pravdou je aj to, že v diskusii po uvedenom rozhodnutí neodzneli v nektorých momentoch práve najsilnejšie argumenty.<br /> Súčasne som v už spomínanom maile uviedol, že navrhnem metodicko-bazpečnostnej komisii, po predložení analýzy priebehu kurzu, alternatívne riešenia. Možno toto vyjadrenie vyzerá tak, ako som si to vyššie prečítal, že v záujme toho, aby sme zúčastneným &quot;zavreli hubu&quot; im to rýchlo dáme a bude pokoj. To by som tu však nič nepísal. Naopak je treba o veciach diskutovať, aby sme sa pohli dopredu.<br /> Možno by som sa vzhľadom na väčšiu rôznorodosť diskusie tu na climbe mohol zaoberať i ďalšími otázkami - vstupná úroveň adeptov, vysielanie klubmi na kurz, &quot;kompetencie&quot; držiteľa kvalifikácie a podobne, ale aj tu odzneli rôzne názory a pridával by som len jeden z nich. Mnohé z toho rieši aktualizované znenie vzdelávacieho systému, ktorý bude predmetom schvaľovania akreditačnej komisie MŠ niekedy v septembri.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 10:05:48

cize ked to martin o rok spravi a dostane &quot;certifikat&quot; instruktora, tak ked ho potom niekto prichyti ako lezie bez prilby a hrudaku, tak mu &quot;certfikat&quot; odoberiete?

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 10:28:29
Reakcia - Vlado Paulík

Zrejeme si si to nie dosť podrobne prečítal.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 16:36:33

Je skutočne tým najväčším problémom to, že Martin a Rasťo nedostali certifikát? Nie je ďaleko väčším problémom kvalita výsledných inštruktorov? Alebo otázka, že čo má vlastne tá &quot;kvalita&quot; zahŕňať? Ono keď sa na skale stane nejaké nešťastie, obzvlášť začínajúcemu lezcovi, tak je za to podľa mňa do istej miery zodpovedný aj človek, čo ho učil. Zabezpečuje JAMES iba kvalitu vlastných kurzov, alebo aj kvalitu kurzov v rámci rôznych klubov?

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 17:16:18
Reakcia - instruktor

nebudeme si klamat, keby certifikat dostali, nebol by ani clanok ani diskusia.<br /> <br /> to ze certifikat nedostali je podla mna uplne spravne, dokonca ja keby bolo spickovi lezci (co nie su ani nahodou) tak ked nechapu co je uloha instruktora, nemozu taku pracu robit. radsej by sa mali zlepsovat v lezeni, priestoru na to maju dost :)

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 10:24:58

tak ty si aký odborník....určite si ten čo vymýšlal nové postupy naviazovania sa...a potom šiel na to pivo

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 12:40:53
Reakcia - instruktor

urazky, nadavky, nicim nepodlozene tvrdenia a klamstva - takto &quot;diskutuju&quot; ludia co sa im paci ten clanok. na to sa ani reagovat neda.<br /> <br /> sem som napisal lebo to bol najslusnejsi a najlepsi prispevok, aj ked uplne od veci (asi preto ze bol kratky :)

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 14:46:40
Reakcia - Rasťo

Ahoj Maroš, zapojím sa len krátko-je pod moju úroveň odpovedať zasranom typu &quot;inštruktor&quot;, ktorý vedia akurát pičovať spoza monitora a v živote nič pre lezenie neurobili a pre nás našťastie neurobia. Odpoviem Ti len na podstatu toho celého z mojej strany- ide len o to, že nebolo a nie je vyšpecifikované, čo v osobnom voľne môžeš a čo nemôžeš robiť. My sme liezli-tak ako je to popísané. Ale boli tam aj ľudia , ktorý celú dobu pili - pivo je ako viem alkohol - aj pod skalou v rámci výučby...Toto problém nie je? Keď na mňa apelovali, že som porušil bezpečnostné predpisy, bol by som zvedavý, keby sa tam niekto zabil a našli by mu promile...O pohybe na skale nehovorím..... Chýba mi len rovnaký meter-thats all. <br /> Majte sa všetci.<br /> Rasťo

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 15:20:22

Dobry postreh. Tak som zvedavy na reakcie.

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 15:25:56

alkohol pod skalou - tak to tu uz je ina kava

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 16:52:34
Reakcia - instruktor

rasto ty si ale chuj (snazim sa prisposobit diskusii :)<br /> co to tu trepes o pive? jednoducho rozmaznanym a zakomplexovanym deckam nikto certifikat neda, ale ked nieco poseru (co sa stane za chvilu) tak si to bude vycitat. nauc sa s tym zit.

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 19:18:26
Reakcia - Rasťo

Chlapče, kto si, že mi tykáš? Naozaj nemáš gule sa podpísať? Kľudne mi napíš na mail, keď trpíš agorafóbiou...Zasran je každý, kto sa bojí podpísať a lezie za klávesnicou. Môj posledný príspevok.Howgh!

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

15.07.2011 23:00:06
Reakcia - instruktor

kludne by som sa podpisal, keby som nemal pocit, ze mi nejaky chuj neprepichne gumy alebo nieco podobne. neber to osobne :) ale je to presne to co ocakavam od ludi co svoju karieru zacinaju klamstvami a nicim nepodlozenym ohovaranim buducich kolegov. je to nechutne a trapne.

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 21:10:34

V pohode Rasťo, ja rozumiem, článok má dva rozmery. Ja akurát považujem za dôležitejšie riešiť kvalitu inštruktorov ako takú, pretože vidím priamú súvislosť medzi ich kvalitou a zbytočnými nešťastiami. Čo sa týka tej osobnej krivdy, tak som rád, že Martin o tom napísal, tiež to niečo o kurzoch vypovedá. Bol by som však nerád, keby to všetko skončilo iba tým, že jednoducho dostanete certifikát, ale v podstate kurzov sa nič nezmení ;-).

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 16:20:02
- instruktor

martin, ako vidis ten kurz nebol len taky formalny a slaby ked ti tu skusku nedali, nezda sa ti?<br /> <br /> instruktor nemusi vediet liezt 9 OS, jeho uloha je naucit ako sa ma spravat zaciatocnik na skalkach. musi poznat metodiku a ist prikladom. lebo darmo niekomu rozpravas ze VZDY ked sa pochybuje pod skalou mas mat helmu, ked Ty sam si ju nedas.<br /> <br /> ked toto nepochopis nemozes robit instruktora - takze tvoj clanok beriem ako pochvalu horoskole JAMESu.

Fotky standov nasich cvicitelov

14.07.2011 18:02:25
-

https://picasaweb.google.com/ElvisOfFilozoff/SustredenieCvicitelovAZakladnyHorolezeckyKurzHKF#522698 2410586846882<br /> <br /> https://picasaweb.google.com/lidayova/KurzTatry2008#5230233788007078770<br /> <br /> https:// picasaweb.google.com/lidayova/KurzTatry2008#5230233735651747234

Re: Fotky standov nasich cvicitelov

18.07.2011 09:51:05
Reakcia - Marek Paulík

K prvemu linku: budoval som ho ja. je to zlanak nie stand, takze je podla mna ok. v smere nadol je pevny, v tahu nahor by zatazovany nebol. jedine, co by som dnes urobil inak je, ze by som tam pridal uzly na jednotlive &quot;nohy&quot; pavuka.<br /> <br /> K dalsim dvom fotkam. je to na balvane pri nacviku budovania standov samotnymi novacikmi, takze to nebudoval cvicitel a fotene to bolo urcite predtym, nez sa k tomu niektori z nich vyjadril.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 18:14:32
- Martin Krasnansky

<br /> Mily instruktor<br /> <br /> Este raz zdoraznim jadro problemu, ktore bolo medzi mnou a komisiou. Jednalo sa vyhradne o moje lezenie vo svojom volnom case. Co znamena, ze by som tam nemal ziadnych frekventantov a neposobil ako instruktor. Presadzoval som nazor ,ze leziem na vlastnu zodpovednost a riziko a je len na mojom vlastnom zvazeni, ci budem pouzivat prilbu a prsny uvaz. <br /> Je na kazdeho rozhodnuti,ako bude pouzivat zasady bezpecnosti po ukonceni kurzu,ci uz zakladneho skalneho, horolezeckeho ,alebo ineho. Kedze tu nie su zakony ako napriklad pri soferovani. Ako instruktor bysom odporucal zasady co najbezpecnejsieho lezenia,ale nikoho do to po kurze a dokonca ani pocas(sloboda vole) nemozem nutit. Samozrejme,ze co najbezpecnejsie lezenie pocas kurzu,kde by som posobil ako instruktor by som aj formou prezentacie ucil .Cize aj prilba, aj prsak. <br /> <br /> Chcel by som sa ta spytat na 2 veci. Lezies odkedy si instruktorom neustale s prsakom a prilbou?<br /> A teraz trosku mojej jesitnosti:)<br /> Mohol by som pod tvojim dohladom absolvovat zakladny skalolezecky kurz???Velmi by si ma tym potesil!:)<br /> Napis mi prosim sem,alebo na krasnansky.martin@gmail.com <br /> <br /> <br />

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 21:41:07
Reakcia - novacik

Podla mna ... tym ze ti nedali certifikat ta v podstate zachranili ...<br /> <br /> Si precitaj diskusiu tu na climb.sk k nehode co sa stala na pajstune zaciatkom roka. A popremyslaj ako by to vyzeralo v pripade ze by si ako pises &quot;Kedze tu nie su zakony ako napriklad pri soferovani. Ako instruktor bysom odporucal zasady co najbezpecnejsieho lezenia,ale nikoho do toho po kurze a dokonca ani pocas(sloboda vole) nemozem nutit.&quot; a nahodou by sa nedajboze nieco podobne stalo. Hlavne to tvoje &quot;pocas&quot; ... precitaj si pozorne hlavne prve prispevky diskusie k tej nehode. A potom popremyslaj ako by sa v podstate ludia pozerali na klub pre ktory by si instruktora robil.<br /> <br /> Ja niesom instruktor a ani ziaden kurz za sebou nemam. Ale som si vedomy veci ktore som mal, mohol vyzadovat a prikladat im dôraz aj ked sa jednalo o kamaratsky vylet a nie o kurz. Nebol som instruktor ale len jeden z partie. Ako pri vsetkej ucte mozno by si mi poradil ako stavat nohy v tazsich cestach ale z tvojho postoja k veciam ktore naozaj o niecom rozhoduju by asi vela ludi malo v hlave zmatok.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 22:31:48
Reakcia - instruktor

myslim ze si debatu uzavrel uplne dokonale. to o tej jesitnosti - to jo to jedine o co v tomto pripade ide.<br /> <br /> debatovat o kvalite kurzov, instruktorov, metodike atd samozrejme mozeme, ale urcite nie na zaklade nejakeho urazeneho clanku.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 22:55:54

To, co tu predvadzas, Ty metodicky saso, to je uplny EPIC. Rad by som videl tie Tvoje superhrdinske vystupy na skalach. Mozno sa vies naviazat na 20 sposobov, ale si uplna nula. Je z Teba citit namyslenost a v predoslych prispevkoch iba urazas.<br /> <br /> Cvicitelia su lezci, ktori na to nemaju, tak si to kompenzuju biflovanim knih od A do Z. Ich hlavna biblia je Schubert 1-3.<br /> <br /> Martin, bud rad, ze si neni medzi tymito kokotkami.<br /> <br /> Cest vynimkam (ako napriklad jeden stary pan z Tupej skaly, ktory nam milo povysvetloval, ake su tam cesty).

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 17:10:35
Reakcia - instruktor

jedine co ma zaujalo je EPIC :)

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 22:25:29
Reakcia - ...

Ved slova ako EPIC su teraz COOL. Podla mna napriklad je autor clanku EMO.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 21:38:28
- Baťky

Nechcel som sa miešať, ale už sa to nedá. Mám pocit, že ty pán Krasňanský potrebuješ iba pohladiť pošramotené ego a nič viac. <br /> <br /> Na jednej strane hovoríš, že skúšky boli ľahké a prístup inštruktorov bol laxný a na strane druhej strane si nebol ochotný dodržiavať pravidlá ani počas kurzu, čo znamená, že ich nebudeš dodržiavať ani pri výuke nových začínajúcich lezcov. Z toho vychádza, že si nebol schopný spraviť ani ľahké skúšky, čo ma vedie k tomu, že rozhodnutie komisie bolo viac ako správne. <br /> <br /> Plus použijem tvoju vetu, prečo by si nikdy nemal byť cvičiteľom:<br /> &quot;Ako instruktor bysom odporucal zasady co najbezpecnejsieho lezenia,ale nikoho do to po kurze a dokonca ani pocas(sloboda vole) nemozem nutit. &quot; <br /> Takže keď bude niekto istiť cez plece, tak ho necháš lebo je to sloboda vôle a nemôžeš ho nútiť. Nie nemal by si mať už nikdy možnosť byť cvičiteľom, lebo vôbec nerozumieš čo je to za funkciu/zodpovednosť.<br />

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 23:13:56
Reakcia - zvk

hehehehe...tak na tvojom hlupom komente Batky som sa kvalitne nasmial...No more comment!!! Najprv si precitaj clanok a potom komentuj...mozno nenapises taku hovadinu. toto mi fakt nedalo nezapojit sa :DDD

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 00:07:26

Batky s tymi Tvojimi 7- RP by som o 10tkovom lezcovi o posramotenom egu velmi nehovoril. Si zakomplexovany lolo.<br /> <br /> Leziem 15 rokov a urcite by som sa viac naucil od lezca, ktory lezie 8b (ten ma stale niecomu novemu moze naucit) ako od debilka, ktory si spravi po roku bumazku a jeho max je 5 (nehovoriac o tom, ze ta bumazka je je mu na 2 veci, vlastne na tri - na picu, na rit a na kokot).<br /> <br /> Metodika totiz nie je iba o viazani uzlov a zachranke, to sa dokaze naucit kazdy debil z knizky za tyzden.<br /> <br /> Spolu s Martinom by som sa rad prihlasil do kurzu k nejakemu cvicitelovi. Podmienka: chcem, aby so mnou vyliezol klasickych 20 ciest v Adri, Teplicich a Sasku, kludne aj tu patku, len nech taha. Napr. Luftwaffe, Letecka na Milencov. Taky cvicitel by mal moj respekt.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 12:06:42

Ano!<br /> <br /> A urcite aj dalej docuras ako nejaky instruktor. A vlastne k tebe by mali ludia chodit sa ucit. Ale len vtedy ked budes mat na to naladu zostupit z ligy vyvolenych sem k nam neschopnym aby si nas poucil a nasmeroval ako a od kial sa mame ucit.<br /> <br /> Nechapem ze prave takychto talentovanych, rozvaznych a mytickych lezcov ako sem prispievaju si to predstavenstvo jamesu doposial nevsimlo. A nevymenovali ich rovno do cela spolku aby oni mohli ucinit tie zmeny v pristupoch na ktore tu vsetci cakame a ktore prave oni podlozia svojimi neuveritelnymi skusenostami.<br /> <br /> Sakra to ze lezenie je masovy sport som si vsimol. Ale taketo studnice mudrosti ako sem chodia ... to vazne treba hladat.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 12:46:43
Reakcia - instruktor

8b lezu 12rocne deti, ale konkretne Ty by si sa od nich dost naucil :) a nie len od tych co lezu 8b :)

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 14:08:37

lezies 15 rokov a od 8b lezca by si sa vela naucil ? - a co si robil do teraz. Nie vazne 8b uz nie je o uceni ale o lezeni, treningu a hlavne talente - a to vsetko musis mat sam to od nikoho neodkukas ani sa nenaucis

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 15:00:44

Ano leziem 15 rokov a stale sa ucim a zlepsujem. Mam nazor, ze cvicitel by mal byt v istom zmysle aj trener.

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 17:00:09
Reakcia - instruktor

a presne taku istu hlupost si asi mysli aj autor clanku.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 23:10:56
-

V jednom suhlasim s Vladom. Na kurzy instruktorov sa prihlasi kopec ludi, ktori odmietaju respektovat urcite pravidla napr. metodiku. Je sice pekne ze mate na nieco svoj nazor ale respektujte podu po ktorej chodite. Osobne si myslim ze horoskola nie je velmi dobre prostredie pre taketo rebelie. Instruktorov, ktori nevyucuju metodicky spravne je mnoho a na pohlad sa poznaju aj ich kurzisti. Tymto reagujem na ludi nevyspelych a prahnucich po &quot;titule&quot; instruktor nie na borcov bez prilby pretoze ked raz budem liezt tak ako pan Rasto S. budem kral (nie Rytmus)...ziaden animovany pripadne hrany Sharma :D a chlapci je mi luto ze vam nedali papier kvoli takej blbosti. Ani mne sa jedna vec nepacila na instruktorskom ale drzal som hubu a mozno to raz naucim aj svojich kurzistov a az ti mi vysvetlia pointu a mozno je to fakt konina a vela veci nema zmysel, ani Sharma nie je skutocny (podla mna je to len namakane anime!) Hore zdar a Zadiel 4-ever

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 23:18:52
-

Batky,novacik a predpokladam ,ze i instruktor je ta ista osoba.<br /> Ty by si ako nutil ludi k prilbe a prsaku,keby si dosiel napriklad na Semmering,Ceuse,alebo Sulov?

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 23:51:55

Trafil si klinec po hlavicke. Urcite je ta ista osoba ja klubpositiv. Mozno je to sam velky Koller.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 08:19:28
Reakcia - instruktor

tak trochu paranoja, vsak?<br /> <br /> nie je to ta ista osoba, a boli by ste prekvapeni kolko dalsich ludi ma rovnaky nazor, ale odmietaju prispievat do diskusii takejto urovne.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 23:19:11
-

Batky,novacik a predpokladam ,ze i instruktor je ta ista osoba.<br /> Ty by si ako nutil ludi k prilbe a prsaku,keby si dosiel napriklad na Semmering,Ceuse,alebo Sulov?

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

14.07.2011 23:55:25
-

Paci sa mi tento fight cvicitelov vs antiJAMES.<br /> <br /> http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&amp;word1=cvicitel&amp;word2=lezec

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 00:17:50

no nech vam nej**e na 146tu :O

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 00:30:45

K***a radsej trenuj alebo maj v p**i na lehatku! :-) 147.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 10:54:12

Očakávam 200!!!!!

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 08:58:46
- pablo

Ako nečlenovi Jamesu mi bolo po telefonickej dohode umožnené zúčastniť sa seminára Jamesu v Gaderskej doline k problematike istiaceho stanovišťa spojeného s preskúšaním (Štraus) jestvujúcich inštruktorov aj adeptov.<br /> Leziem cca 10 rokov, tak si dovolím zhodnotiť, že seminár, teoretická časť aj praktické skúšky sa niesli v silno profesionálnom duchu a priateľskej atmosfére.<br /> Dá sa povedať, že kurz bol pre mňa veľkým prínosom, pretože sa stretávam a leziem s mladými a menej skúsenými lezcami a začal som pociťovať tiahu zodpovednosti. A o tom by to malo byť.<br /> K technickej a lezeckej vyspelosti adepta...viac budem dôverovať radám 70ročného chlápka na invalidnom vozíku, ktorý liezol celý život, ako dajme tomu 25 ročnému atlétovi, ktorý dáva deviatky, už len z toho dôvodu, že skúsenosti sa dajú častokrát nazbierať iba vekom a prežitými krízovými situáciami.<br /> <br /> <br /> horám zdar

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 12:22:11
- z

1. Myslím, že učiteľ (čohokoľvek), nemusí byť špičkový odborník v danom obore - musí byť hlavne dobrým učiteľom.<br /> To že niekto lezie sedmičky ho nerobí nikým iným iba človekom čo lezie sedmičky - nie ja ani dobrý učiteľ, ani nemusí byť dobrý lezec - môže to byť kľudne zhybátor hazardér neznalí metodiky z obrovským kusiskom šťastia. <br /> 2. Fakt by ma zaujímali pohnútky človeka, ktorý sa zapíše na kurz kde ho učia niečo čomu neverí a nespráva sa podľa toho - načo tam taký človek ide? kôli preukazu? peniazom? alebo ...<br /> 3. To že niečo nie je napísané ako zákon neznamená , že to je správne robiť-nerobiť. Nebudem predsa svojmu 15 ročnému decku nadávať lebo si potiahol s cigarety, keď sam vyfajčím 20 na deň, len preto lebo šak ja som dospelý, ja môžem. <br /> Ako raz povedal jeden múdry človek: príklad nie jedným z nastrojov ako nikoho niečo naučiť,ale je jediným.<br /> Ja osobne keď som začal liezť, tak som hlavne pozeral po skúsenejších borcoch a naučil som veľa dobrých ale aj veľa zlých vecí. <br /> <br /> <br />

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 12:51:41
Reakcia - Pedro

2) &quot;Keď som sa vrátil minulý rok späť na Slovensko, rozhodol som sa, že si splním jeden zo svojich snov..&quot;<br /> <br /> 3) das si pivo, ale neplnoletym to nedovolis.<br /> <br /> Ked budu moct o niektorych veciach rozhodovat sami, nech sa rozhodnu ako chcu, ci prilbu alebo nie.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 13:36:54

K tomu snu - no neviem - chcem mat inštruktorský preukaz - síce sa učia blbosti a nechcem ich dodržiavať ale ja chcem ja chcem - už len podupať nožičkami,pästičkami a hodiť sa na zem.<br /> Pivo - veď práve - nebudem mu zakazovať pivo keď ho bude môcť piť, lebo ho sám pijem. Zákon dodržiavať musí - to je jasné. Ale tu ide o to - že keď ho učím že je správne umyť si pred jedlom ruky - tak to v prvom rade robím sám a všade - lebo som o tom jednoducho presvedčený - to nie je zákon.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 13:44:52

ešte jedna poznámka - bez urážky ale inštruktor ktorý mi jeden deň bude trieskať o hlavu že treba mať prsák a prilbu preto a preto a zajtra ho uvidím sólovať bez nej je u mňa pokrytec. Prečo chce učiť niečo čomu sám neverí. Učiteľ je určitý status - je proste viazaný inými pravidlami ako ostatný.Má isť príkladom pre okolie

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 14:08:25

opat zly priklad, solo je velmi osobna vec a nevyjadruje kladny ani zaporny postoj k metodike

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 14:18:01

v tom priklade vobec nejde o solo ale o prilbu a hrudak. A fakt mam uz niekedy pocit ze na slovensku to je snad uz nejaky zvlastny fenomen za ak je niekomu nieco co len trochu nepohodlne a ak to nie je vylozene prikazane tak to nebude robit aj ked je to v danom pripade velmi vhodne a ziaduce.

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

15.07.2011 14:37:10

co nie je zakazane je povolene, opacny pripad (co nie je povolene je zakazane) sme tu uz par rokov mali

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

15.07.2011 15:54:53

pozor! opacne ta implikacia nefunguje.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

15.07.2011 16:42:57

nastastie, ale bolo tu par rokov obdobie ked ano

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 14:09:11
Reakcia - Pedro

instruktor - da instrukcie a rozhodnutie je na tebe

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 14:23:30

ano presne - ale ked mi povie daj si prilbu a on ju nebude mat - tak sa opytam preco- ako moj syn ked ho veziem do skoly - hovorim, daj si pas -a on - a ty? - co sa dalo na to povedat - proste som povedal ze som zabudol a zapol som si ho.

Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinšt

15.07.2011 14:40:49
Reakcia - Pedro

Precitaj si co tu uz odznelo. <br /> <br /> &quot;Jednalo sa vyhradne o moje lezenie vo svojom volnom case. Co znamena, ze by som tam nemal ziadnych frekventantov a neposobil ako instruktor. Presadzoval som nazor ,ze leziem na vlastnu zodpovednost a riziko a je len na mojom vlastnom zvazeni, ci budem pouzivat prilbu a prsny uvaz. <br /> Je na kazdeho rozhodnuti,ako bude pouzivat zasady bezpecnosti po ukonceni kurzu,ci uz zakladneho skalneho, horolezeckeho ,alebo ineho. Kedze tu nie su zakony ako napriklad pri soferovani. Ako instruktor bysom odporucal zasady co najbezpecnejsieho lezenia,ale nikoho do to po kurze a dokonca ani pocas(sloboda vole) nemozem nutit. Samozrejme,ze co najbezpecnejsie lezenie pocas kurzu,kde by som posobil ako instruktor by som aj formou prezentacie ucil .Cize aj prilba, aj prsak. &quot;

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudo

15.07.2011 14:46:12

Pedro - ja to beriem - co som chcel povedat , je ze ak dnes budem frekventantou ucit - prilba hrudak. A zajtra ma zazru v mojom volnom case bez-, tak si asi povedia ze ta prilba a hrudak asi nie su az tak podstatne. A nemusi ist len o prilbu a hrudak. Ale aj o dalsie dolezite veci, kotré &quot;borci&quot; robia len malo kedy - vzajomna kontrola atd.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

15.07.2011 14:51:39

A este k tej vete - ze som liezol vo volnom case a neposobil ako instruktor - instroktur jednoducho si - nie do 16&quot;00 instruktor a 16:01 uz nie - o tom to je

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

15.07.2011 15:00:24
Reakcia - solo

Úlohou inštruktora je podľa mňa okrem iného zrozumiteľne vysvetliť metodiku, naučiť ťa potrebné zručnosti, a presvedčivo objasniť načo niektoré metodické odporúčania slúžia a prečo je rozumné ich dodržiavať.<br /> <br /> Ak toto splní, nevidím žiaden dôvod prečo by sa mal mimo výuky obmedzovať vo svojich rozhodnutiach koľko rizika je ochotný on sám akceptovať. Veď predsa ak si dostal správne inštrukcie a pochopil prečo prilbu alebo prsák treba nosiť, tak ju hádam neodložíš bez rozmýšľania len preto, že ju niekto iný nemá, hoc by aj bol inštruktor, nie? <br /> <br /> Absolvovaním kurzu máš získať informácie potrebné pre samostatné a kvalifikované rozhodovanie pri lezení, nie pestúnku ktorá ťa bude viesť za ruku a bude stále svetlým príkladom.<br /> <br /> (sorry za používanie druhej osoby, nemyslím to nijak konkrétne na teba)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, č

15.07.2011 15:09:25

tak ju hádam neodložíš bez rozmýšľania len preto, že ju niekto iný nemá, hoc by aj bol inštruktor, nie? - tak toto je na polemiku hlavne u mladych začinajúcich lezcov hladiacich na inštruktora ako na poloboha. Príklad hlavne od človeka ktorého považujeme za autoritu je veľmi podstatna vec - sám som takto pozeral na jedného - a učil sa kraviny - ktoré som potom časom musel skúsenosťami napravať

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezeck

15.07.2011 16:06:26

Preto, ze niekto kto ta vidi by mohol potencialne nerozmyslat, maju tebe vyplyvat nejake povinnosti?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalole

15.07.2011 17:20:03

Asi som utopista - asi to je nenormalne ked ocakavam ze instruktor sa bude spravat podla toho co uci. OK som s tym zmiereny. Presvedcil si ma.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor ska

15.07.2011 18:15:26

nechapem preco by sa mal niekto spravat podla toho aku instruktorsku licenciu vlastni. instruktor aerobicu si nemoze dat hamburger z macdonaldu lebo je to proti zasadam spravnej a zdravej vyzivy len kvoli certifikatu a kvoli tomu ze vedie ludi k &quot;super&quot; postavam?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor

15.07.2011 21:03:16

ano - presne tak - preco by mal by t policajt slusny a dodrziavat zakony ke d nie je v sluzbe - preco by ucitel na zakladnej skole po praci nemohol chodit ozraty po meste atd. Vsak zakon to neprikazuje tak si vsetci mozte viete co ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor

15.07.2011 21:34:41

moze , ale nemal by(o tom to cele je), ja osobne by som urcite na neho par otazok mal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalole

15.07.2011 21:26:25

to nie je o nerozmyslani, proste nemas skusenosti a nevies odhadnut rizika, este si nezazil pad alebo nebol v komlikovanej situacii - pozries na &quot;borca&quot; a povies si - ked to tak robi on asi je to tak spravne. Ja sa nechcem vyjadrovat k urovni kurzov - nebol som, neviem, nehodnotim, ale myslim si ze insruktor by mal byt clovek ktory si stoji za tym co do ludi husti a dost dobre nechapem preco to tolkym ludom vadi.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor ska

17.07.2011 21:34:43
Reakcia Anonym -

Potom ale treba postihovat vsetkych borcov, nielen instruktorov. Kazdy, kto lezie nad 5 pojde do basy, ked ho uvidi nejaky novacik robit nieco inak, ako mu hovorili na kurze. Som za rovnopravnost borcov s instruktorskym a bez instruktorskeho preukazu, lebo chudak novacik nevie, od koho si ma brat priklad, kym licencie nie su nalepene na cele.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor

18.07.2011 07:35:41

Totalne nepochopenie toho, co som chcel povedat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či ps

15.07.2011 19:31:12
Reakcia - kata

a to nedodrzal ani instruktor samotneho kurzu...&quot;To, že si so mnou zaliezol môj vlastný inštruktor kurzu deň predtým bez prilby a prsáku už problém nebol.&quot;...to by mu potom mali zobrat certifikat???

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 14:57:04

Naco Ti je prsak a prilba pri sole.

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 15:01:02

na nic - ale o to tu vobec nejde - aj ked o prilbe by som to tak s istotou netvrdil - to ze nie si na lane - neznamena ze Ti nieco nemoze padnut na hlavu

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 17:41:03
Reakcia - saska

to je blud. je to predsa osobna vec instruktora ze sam nenosi v urcitych situaciach prilbu, alebo hrudak. ale je to jeho zodpovednost za kurzistov, ze ich bude ucit pouzivat tieto veci v ramci bezpecnosti. <br /> konkretny priklad: raz som si liezla na skale a akurat rozmyslala, ze vynecham predposledny borhak a cvaknem az zlanak o par metrov vyssie. predseda Jamesu, ktory soloval vedla mna nejaku trochu tazsiu cestu mi v tom momente podotkol, nech si pre istotu ten borhak cvaknem.<br /> cvakla som, pretoze ho respektujem a bol v pozicii ovela skusenejsieho a lepsieho lezca. podla tvojej teorie by vsak v danej situacii mal byt ten &quot;posledny&quot; co mi ma nieco pripominat, ked sam lezie bez istenia. je tak?

Re: Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštrukt

15.07.2011 20:53:49

nie nie je tak, urobil vsetko co sa v ramci bezpecnosti spravit da, neviem preco niektori lezci maju potrebu sa nejak ohrozovat, keby si necvakla posledny borhak bola by si hrdinka? osobne si myslim ze nie aj ked nechcem nikomu kecat do pohnutok jeho konania. Myslim si ze kazdy lezec a najme instruktor(ucitel, cvicitel) by mal mat zaujem co najviac znizit mozne riziko. Nikde som nepisal ze name co povedat aby niekto nieco robil ak to sam nerobi. Iba som chcel povedat ze sa nesmie cudovat ked mu to niekto vytkne.

Stop vynechavacom a hazarderom!

15.07.2011 21:18:05

naozaj neviem preco napr. Adam vynechava borhaky a necvaka, hazarder jeden mlady!

Re: Stop vynechavacom a hazarderom!

15.07.2011 21:28:50

hej vtipne; Je to presne o tom - mladi vidia atletov namakanych a myslia si ze sak pohoda aj mozem - ale vsetko je to trocha inak

Re: Re: Stop vynechavacom a hazarderom!

15.07.2011 21:52:28

ano inak, priposrany nelezci vidia co sami nedokazu, tak to musi byt zle :)))

Re: Re: Re: Stop vynechavacom a hazarderom!

15.07.2011 23:37:20

kto su podla teba priposraní nelzci? Tu nema zmysel diskutovat , tu su vacsinouóu nabuchany nadludia ktoruy nepotrebuju prsak, prilbu lano, a v podstate ani skalu - viies oznacit niekoho za priposraneho je lahke - ved papier(internet) znesie vsetko , ale nejde o priposranost. Lezu aj ludia co maju deti , rodiny a uvedumuju si ze ich konicek moze zasiahnut dost poctatne zivot inich ludi, To nie je priposranosti ale ozodpovednosti.

Re: Re: Re: Re: Stop vynechavacom a hazarderom!

16.07.2011 12:11:07

potom je ale zodpovednejsie nemat takyto nebezpecny konicek

Re: Re: Re: Stop vynechavacom a hazarderom!

18.07.2011 07:46:24

myslis fakt ze ked niekto lezie 8, tak ostatny co to nedakozu su z toho hotovy a idu puknut zavistou? - len dalej snivaj - skor mam dojem, ze niektori - zdoraznujem niektori nechcem pusalizovat - si myslia ze ked vytahnu 7,8 tak uz vedia vsetko najlepsie na svete

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 14:59:15

Keďže tu je značná nekonzistentnosť názorov ohľadom toho, čo by mal spĺňať Cvičiteľ (alebo inštruktor) skalného lezenia, tak by bolo asi najlepšie, keby niekto z metodickej komisie zostavil nejaký opis takéhoto človeka, čo možno najpodrobnejšie: <br /> <br /> -do akej miery má vedieť učiť liezť<br /> -do akej miery má vedieť učiť metodiku<br /> -do akej miery má mať sám schopnoť liezť a ovládať metodiku (a či vôbec? :D) <br /> <br /> a samozrejme, čo z toho je najdôležitejšie...<br /> <br /> Lebo google mi nejak charakteristiku takého človeka nechcel poskytnúť... :) (ale možno len neviem hľadať :D)<br /> <br /> Aby sa ľudia zbytočne nehádali...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 15:32:43
- ach jaj

1. som rad ze sa kompetentny uz vyjadrili. velka pochvala<br /> <br /> 2. uroven diskusie strasne upadla. nepiste sem somariny<br /> <br /> 3.prilba a hrudny uvaz- podla mna je to este nove a ludia nie su na to zvyknuty. Lezenie je stale vo vyvoji. nazaciatku to bolo istenie cez seba, neskor prisiel sedak, ... , dnes tu mame prsak a prilbu. tusim ze si na tento bezpecnostny fakt nevieme akosi zvyknut, neviem preco, ved je to len pre nase dobro. Ked ich niekto nepouziva nech sa tym aspon nechvali. Do Tatier a velkych stien kde sa lezie s ruksakom bez prsaku?-hamba.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 15:46:08

Clanok a diskusia sa azda toci o skalkach.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 16:00:57
Reakcia - solo

Prečo hamba?<br /> <br /> Hamba by hádam bolo nevedieť o tom že existujú prsáky a na čo slúžia. Hamba by možno bola tváriť sa ako horolezec a nemať potuchy o rizikách ktoré podstupuje a nebezpečenstvách čo hrozia.<br /> <br /> Ale prečo by sa mal niekto hambiť za to, že urobil informované rozhodnutie a má dôvody pre ktoré obetuje výhody prsáku v prospech niečoho iného čo uzná za vhodné?

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 16:01:29

co to tu trepes? ja lezem NA SKALACH bez prilby a prsaku uz 10 rokov a nechyba mi to k bezpecnosti. citim sa absolutne bezpecne. Podla mna je prilba a prsak na skalkach zbytocna a nie je pre moje dobre lebo ma to len obmedzuje!

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 16:31:30

Toto je ta hanba, ktoru si spominal Solo?

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

15.07.2011 21:40:12

ktovie aku hanbu mal na mysli .. asi tu ze nevie po slovensky :D

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 17:26:14

Nic v zlom, ale takych hrdinov co sa citili bezpecne su plne cintoriny - skoda.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 22:55:13

este ta asi zrejme netrafil kamen do hlavy... ...dovtedy sa chodi s krcahom po vodu...

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 16:48:32

nove? to si robis srandu nie?

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 16:33:43
- ach jaj

opakujem do Tatier a velkych stien- viacdlzkove kde lezies s ruksakom.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 16:50:23

ruksak davam druholezcovi a leziem bez hrudaku.prilbu ano.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 17:23:00
- instruktor

citujem z clanku:<br /> &quot;Mojim cieľom je skôr podnietiť diskusiu, lebo iba viac názorov môže posunúť danú situáciu dopredu. Ak je to vôbec potrebné a nevnímam to celé zle len ja.&quot;<br /> <br /> tak myslim ze si spokojny, vidis ze to ze je to cele zle si nemyslis len ty ale aj kopec primitivov (ako vidno z diskusie :)<br /> <br />

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 17:37:23

omg na cele s tebou

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 18:51:25
- solo

Pokúsim sa trochu zhrnúť čo mi napadlo pri čítaní tejto búrlivej diskusie :<br /> <br /> Jedna vetva je o tom čo chalani robili na kurze a či bolo správne, že - ako píše Vlado - dostali čas na rozmyslenie.<br /> <br /> Neviem ani nehodlám skúmať, čo vedeli alebo nevedeli, a myslím si že nie je momentálne ani relevantné čo je obsahom kurzu a na akej úrovni je jeho organizácia a odovzdávané vedomosti.<br /> <br /> Predpokladám však, že niekde musí byť napísané čo má spĺňať úspešný účastník kurzu - nejaké účasti, nejaké výkony, nejaké vedomosti nejaký konkrétny spôsob preskúšnia a vyhodnotenia.<br /> <br /> Pokiaľ je niekde v týchto podmienkach napísané, že frekventant je hodnotený počas celého priebehu kurzu a to aj vrámci voľného času (mimo výuky) a komisia ho môže nepripustiť k záverečnej skúške ak uzná jeho správanie počas kurzu za nevhodné, tak existuje podklad pre také rozhodnutie a strhlo sa veľa kriku pre nič.<br /> <br /> Ak ale také pravidlá nie sú, a v podmienkou na získanie osvedčenia je len preukázanie určitých vedomostí a schopností na skúške, tak mali chalani za svoje peniaze právo byť k skúške pripustení a po splnení podmienok im mal byť udelené osvedčenie (alebo po nesplnení sa malo postupovať ďalej podľa skúšobného poriadku - opravák, alebo &quot;sorry zaplaťte si nový kurz&quot; - neviem ako to je).<br /> <br /> Takže celej situácii by asi predišlo, keby boli jasne definované predpoklady a podmienky získania osvedčenia - ak james vychováva inštruktorov pre potreby svoje alebo svojich klubov myslím, že má plné právo postaviť akýsi &quot;kódex&quot; inštruktora a odmietnuť osvedčenie niekomu kto dáva najavo že ho nemieni dodržiavať - ale malo by to byť zrejmé dopredu aby ľudia vedeli za čo platia.<br /> <br /> Druhá vec je otázka, či je už hotový inštruktor aj vo svojom vlastnom čase povinný - právne alebo morálne striktne dodržiavať metodiku. <br /> <br /> Ako som napísal vyššie, od inštruktora by sa malo predovšetkým očakávať, že metodiku perfektne ovláda a dokáže ju ďalej podať. To či a kedy sa rozhodne ju nedodržať, alebo postupy pozmeniť by malo byť predmetom jeho úvahy postavenej práve na tých jeho znalostiach a zhodnotení každej situácie.<br /> <br /> Pokiaľ viem, neexistuje žiadny všeobecne záväzný predpis, ktorý by človeku s preukazom inštruktora prikazoval správať sa vždy podľa metodiky ktorú je oprávnený učiť, rozhodne nie v čase keď sa nevenuje výcviku. <br /> <br /> Pokiaľ ide o morálny, &quot;stavovský&quot; záväzok ísť vždy príkladom je to zjavne predmetom sporu, niektorí to vnímajú ako samozrejmosť robiť vždy to čo učím, a niektorí si môžu myslieť, že ak si niekto ublíži tým, že sa bez rozmýšľania opičí po iných je si sám na vine.<br /> <br /> Iná situácia je v rámci výcviku ktorý inštruktor vedie, tam (ponechajme bokom otázku správneho pedagogického prístupu) by malo byť asi horoškolou interne upravené resp. jasne povedané aké správanie sa od inštruktora očakáva. Ak to niekto nemieni dodržiavať, tak by sa hlavne asi nesápal pracovať pre takú horoškolu, ale ak predsa, tak by ho vedúci mal poslať domov a nabudúce nájsť inštruktora ktorého presvedčenie sa zhoduje s vedením horoškoly. Že je to v našich podmienkach, keď pracovať ako inštruktor je v podstate charita, ťažko realizovateľné je zase iná vec. <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br />

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 19:57:14
Reakcia - Jozef Knepp

Dakujem Solo, konecne prispevok za ktory davam palec hore. <br /> <br /> Najprv definujme kriteria, potom mozeme hodnotit. V opacnom pripade nenajdeme vitaza, budu len porazeni. Moj prvy a posledny prispevok (201?) prave konci, pa pa! :-)

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 22:14:39
Reakcia - JohnyB

Pekne si to sformuloval...

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 23:24:14
Reakcia - instruktor

tolko slov a uplne zbytocne, ide o to ze ak niekto v dnesnej dobe tvrdi ze pri lezeni je prilba zbytocna tak nema co robit instruktora. a bez ohladou na to kolko urazenych clankov a staznosti napise :)

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

17.07.2011 21:39:29
Reakcia Anonym -

Nevsimol som si, ze by to autor niekde tvrdil, ze prilba je zbytocne. To mu vkladas do ust ty. Ak by to tvrdil, naozaj by nemal co robit instruktora. Ale on to nikde netvrdi. To, ze vo svojom volnom case je ochotny zniest vedome to riziko a liezt bez prilby je uplne v poriadku.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 19:32:00
-

wheeeyyy, 200!

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 22:28:33
Reakcia - Svr

ja som to prespal... :( som chcel 200...no nič počkám na 250 :D

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 20:50:52
- Jano

Ja beriem ludi liezt zadarmo a vo svojom volnom case a preto nepotrebujem riesit tieto sracky. Seru na instruktora, mna to bavi a je to moj zivot .!!!!

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 21:42:16

u jee tu to zije na druhu ... :-I

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 22:30:41
Reakcia - Svrčo

čo tvoja noha? je to asi zaujímavejšie ako tato debata :D

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

15.07.2011 23:50:05
-

Cela tato debata je o ničom - vyrazili dvoch panáčikov čo nerobili to co si väčšina myslela že by mali. A čo? No nič. Krasňanský nech ďalej plače nad rozliatym mliekom a my ostatní šup ho na skalky a hory liezť = chleba lacnejší nebude. Mratinovi prajem všetko dobre a nech sa dari, hlavne nech a domov vráti vždy zdravý a celý

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 08:42:49

Podla tejto diskusie to rozhodne nevyzera, ze by si vacsina myslela, ze nerobili to co robit mali. A tom presne cela disksuia je.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

18.07.2011 13:57:24

Bol si na tom kurze keď to vieš tak jednoznačne povedať iba na základe tendenčného článku s obmedzenými informáciami a veľmi diplomaticky napísanej odpovede druhej strany (Vlado Paulík) ?<br /> <br /> A o tom sú tieto ,,plodné&quot; diskusie a sú z nich ,,plodné&quot; závery :-)<br />

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 08:18:19
-

proti vsetkemu suhlasim<br /> <br /> ... a klobk dole pred Vladom Paulikom ze sa snazi robit najlespie ako sa da v sucasnych podmienkach skolenia.<br /> Nie je to az take lahke ako sa zda a veru keby sa na to vykaslali ludia ako Vlado nebolo by ani to co tu je.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 08:41:20

To je vsetko pekne, ale neznamena to, ze ak je nieco zle, bude sa to tutlat. A ci je alebo nie zda sa nemaju ludia jasno. Tak to treba nejako vydiskutovat.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 10:02:26
Reakcia - instruktor

diskutovat samozrejme treba, je vela veci co mozu zlepsit, ale diskutovat pod clankom urazenych a neuznanych &quot;polobohov&quot; nema uroven.

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

17.07.2011 21:45:12
Reakcia Anonym -

Problem je, ze nech je diskusia kdekolvek , kompetentni sa na to vyseru s tvrdenim, ze to nema uroven a neoplati sa na to reagovat. Oplati sa len chciet clenske, ale ziadne infromacie a odpovede necakat. A tak nam tu problemy a dezinformacie hniju 20 rokov a prerastu az takto. Nech sa paci. Uroven je a bude taka, aku si spravime.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 12:23:25

a z lezenia by sa nestaval komercny masovy sport<br />

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 13:15:28
- erpe

Rád by som ešte napísal môj pohľad na jednu vec, ktorá sa tu nikde naspomína a je podľa môjho názoru možno najpodstatnejšia a prvotná. A to sú kluby. Ide tu totiž o to, že kandidátov na metodické funkcie nominujú, resp. schvaľujú, resp. odporúčajú kluby. To by malo byť to prvotné sito, ktoré pustí len tých vhodných. Podľa mňa nie je vôbec úlohou horoškoly skúmať, či je kandidát vôbec vhodný na metodika, nakoľko tam príde s bumážkou, oštemplovanou z klubu, že spĺňa všetky predpoklady a klub ho na túto funkciu doporučuje. Keby to bolo tak, ako kedysi, za mojich mladých čias, keď ešte demokracia v Jamese obrazne povedané nevyliala mlieko z fľaše, každý by bol najprv rok čakateľom, povinne sa oboznámil s metodikou v materskom klube a potom by sa stal riadnym členom. O jeho lezeckých aktivitách a potenciálnych metodických predpokladoch by bol dokonalý prehľad. Riziko, že by sa stal metodikom bez adekvátneho backgroundu by bolo minimálne. Vtedy bol metodik naozaj len ten, čo na to mal. Dnes je situácia v mnohých kluboch taká, že idem na kurz, potrebujem pečiatku. Ok, kde ti to mám podpísať? A je to. Nedáš pečiatku, si chuj. Lebo to je kamoš, lebo robíš veľkého frajera a pod. Chybu v kvalite treba hľadať aj vo vlastných radoch.<br /> Pokiaľ ide o hru na čísla, asi by som tiež trochu pritvrdil, aj keď podľa môjho názoru to nie je zďaleka to najdôležitejšie. Tým najdôležitejším sú skúsenosti. Pod 5 aktívne odlezených rokov dokladovaných aspoň 100 cestami za rok by som nešiel. Ono prúser sa môže stať aj v päťkovom aj v desiatkovom teréne. Ale pokiaľ sa bavíme o skalkách, tak väčšia pravdepodobnosť je práve v tom päťkovom teréne, pretože tam lezú tí začiatočníci, zmätkári a potenciálni padači, nakoľko desiatkový lezec už má niečo nalezené, napadané, skrátka niečo za sebou. A aby ste riešili takéto situácie a učili ľudí prúserom sa vyhýbať, nemusíte byť nutne z kategórie 8a. Toľko môj osobný názor. Peace.<br />

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 17:48:37
Reakcia - instruktor

je otazka ci ist cestou spickovych instruktorov skalolezenia. to znamena ze musi mat 10rokov praxe, OS 8, min. jednu 8tisicovku, psychotesty, VS a 2svetove jazyky. to by bolo fajn. mali by sme 10 najlepsich instruktorov na svete :)<br /> ale na skalkach by sa ludia aj tak ucili od inych zaciatocnikov, lebo tychto by si nezaplatili. podla mna je to blbost a treba ist opacnou cestou. nech je vela instruktorov, lebo len tak sa metodika dostane medzi ludi. pre zaciatocnika je kazdy kto vytiahne cestu (hociaku) kapacita a pocuva co mu povie (aj ked im casto hovoria strasne blbosti) a nevie si vybrat z toho vsetkeho. preto je lepsie ak bude vela instruktorov nech zaciatocnik vie koho ma pocuvat. lebo nepotrebujeme par instruktorov, ktorych zaciatocnik nema sancu v realnom zivote stretnut.<br /> <br /> ved pri tom lezeni na skalkach je naozaj len par jednoduchych zasad, ktorych sa treba drzat.<br /> <br /> uplne opacne to vidim u instruktorov v horolozectve, tam by to malo byt presne naopak.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 18:54:25
Reakcia - erpe

Nehnevaj sa na mňa, ale podľa môjho názoru je toto čo si napísal strašný nezmysel. Dokonca hlúposť.

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.07.2011 20:53:20

len tak sa metodika dostane medzi ludi.<br /> medzi akych ludi?volakedy sa maloktory zaciatocnik odvazil ist liezt bez skusenejsieho spolulezca asi aj koli tedajsiemu isteniu,teraz idu na kurz nasadia prsak helmu atd. a sup sa do odistenej cesty,ale aj v takejto ceste sa da prist k urazu ,hlavne ked je aj istic zaciatocnik.<br /> takze netreba nam vela 5 kovych instruktorou lezenia na skalkach ale skusenych lezcou ktori su ochotny nezistne odovzdavat svoje skusenosti dalsim

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

17.07.2011 10:54:52
Reakcia - instruktor

zaciatocnici vacsinou nechodia na kurzy<br />

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

17.07.2011 21:47:01
Reakcia Anonym -

To je asi na samostatnu diskusu, ale kategoricky nesuhlasim, ze metodika na skalkach je "par jednoduchych zasad", to povazujem za totalne nepochopenie veci a vysvetluje to asi cely rozpor tunajsej diskusie.

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

18.07.2011 18:07:03
Reakcia - instruktor

no neuvedomil som si ze to co sa niekomu moze zdat jednoduche a jasne, je pre niekoho strasne komplikovane a zlozite :)

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

18.07.2011 08:52:53
- marian PO

par a dalšich 200 veci ktore ak nedodržiš sa dolameš ,alebo ešte horšie...<br /> pripadne svojho spolulezca.<br /> ten kto do toho nevidi, nevie...neuvedomuje si......

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

21.07.2011 18:34:22

Pekny clanok, drzim palce chalani. Myslim si, ze je nespravodlive nedostat certifikat kvoli nenoseniu prsaku a helmy na skalkach VO SVOJOM OSOBNOM VOLNOM CASE!!! <br /> Pozitivne je ze sa do diskusie zapojili aj kompetentni, konecne to nadobuda seriozne rozmery, len mi niekto prosim povedzte ako sa tu da vypnut SPAM menom &quot;instruktor&quot;, &quot;klubpozitiv&quot; a pod?? Uz tu kengury odpaduvaju z tych prispevkov!!<br /> Taktiez by som rad apeloval na ANONYMITU prispevkov - nemyslim si ze to prispieva k urovni diskusie. Ak sa sam autor hanbi podpisat pod svoj prispevok, otazka znie potrebujeme taketo prispevky?? (taktiez som sa po precitani diskusie zamyslel nad moznostou nejakeho limitu poctu prispevkov, kedze niektori spamisti svojou produkciou zamoruju celu diskusiu a znizuju jej uroven a kvalitu vulgarizmami a urazanim!!<br /> (ospravedlnujem sa za mierne odbocenie od temy)

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

21.07.2011 23:31:18
-

nevymyslaj tak je tu aspon sranda diskutovat mozes pri pive ...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

23.07.2011 14:10:25
- Martin

ľudia, to vážne poznáte až toľko ,,päťkových&quot; cvičiteľov? <br /> Ja ich poznám viacero a povedať to môžem iba o jednom. A aj ten má v tej svojej obtiažnosti do V+ UIAA OS nalezených na skalkách veľa ciest a aj zopár viacdĺžkových ciest a tiež niekoľko ciest v Tatrách, v lete aj v zime. Skúsenosti teda má a to, že asi nikdy nevylezie VII UIAA OS nie je podľa mňa až taký problém. Nováčkov berie do ciest do V+ a nevidím v tom žiadny problém. Oveľa dôležitejšie je, že nie je lezec-teoretik a že podľa metodiky, ktorú učí aj lezie a má ju teda prakticky zvládnutú a teda vie, čo učí. Podstatnejšie podľa mňa je, aby vedel to čo učí zrozumiteľne vysvetliť a odovzdať nováčkom.<br /> Ja som cvičiteľ cca 5 rokov a na ,, mojom&quot; kurze sa nevyskytol ani jeden človek, ktorý by mal problém s lezením. Skôr mali budúci cvičitelia problém s odprednášaním si témy pred komisiou, teda nevedeli vystupovať pred ľudmi a niektorí tiež mali problém s metodikou (nespravili záchranku). Títo ľudia papier oprávnene nedostali. A boli to lepší lezci ako ,,päťkoví&quot;.<br /> To, že chcú byť cvičiteľmi aj ľudia, ktorí nemajú na to pedagogické predpoklady, je podľa mňa väčší problém ako to, že niekto prelezie ledva V+ OS. Cvičiteľ nie je tréner, ale pedagogický pracovník, učí ľudí správne metodické návyky a pracuje pre svoj oddiel, kde pomáha pri výcvku nováčikov, alebo ho na skalách priamo vedie.Na kurzoch v horách funguje ako pomocník inštruktora, čiže v horách sám viesť výcvik nemôže. A ešte niečo, cvičiteľ skalolezectva si sám nemôže založiť vlastnú horoškolu a inkasovať peniaze za výcvik cudzích ľudí, pôsobí len vrámci oddielu alebo horoškoly Jamesu, takže rôzne reči, že si rád zaplatím cvičiteľa keď so mnou prelezie 20 klasík v Ádru sú nezmyseľ.<br /> Ešte k tým obtiažnostiam okolo ktorých sa tu toľko diskutuje. Predpokladom zloženia vstupného testu nie je vyliezť V UIAA, ale vyliezť V UIAA po vlastných isteniach, opakujem po vlastných isteniach a niekto z komisie tú cestu po vás prelezie a kontroluje, či istenia sú správne založené. Takže niečo odlezené adept na cvičiteľa musí mať, keď si dokáže cestu obtiažnosti V UIAA správne vyistiť. Keď už sa bavíte čisto číslach, na túto skutočnosť netreba zabúdať. Na kurze nás skôr učili, že cvičiteľ musí byť psychicky aj fyzicky schopný v prípade núdze tú spomínanú 5-ku vysólovať, čo posúva schopnosti budúceho cvičiteľa niekam vyššie ako V UIAA. Znovu opakujem aby ma tu niektorí ľudia nechytali za slovíčka, že to sólovanie má byť len v prípade núdze. Samozrejme, nikto pred komisiou sólovať nemusel a ani to nie je žiaduce.<br /> Na tom Martinovom a Rasťovom kurze som nebol, oboch poznám len z videnia, takže sa k jeho priebehu nemôžem vyjadriť a ani sa vyjadrovať nechcem, bolo by to dosť neseriózne. Z toho mála informácií čo v článku je, mne pripadá silne tendenčný. Preto sa čudujem, že sa niektorí dokážete znížiť až k osobným invektívam, asi to o niečom svedčí, žeby o vyspelosti diskutujúcich? Alebo ste všetci zažili cvičiteľský kurz Jamesu a preto viete o čom hovoríte a problematiku cvičiteľa máte zmáknutú, roky to robíte a preto viete o čom sa vlastne hádate...skôr si myslím, že nie, keď si tu vačšina mýli inštruktora s cvičiteľom (ešte raz opakujem väčšina, nie všetci). <br /> Jednu vec by som chcel zdôrazniť. Keď chce ísť niekto na cvičiteľský kurz, musí mať doporučenie z oddielu. Už to tu bolo spomínané, ale oddiel potvrdzuje, že daný človek má či už pedagogické alebo lezecké schopnosti a metodické vedomosti na to, aby bol cvičiteľom. Takže ak skutočne existujú ľudia, ktorí lezú cca pól roka aj s cestou, teda bez skúseností a už idú na cvičiteľský kurz, tak je to jednoznačne chyba oddielu, ktorý im dal na tento kurz odporúčanie. Ja si osobne myslím, že takýto ľudia neexistujú aj keď som na mojom kurze zažil človeka, čo nezvládal spraviť štand. Tento človek ale ani nedostal papier.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

24.07.2011 10:47:14
- Svrčo

no mám pocit že ani otázka reprentácie minulého roka nemala toľkoto príspevkov...možno by Braňo mohol spraviť nejaký rebríček Top10 :D

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

24.07.2011 19:01:38

uhorkova sezona...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

24.07.2011 16:50:05
- petr_pl

Zdar chlapi.<br /> <br /> Policajt ve svem volnem case nemuze krast, delat bordel na verejnosti. Instruktor autoskoly ve svem volnem case nemuze jezdit na cervenou, predjizdet na dvojite plne a 160km/h k tomu. A pokud to delaji, vyhodej je z prace...<br /> Ucast na kurzu bych urcite nepodminoval vykonnosti. Mlady chrt, ktery ma talent a leze po 2 letech 10- neni pro me duveryhodny. Takze - doporuceni, praxe &amp; zkusenosti [rekneme treba 5-10 let aktivniho lezeni]. Ridicak na kamion taky nedostanete v 18-ti...<br /> Ke zbytku se vyjadrit nemohu, neznam podrobnosti.<br /> Hore zdar.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

24.07.2011 20:18:16

píšeš o veciach zakázaných zo zákona.prilba a hrudák (vo voľnom čase) sa nikde neuvádzajú...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

25.07.2011 15:40:37
-

Presne tak, moze ucitel Slovenskeho jazyka rozpravat vo svojom volnom case nespisovne pripadne slangovo?? toto je podla mna vhodnejsie prirovnanie..

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

25.07.2011 16:04:48

Samozrejme, ze moze. To je jeho vec. Ak nechce, nech si rozprava kludne aj Sturovcinou, podstatne je, aby na hodinach ucil to co ma ucit.

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

25.07.2011 16:08:45

Prednedavnom bola taka kauzicka, ci isty ucitel slovenciny moze byt clenom extremistickej politicej strany a zucastnovat sa na akciach propagujucich potlacanie ludskych prav a slobod. Pokial viem, sud ho uznal nevinnym , vraj vo svojom volnom case si ma robit co chce. Takze nadalej uci a vychovava mladez.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

26.07.2011 13:41:32
- boris

Ja som kedysi videl pad dole hlavou do samotneho sedaku bez prilby na skalke, dole priamo hlavou o skalu... Nie kazdy pad sa da zmaknut ako kontrolovany. Leziem aj na Pajstune s prilbou a hrudakom, nikomu to nevnucujem, a ked si ostatni klepkaju na celo nijako ma to neuraza ...<br /> <br /> <br /> <br />

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

26.07.2011 14:23:04
-

bez hrudaku a bez prilby a je tu zivy a zdravy...<br /> <br /> http://www.climb.sk/gallery.php?action=show&amp;id=82

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

26.07.2011 14:36:40

Ani nie pol metra nad istenim.. tomu hovoris pad?!? To je skor zle dobraty odsad. <br /> Nieco k veci teraz naozaj http://www.lezec.cz/clanek.php?key=9587&amp;nazev=pad_lezce_na_kozelce

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

27.07.2011 10:08:10
Reakcia - instruktor

ty si to nepochopil, tu sa bavime sa o padoch :)<br /> <br /> radsej daj link na nejake hole baby to bude menej odveci ako toto :)

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

26.07.2011 22:20:12
- johny

absolvoval som cvicitelsky kurz s Vladom Paulikom a bolo to cele na velmi vysokej urovni. <br /> K nastolenej problematike:<br /> Vstupna obtiaznost by mala byt vyssie, aspon 6a.<br /> Prilba vzdy a vsade na skale, hrudak v horach kvoli zachrane - s hrudakmi mas na nu viac casu a nasledky padu mensie...<br /> Vo volnom case a sam si moze kazdy zaliezt s takymi pomockami ake uzna sam za vhodne, napr aj solo...

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

26.07.2011 23:09:22
-

a vraj su prilby zbytocne, pretoze sa to vraj nestava... pani teoretici :-)))

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

26.07.2011 23:09:45

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=9591&amp;nazev=pad_ve_skalaku

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

30.07.2011 13:11:36
- loyzo

fraska presne tak presne.

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

01.08.2011 01:17:29
-

zaostali james zaostali casopis zaostale vsetko ...rozpustit a vybavene

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

01.08.2011 07:44:02
-

pritvrdit by sa malo

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.02.2013 20:18:21
Anonym - bezpečák

nechcem nič riešiť len sa tu pozastavujete nad somarinami ktoré sú aj tak len pre vas na vašompiesočku.. skalolezenie je šport kde si pravidla urči partia a ked niesi v partii robiš si svoje.. to si urob papiere aj na inštruktora zumby a byciklovania.. to že vylezete skalu je uctihodné klobúk dole ale uznávané papiere a inštruktor a podobné osvsdčenia sú tie čo máte opreté o predpis .. práce vo výškach príklad , alebo vodičský preukaz na automobil .. to že si urobim teraz strelím u Sagana papiere na bycikel mi nieje nič platné a sa tu vadite ako keby o niečo ozaj išlo .. napíš si študijný akreditačný plán zo žiadostou na ministerstvo školstva to ma športy a ked ti to uznaju čo nieje problem za pár kolkov tak si narobíš inštruktorov aj na gulate skaly aj na špicaté aj na aké chceš a nemusiš sa tu doťahovať o kamienky.. alebo požiadaj o členstvo v UIAA čo nieje tiež problem a budeš vačší king ako james a maš dušu na mieste.. toto neslúži na urazenie niekoho ale skor na najdenie inej cesty osobám z vyššim egom , ktorým nebolo zadosťučinené.. chyby neriešim tukam to len narychlo..kdo nerozumie reči mojho kmena nech nechá tak..

Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

16.02.2013 20:37:55
Reakcia Anonym - steve

a ty si kde bol rok a pol ???

Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

18.02.2013 13:02:26
Reakcia Anonym -

... určite bol na školení zo Slovenského jazyka ...

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

18.02.2013 20:58:03
Reakcia Anonym - steve

tak napiš aspon neregistrovany - momot najväčší slovak na slovensku zo slovenského jazyyyyyka

Re: Re: Re: Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor?

25.02.2013 19:17:01
Reakcia Anonym - bezpečák..

takých mam najradšej, ked bol štur somár a niečo vymyslel ,tak debilko čo nič nevie ide dľžne počítať... ide o pointu mie Y i .. jazykovedné okienko je v inej rubrike ak si to nepochopil .. a ked ti ide o to niekoho provokovať tak smola .. piš nabuduce k veci a o lezení

Inštruktor slovenský, inštruktor skalolezecký, či pseudoinštruktor? :)

17.02.2013 11:25:17
Anonym - bezpečák

to ma sem náhodne zavialo lebo som na googli hľadať školenia irata a že pozriem čo tu píšu skalolezci naši športový priatelia sebevrahovia výbavou po záruke a odvahou prežiť :) a sa mi stále iba potvrdilo že osobnú zručnosť stále majú vinikajúci v lezení ale pravidlá bezpečnosti sú stále mimo ich reality.. hrajú sa na hrdinov a potom tak aj dopadnú polka z nich sú kripli. chlapy prvoradý je život a zdravie a je ine evakuovať lezca v postroji čo má na sebe aj karabínku a slučku aj ked je polámaný ako tie vaše miniatúrne sedáčiky na suchý zips na boku a nebodaj vysieť v tom nejakú dobu.. ja by som dal celotelák prilba a povinne lekárničku ako stromolezdi nosia a povinne revízie vybavenia aby boli v poriadku. potom mate o 1% väčšiu šancu na život.. a to keď ste sami šialenci tak aspoň kvôli rodine budťe ohľaduplný..

potrebujete pôžičku?

20.06.2018 17:50:20
Anonym - Carolina

ahoj moji ľudia zo Slovenska, som Carolina, keď som prišla povedať každému, kto je v mojej krajine, trpí akákoľvek finančná kríza, chcem, aby boli istí a informovaní, že existuje úverová spoločnosť, ktorá pomohla mnohým ľuďom z iných krajín s akýmikoľvek finančnými pomoc včera som pôžičku od pani Stelly a ja som zo slovenčiny, dostanem si môj úver vo výške 120.000, aby som vyriešil všetok môj problém a dnes je všetko v poriadku a tiež keď potrebujete finančnú pomoc prosím kontaktujte firmu na e-mailu nižšie (mrsstellareneloanfirm1@gmail.com) pre vás rýchlo Spoľahlivý a testovaný úverový veriteľ ako je ona, naozaj mi naozaj pomáha kariére a dnes chcem, aby ste sa vzali na Stellu Renéovú, pretože ona je skutočná a legitímna a má veľa ľudí z mojej krajiny patrí sám, ďakujem vám ešte raz pani Stelle Rene. Carolina

Nový komentár

Ochrana proti spamu
štyri -jedna =