Vápenka pri Púchove

Pred lezením skontrolujte aktuálny zoznam výnimiek a obmedzení na stránkach SHS James.

Info

Štát: Slovensko
Región: Považie
GPS: 49.1464,18.3282
Hodnotenie: 2.5385
Typ: Skalky
Materiál: Vápenec
Vložil: Brano
Popis: ... Koncom 60. a začiatkom 70. rokov pôsobili na tejto skale a v podstate ju pre lezenie objavili Schreiber Hubert z Lednických Rovní a Peter Justus z Púchova. Liezli tu výlučne za pomoci umelých pomôcok a vyliezli tu okolo 5-6 ciest. Po tejto krátkej aktívnej dobe nastala znovu odmlka až do začiatku 80. rokov, kedy tu začali pôsobiť a vlastne nadväzovať na zaniknutý kontakt Miro Mareček z Dohňan a Marcel Drobný z Púchova od tejto doby sa tu pôsobí vlastne dodnes a vylezené cesty dostali postupom času svoju dnešnú podobu.
Vápenka ako taká sa nachádza v pohorí Javorníky, ktoré patria do západnej časti flyšového pásma Západných Karpát. Miestna časť pohoria Lachovec, kde sa Vápenka nachádza, sa radí do južnejšieho bradlového pásma stredovážskeho podolia. Vápenka susedí s Púchovskou skalou, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie praveké nálezisko. Podľa mesta Púchov, nad ktorým leží, sa nazýva jedna z pravekých kultúr – Púchovská kultúra, ktorá vznikla v 13. storočí.
Koncom 90. rokov vzniklo nemalé množstvo ciest v oblasti stupňov 6-7. Nateraz sa zdajú možnosti našej vápenky vyčerpané, ale už mnohokrát sme sa mohli presvedčiť že budúcnosť je nevyspytateľná a lezci si vždy nájdu nové smery, takže uvidíme čo nám prinesie ...
Fotonákresy jednotlivých ciest a originálnu verziu sprievodcu nájdete na stránkach HK Matternhorn Púchov.
Prístup: Mapa

Mapa

Kedy sa lezie

Obtiažnosť prelezov

Najnovšie prelezy