Rabštejn

Info

Štát: Česká Republika
GPS:
Hodnotenie: 3.16667
Typ: Skalky
Materiál: Rula
Vložil: Edgar
Popis: Skaly na Rabštejně patria medzi najväčšie a najznámejšie lezecké oblasti v Jeseníkoch a na severnej Morave. Sú tvorené z amfibolickej bridlice, ktorá v mieste erozívneho odkryvu mäkších hornín tvorí bizarné veže. Z hľadiska lezenia je skala pevná a bohato členená a umožňuje stenové lezenie, ale aj lezenie v previsoch, komínoch a špárach. (Podľa Lumír Návrat, 2000, Rabštejn - lezecký pruvodce)
Prístup: Skalná oblasť Rabštejn sa nachádza v južnom výbežku hrebeňa Hrubého Jeseníku cca 5 km južne od sedla Skřítek, cez ktoré prechádza cesta I. triedy č. 11 z Rýmařova do Šumperka.
Prístup zo sedla Skřítek po modrej turistickej značke (7 km) väčšinou po lesnej asfaltovej ceste. Z Bedřichova od horárne po červenej turistickej značke (4 km). Z Rudoltic po modrej turistickej značke na rozcestie Hvězda a potom po žltej značke na Rabštejn. Autom sa dá ísť najbližšie na koniec Bedřichova (nezľaknite sa, časť cesty v obci prechádza továrňou) až k ceduli ChKO Jeseníky a k zákazu vjazdu. Tu sa dá aj zaparkovať. (Podľa Lumír Návrat, 2000, Rabštejn - lezecký pruvodce)

Kedy sa lezie

Obtiažnosť prelezov