Osobnosti

Profily lezcov a osobností spojených s lezením.
<< < 1 2 > >>
Spolu 15 v 2 strankach.

Zomrel Jim Bridwell, legenda yosemitského lezenia

Vo veku 73 rokov zomrel yosemitský lezec, legenda lezenia v údolí a autor viac ako stovky prvovýstupov Jim "The Bird" Bridwell. Dôvodom jeho smrti bola podľa všetkého žltačka typu C, ktorou už nejaký čas trpel. Zomrel vo svojom dome v Palm Springs, California.

VIDEO : Living climbers life, Adam Pustelnik

Jedným z hlavných hostí tohto-ročného festivalu Hory a mesto bol Adam Pustelnik, s ktorým urobili chalani z Duomedie nasledujúce video. Snímok vám priblíži nielen Adama a jeho osobné názory na lezenie a život, ale aj atmosféru festivalu Hory a mesto. Adam si vyskúšal lezenie s Tomášom Greksákom na stene v Auparku a na Hrádku mu robil sprievodcu Martin Krasňanský.

Rock Arco Awards 2011

Odovzdávanie cien – Oscarov športového lezenia 6.ročníka Arco Rock Legends sa bude konať 21.7.2011 v talianskom Arcu. Oceňovať sa bude v dvoch kategóriach – Salewa Rock Award a La Sportiva Competition Award počas Majstrovstiev sveta v lezení 2011.

Video: Yuji Hirayama - On the road to slovenia

Yuji patrí k najlepším lezcom sveta (profil Yuji Hirayama - japonský šampión). Jeho kariéra začala, keď mal 14 rokov. Odišiel zo školy a rozhodol sa stať sa profesionálnym lezcom. Počas svojej kariéry vyliezol množstvo z najťažších ciest sveta, dva krát vyhral svetový pohár, niekoľkokrát zlepšoval rýchlostný rekord na El Capitan. Dnes žije v Japonsku so ženou a dvoma deťmi. Rozhovor o jeho terajšom živote a jeho dojmoch zo Slovinska zachytil Rožle Bregar.

Tomaž Humar, slovinský alpinista

Na jeho poslednom dobrodružstve sa 40 ročný lezec pokúšal o sólo výstup na Langtang Lirung(7227) v Nepále. No keď kontaktoval svoj base camp satelitom oznámil, že má zlomenú nohu a poranenia chrbta. Ďalší kontakt bol nadviazaný nasledujúci deň po tom, čo záchranný vrtulník vzlietol z Kathmandu a druhý hovor od zraneného horolezca znel slabo. Humarove posledné slová do BC zneli: "Toto je moj posledný..."

Stretnutie so šarmom...

Nie je vždy pravidlom, aby platila rovnica LEZEC = milý, skromný, húževnatý, priateľský človek. Musíte sami uznať, že po výnimky nemusíte ísť ďaleko. Osobne ma však veľmi teší, že jeden z najlepších športových lezcov do tejto kategórie spadá. Dámy a páni, dovoľte mi napísať vám o mojom stretnutí s Chrisom Sharmom.

Jumbo Love

Históriu tejto cesty v Clark Mountain začal písať 11. septembra 2008 Chris Charma, ktorý ju po dvoch rokoch preliezol a navrhol obtiažnosť 9b. Počiatok tejto cesty však vznikol v hlave Randyho Leavitta. „Je to prvá cesta, ktorú som vytvoril. Sú v nej chyty, ale nebudem ich nikdy schopný spojiť. Toto je buducnosť. Bude to okolo 5.15!“, toto boli jeho slová po preistení.

Patxi Usobiaga (ESP)

Patxi Usobiaga, 28 ročný španiel, je známy tým, že hranice horolezectva posúva každý deň. Tvrdia to o ňom aj jeho samotné výkony a umiestnenie na neoficiálnom rebríčku horolezcov 8a.nu. Hrdo obhajuje 1. miesto!


(zdroj: www.espacioblog.com, autor foto: neznámy)

Alexander Huber (Nemecko)

V 90tych rokoch patril medzi špičku v športovom lezení, preslávil sa prelezmi ako Weisse Rose (9a) a Open Air (9a+). Neskôr sa však začal venovať aj cestám v horách a svojimi sólo prelezmi v alpách posunul latku lezenia zasa o niečo vyššie...

Ramón Julian Puigblanque

Ramón Julián Puigblanque (známy tiež ako Ramonet, čo znamená malý Ramón) je španielsky horolezec. Narodil sa 11. septembra 1981. Ramonet je výborný lezec na skalách aešte lepší na umelých stenách.


 ( zdroj: www.duisburg.de )

<< < 1 2 > >>
Spolu 15 v 2 strankach.