Komentáre (13)

Viva la familia

10.10.2020 15:15:27
Anonym - Ondro

.. už len tam a späť ????

Re: Viva la familia

12.10.2020 20:51:22
Reakcia Anonym - edo

...vyťažiť, veď je to len hra a nikto nikomu nič nevnucuje, kto chce tak to dá tam aj späť.

Re: Re: Viva la familia

17.10.2020 14:38:02
Reakcia Anonym - Ondro

Hej vo Fonte sú tiež také traverzy čo sa lezú tam aj späť. Čo sa mne na prílišnom kombinovaní smerov nepáči je, že dochádza k rozporu medzi popísanou a reálnou kvalitou oblasti. Niekoho to samozrejme baví a ja mu to neberiem, no páčiť sa mi to nemusí a práve diskusia je o tom, že sa prinášajú rôzne pohľady. Dík aj za ten tvoj.

Re: Re: Re: Viva la familia

18.10.2020 22:38:37
Reakcia Anonym - Oli

Stále mi nie je úplne jasný ten odpor ku kombináciam (aj keď toto je asi ten najjasnejší traverz, čo tam je) v lokálnych oblastiach. Ku akému rozporu tam dochádza? Degraduje sa kvalita oblasti vznikom nových kombinácií? Ja sa z každej novej kombinácie, ktorá niekde vznikla a nie je nezmyselná, teším, lebo zase je čo liezť :) Pôvodné základné línie to predsa nijako nezatieňuje..

Re: Re: Re: Re: Viva la familia

24.10.2020 14:18:42
Reakcia Anonym - Ondro

Hej jeden pohľad je, že super je čo liezť. Ďalší, že kukneš do sprievodcu a vidíš 25 bouldrov a potom prídeš ku 4m kameňu a je tam 5-6 jasných linií a ostatné sú kombinácie. Niekoho to môže odradiť. To som myslel tým rozporom. A jasné, že to zatieni tie pôvodné priame línie. Nie je to iba moj názor, že prílišné kombinovanie kazí estetiku oblasti. No a potom to FA.... čo to vlastne je? Má to vôbec hodnotu? Ak áno nemôžem dať rovnítko medzi FA kombinácie a bouldru, ktorý som objavil a doslova vykopal zo zeme.

Re: Re: Re: Re: Re: Viva la familia

24.10.2020 18:17:58

Ondro par poznamok: Vazne ta odradi zapis v databaze, alebo na papieri? to musi byt tazky zivot ;) Estetiku urcuje databaza(papier), alebo realna skala a jej okolie? Za mna urcite to druhe. Co je to hodnota? Ako by si urcil hodnotu bouldru, cesty? Urcuje je to ci bola prva? ci to je priama linia? logicka linia? Suhlasim FA ma inu hodnotu v pripade povodnej linky(pripadne vykopanej ;) a spojenia. Neplati automaticky ze FA povodnej linky je hodnotnejsi ako neskorsi FA spojenia. Npr. stava sa ze zamer je tazky a nejde hned. Polezu sa tak kratsie veci, nez sa podari pociatocny zamer.

Re: Re: Re: Re: Re: Viva la familia

25.10.2020 23:46:27
Reakcia Anonym - Oli

V našich podmienkach je pre mňa naozaj prvoradý pohľad, že super, je čo liezť. Kombinácie estetike oblasti nijako neuberajú, nakoniec, viem ju posúdiť až keď stojím pri kameňoch a vnímam ich aj v kontexte okolia. Naopak, kombinácie navrávajú, že sa tam dá dobre zaliezť :) Čo z tvojho ponímania vyplýva? Že si vyleziem pár jasných smerov a tým to pre mňa skončilo? Veď nežijeme v lesoch Colorada ani v žiadnom zillertalskom údolí. Možno len málo lezieš a necítiš chtíč sa poriadne vyliezť. Priznávam, že niekedy to už beriem tak tréningovo, ale nevidím na tom nič zlé, keď mi to príroda umožnila a nemusím sa uzatvárať medzi preglejkové štruktúry. Pôvodné línie ostávajú a nie sú zatienené, veď práve z nich sa vychádza často pri kombináciách. A aj keby. Nech je populárne a lezené to, čo sa ľudom páči. Prečo čistíš kamene a kultivuješ oblasti? Aby si tam spravil jasné smery a zavesil tabuľku: "Nekombinovať!"? Chceš vôbec, aby tam ľudia liezli? A musia presne kopírovať tvoju víziu? Podľa mňa je veľmi pekné, keď je v oblasti cítiť vplyv viacerých ľudí, našepkáva to o jej kvalite. Estetiku oblasti kazí zlá skala, nevľúdne prostredie, ale určite nie lezecky vďačné kombinácie, ktoré sú v sprievodcovi aj tak uvedené často pod čiarou. Úprimne, nepoznám nikoho, kto by do oblasti nešiel kvôli tomu, že je tam akosi veľa bouldrov na to, aká je malá... Čo sa týka FAčiek, tam by som vôbec nepolemizoval. FA je jednoducho prvý prelez a bodka. Pre mňa je to hodnotná informácia, a viem, na koho sa obrátiť v prípade nejasností. Ak ma zaujíma (čo väčšinou áno), kto oblasť objavil a pripravil, zistím si to inou cestou. FA má niesť iba informáciu o prvom prelezcovi daného problému. Hádam nemusíme byť prví, ktorí za FA budú uvádzať ešte aj krompáč a kefu. Pre mňa je čistenie a príprava bouldrov zábava, trošku akési poslanie. Pocit po tom, ako som nejaký boulder objavil, skultivoval a preliezol, mi žiadna následná kombinácia neznechutí, práve naopak. Som rád, ak sa tam lezie. FA by malo zohľadňovať iba lezecký výkon v správnom čase, nič viac. Ak cítiš potrebu dať všetkým vedieť, kto je objaviteľ a kto si to odmakal, vymysli novú značku a dohodni sa s adminom, nech je klikateľná.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Viva la familia

27.10.2020 17:04:23
Reakcia Anonym - Ondro

Normálne by bolo fajn toto riešiť skôr pri pive, no takto je to aspoň verejné a môžu si aj ostatní spraviť svoj názor. Ja samozrejme nikomu nemôžem, ani keby som chcel, alebo to tak znie, niečo zakazovať. Hovorím svoj názor a áno priznávam, že som to vnímal ako nefér to "prešťávanie" tvrdo odmakaných smerov, hromadou FA kombinácií, ktoré ste tu s Ričim ako na bežiacom páse denne zapisovali. A aj napriek tomu, že sám kombinácie vyrábam tak od učitej miery mám naozaj pocit, že to oblasti skôr škodí neprehľadnosťou a papierovým mlžením reality tam vonku.

Re: Re: Re: Viva la familia

25.10.2020 12:04:45
Reakcia Anonym - Zvk

Mám pocit že vo Fonte je jeden traverz tam a späť a tam.

Re: Re: Re: Re: Viva la familia

25.10.2020 18:34:27
Reakcia Anonym - Miro

Ja som ich napocital cez 40, francuzi tomu hovoria 'boucle'. Aj napr. Symbiose alebo Levitation ma vlastny 'loop' https://bleau.info/95.2ouest/305035.html resp. https://bleau.info/canon/8530.html Ja som uz vravel, ze by ten suter bolo vhodne podkopat :D (joke)

Viva la familia

26.10.2020 13:12:50
Anonym - kmeto

Na začiatku vyvoja danej oblasti kombinacie prvych linii oblasť obohacuju. Zvycajne vznikaju tazsie veci a veci jedinecne. Casto to vyvrcholi nejakym super kuskom, alebo kuskami, ktore sa stanu hitom. Po vrchole ale casto nasleduju dalsie kombinacie, ktore su uz nezmyselne, nic oblasti neprinasaju a len oblast zneprehladnuju. Ako vsetko, aj tato cinnost (kombinatorika) ma svoj vrchol, ktory je prinosom pre vsetkych .... a potom uz len upadok, more nezmyslov co zaseru oblast. Viem o com hovorim, videl som to vo Visni, ale aj na Sulove (Sova). Je len na miestnych, aby mali zdravy rozum a uťali to vo vhodnej chvili.

Viva la familia

27.10.2020 22:08:31
Anonym -

Suhlas s ondrom a kmetom. Treba vedet kedy prestat. Akoze kamen 15minut na chtelnici to je tiez uz fakt ulet. A vypichol by som tuto Ondrovu myslienku. Pridem do oblasti v databaze s 25 boldrami a tam je jeden kamen s 5-mi linkami.

Re: Viva la familia

28.10.2020 08:38:31
Reakcia Anonym - mada

Mozno treba pozriet radsej topo, ako databazu. Osobne si myslim, ze si clovek nemoze zaliezt horsie kvoli tomu, ze je na kameni viac bouldrov, alebo na skale viac ciest...

Nový komentár

Ochrana proti spamu
štyri +devät = Prosím, počkajte. Overujeme, že ste to vy ...