Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

  • Rozhodol som sa napísať zopár mojich postrehov, čo sa týka bouldrovej stupnice, vzhľadom na udalosti, ktoré v boulderingu nastali v posledných rokoch. Táto téma sa zdá byť stále akýmsi tabu v lezeckej komunite, takže som pripravený na množstvo negatívnych reakcií, ale myslím si, že je to dôležitá téma na diskusiu.Preklad článku Bouldering grades: Everything is average nowadays, Nalle Hukkataival
Začnem pekne od začiatku. V roku 2000 sa prvýkrát do boulderingu uviedla obtiažnosť 8C (V15), keď Fred Nicole prvýkrát preliezol boulder Dreamtime a navrhol obtiažnosť 8C, ktorá sa dovtedy nikde nevyskytla. Veľmi rýchlo sa v lezeckých médiách stal z Dreamtime-u štandard pre 8C. To bolo 10 rokov dozadu. Aj dnes je väčšina najťažších bouldrov hodnotená ako 8C. Pre väčšinu to znamená, že prešlo desaťročie a my sme sa v tomto smere nikam nepohli.
 
Niekedy sú veci inak, ako sa na prvý pohľad zdajú. Nastal obrovský progres v obtiažnostiach, aspoň čo sa týka boulderingu. Avšal čo sa stalo – nastala deflácia v stupnici hodnotenia. Dreamtime bol (médiami) stanovený ako štandard pre 8C, pribúdali ďalšie a ďalšie ťažké bouldre a keďže Dreamtime je 8C štandard (a ako jediný boulder v tejto obtiažnosti na svete), boli hodnotené na základe Dreamtime-u. New base line sa dočkal svojho prvého prelezu a bol ohodnotený ako ťažšie 8C. Ako čas plynul, pribúdali ďalšie ťažké bouldre a boli hodnotené na základe týchto štandardov. A potom, BOOOOM! Po tom, čo bol Dreamtime viackrát zopakovaný, už nie je viac 8C, ale bol zhodený na 8B+. Rovnako New base line ohodnotený ako ťažšie 8C bol zhodený na 8B+. A vtedy to všetko začalo íst zlým smerom.
 
 
Caption of the figure above.
Dreamtime, 8B+
 
V roku 2005 sa Dave-ovi Grahamovi podarilo urobiť prvý prelez bouldra The story of two worlds a rozhodol sa, že to bude nový štandard pre 8C. Napriek tomu, že mohol navrhnúť 8C+, keďže to bolo najťažšie, čo kedy liezol. Namiesto toho sa Dave rozhodol ohodnotiť to ako 8C štandard a mierne zchaosil hodnotiaci systém. Dnes je systém hodnotenia veľmi rozmanitý, keďže je založený na dvojitých štandardoch. Niektoré bouldre sú ohodnotené na základe starých štandardov, kým ostatné sa odkazujú na Dave-ov štandard.
 
 
Caption of the figure above.
The story of two worlds
 
Mne sa podarilo zopakovať najmenej 5 bouldrov, ktoré boli pôvodne ohodnotené ako 8C alebo dokonca 8C+ a neskôr boli zhodené o stupeň či dva. A zoznam pokračuje. V skutočnosti, väčšina navrhovaných 8C alebo 8C+ bouldrov bola zhodená a ostatné zostali nepotvrdené. Výsledkom toho celého je, že niektorí ľudia (napríklad ja alebo Dave) sa stále snažia definovať stupeň 8C (a ja osobne si myslím, že je to top hranica obtiažnosti), zatiaľ čo ostatní sa nevyhnute snažia docieliť defláciu hodnotenia, čo sa deje posledných pár rokov.
 
Tu je niekoľko príkladov:
 
- Dreamtime zhodené z 8C na 8B+
- New Base Line 8C (ťažké), zhodené na 8B+
- The Never-ending Story v Magic Wood bolo originál 8C+, teraz je to 8B+
- El Techo de los Tres B's, zhodené z 8C na 8B+
- Banshousha, údajne najťažší kúsok na svete - zhodené z 8C na 8B+
- Memento, zhodené z 8C+ na 8B+ (a podľa viacerých by sa to mohlo zhodiť ešte viac)
- Amandla, zhodené 8C+ na 8B+
- Terremer v Hueco Tanks, zhodené z 8C+ na (ľahké?) 8C
- Ode to the modern man, zhodené z 8C na ľahké 8B+
- Kheops assis, zhodené z 8C na 8B+ 
 
a to je len zopár príkladov, zoznam je ďaleko dlhší...
 
Caption of the figure above.
Všimol som si tento trend, ktorý sa opakuje rok za rokom a zatiaľ to nevyzerá, že by sa to malo zmeniť. Prečo sa také množstvo bouldrov a problémov zhadzuje? Prečo je také množstvo bouldrov zbytočne nadhodnotených hneď po tom, čo sa dočkajú prvého prelezu? Odkedy je bouldrová klasifikácia uzavretá, prípadne sa obtiažnosti zhadzujú, média tlačia na profesionálnych lezcov, aby sa usilovali o nové stupne, o nové obtiažnosti. 8C „prvovýstup“ už nie je ničím novým, keďže prvé 8C bolo vylezené pred 10 rokmi.
 
Caption of the figure above.
V júni 2009 som urobil prvý prelez cesty Livin´ large v južnej Afrike. Je to zďaleka najťažší boulder, aký som doteraz vyliezol, omnoho ťažší, než akékoľvek 8C. Znamená to, že je to 8C+? Možno, a možno nie. Znamená to, že som ho mal ohodnotiť ako 8C+? Nemyslím. Prečo vždy musíme nastreliť hneď na začiatku vyššiu obtiažnosť a potom čakať na zhodenie? Prečo tu nikdy nie je iná možnosť? Ohodnotil som ho ako 8C, pretože som si bol istý, že je to najmenej 8C. Ak si iní myslia, že je to ťažšie, môžu ho dvihnúť. Prečo si ľudia vždy zvolia egoistický prístup, čo sa hodnotenia týka, namiesto toho, aby stanovili „bezpečnú obtiažnosť“? Ďalej, myslím si, že Livin´ large je zhruba rovnako ťažký ako The story of two worlds, prísny štandard stanovený Dave-om Grahamom v roku 2005.
 
Predošlé štandardy zlyhali a poslali najvyššie stupne do klesajúcej špirály. Dnes sa snažíme stanoviť štandard, ktorý si udrží svoj stupeň. Pevný základ pre hodnotenia je to, čo potrebujeme na vyriešenie situácie, a taktiež to znamená množstvo degradácií. Miestami je to ťažké, pretože ľudia to často berú osobne, keď sa ich najväčšia pýcha zhodí. Niekoľko ľudí, ktorí sa rozhodli niečo v tomto smere podniknúť a snažia sa o zlepšenie veci, si získali zlé meno pre kritizovanie prelezov ostatných lezcov. Hodnotenie bouldrov na základe štandardov „novej školy“ pre vás môže znamenať, že ste takpovediac „nezostali pozadu“. Vo svete profesionálnych lezcov môže takéto zavádzanie znamenať veľké riziko.
 
Je jednoduché „držať hubu a krok“, ale kam to povedie v nasledujúcich rokoch? Už tak je systém hodnotenia chaotický a niekedy si nie som istý, či je možné ho ozdraviť, hlavne ak začneme všetko hodnotiť podľa dnešných nových štandardov.
 
 
Caption of the figure above.
 
Ako som už povedal, nie je mnoho ľudí, ktorí sa snažia poriešiť súčasnú situáciu, predtým, než skočia do nového systému hodnotenia. Ak ostatní neschvália štandardy, ktoré sa práve snažíme zaviesť a hodnotenia založené na mierne odlišných stupniciach, čo sa mňa je týka je to úplne v poriadku, ale v tom prípade by naše bouldre potrebovali prehodnotiť. Vynára sa teda otázka, kto nastavil systém hodnotenia, taký aký je? Absolútne súhlasim, že v blízkej budúcnosti sa budeme potrebovať v obtiažnostiach pohnúť ďalej, ale nie som si istý, či bol tak nevyhnutne veľký krok dosiahnutý a ďalej, chceme položiť nový systém hodnotenia na tak chaotických základoch?
 
 
Caption of the figure above.
 
Faktom je, že stále neexistuje jasný štandard pre 8C. Všetci môžme obtiažnosti a efektné čísla hádzať bársjak a dostať sa tak na obálku časopisu, získať lepších sponzorov a potom o niekoľko mesiacov pozorovať, ako je obtiažnosť daného bouldra zhodená. Iróniou je,
Iróniou je, že keď sa cesta zhodí, málokedy sa o tom píše novinka a ten, čo tak spravil by sa nemusel nevyhnutne zdiskreditovať keď dá o tom vedieť.
 
Keď sa pozerám na zoznam najťažších bouldrov na svete, v skutočnosti sa medzi nimi striedajú tri systémy hodnotenia medzi rôznymi problémami , všetky ohodnotené v rovnakom stupni. To ma takmer núti zaviesť nový systém hodnotenia. Ďalšou dôležitou vecou je, že o hodnotení by sa malo otvorene diskutovať, a nie mlčať. Hoci väčšina diskusií na internetových fórach týkajúcich sa hodnotenia je úplne zbytočná, myslím si, že sa tam vyjadrujú ľudia, ktorí sú v určitých situáciách kompetentní vyjadriť svoj názor o hodnotení, bez nutnosti prelezenia daného problému.
 
 
Caption of the figure above.
 
Na záver, hodnotenia sú len odhady, osobný názor na obtiažnosť bouldra. Ľudia robia chyby, a tak to bude vždy. Ale ako je možné, že v 99-tich percentách sa bouldre nadhodnotia a veľmi veľmi zriedka podhodnotia? Najmä pri ťažších bouldrov, je tu isté množstvo zodpovednosti čo sa hodnotenia týka, pretože ak sa boulder stane štandardom nejakého druhu, akýsi testovací kúsok, môže a bude to mať vplyv na hodnotenia iných ďalších bouldrov.
 
Hodnotenia bouldrov sú veľmi malá a v podstate nepodstatná súčasť lezenia, ale prečo by sme sa inak zaoberali obtiažnosťami, ak to naozaj nič neznamená?

 

 

Zdroj: Nalle Hukkataival Blogspot

Použité fotky:  8c, bouldering, grades, V15

Printscreeny: www.8a.nu

Pôvodný názov Bouldering grades: Everything is average nowadays, Nalle Hukkataival

 

Preložené s písomným súhlasom autora.

 

Komentáre (25)

Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

06.04.2011 10:03:03
- brano

Obtiaznosti su dobre na to, ze ked sa rozhodujem, kam pojdem v lete na dovolenku, kuknem sprievodcu a pozriem ci je tam dost ciest +-2 stupne okolo toho co asi chcem liezt.<br /> Obtiaznosti su v realite vzdy lokalna vec, teda nieco na com sa dohodne miestna komunita. Lezci, ktori v danej oblasti lezu, resp. maju nejake slovo poveda - toto je 8, od tohto ideme odpocitavat vsetko naokolo. Akurat ze predstavy sa v rozlicnych castaich sveta (Slovenska) znacne lisia. Jediny sposob, ako s tym nieco spravit je zobrat dost velku statistiku prelezcov a ich nazorov, pozriet ako si v tom case pocinali v inych oblastiach a nejak to poporovnavat. Teda dennicky, v pripade, ze si kazdy bude cestne zapisovat klasifikaciu tak, ako sa mu videla na zaklade jeho predchadzajucich skusenosti.<br /> Jedna vec, co absolutne nechapem je, ako chcu pri bouldroch zistit co je tazsie, lebo prave na bouldroch mi to pride tak subjektivne, ze neverim, ze raz dospeju k zhode. Jeden vie drzat listy, iny obliny, dalsi je dlhy jak tyzden pred vyplatou, a teraz sa vsetci budu naveky bat, ze bude pred ostatnymi vyzerat ako sracka, ked povie &quot;Chlapi, neblaznite uz. Ved toto je o 2-3 stupne tazsie ako Dreamtime! A stale len 8C?&quot;. Kedy to skonci? Ked bude Dreamtime 8A? 6A? A realnym vysledkom bude (a je), ze niekde sa bude klasifikacia stale sprisnovat, niekde nie, a bude v tom totalny bordel, cim cisla stratia svoj jediny vyznam. Aby som vedel, kam sa mam vydat na dovolenku.

Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

06.04.2011 11:22:25
-

Nakoniec clovek zisti, ze si nema vsimat ziadne blbe cisla. Kazda cesta ma meno, nazov. Kazdemu je jasne, ked povies nazov znamej cesty, ktoru si preliezol, ci je to darda alebo nie. Kazdy vie, ze Ekel vo Frankenjure je tazsi ako Trhac na Pajstune. A nie je potrebne ziadne cislo.

Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

06.04.2011 11:30:18

To som nevedel.

Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

06.04.2011 13:09:10

Tak uz vies. Moffattova deviatka je Moffattova deviatka.

Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

06.04.2011 15:20:35
Reakcia - Maťo

Moffattova deviatka je tak trochu za 9+ a Trhač je 8+/9-. Ako to chceš porovnávať? To su dobré 3 stupne rozdiel. <br /> <br /> Čo sa týka obtiažností, najlepší mi príde systém bleau.info , kde každý (snáď poctivo) hlasuje a človek má potom akú takú predstavu o tom, čo sa tam asi bude odohrávať.

Re: Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

06.04.2011 23:42:51

neviem co chcel tymto clankom basnik poved.....

Re: Re: Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

07.04.2011 00:42:30

Sa neposerte z tych cisel. Chcel som iba povedat, ze aj bez cisla vie kazdy, ktora cesta je tazsia a ktora ma vacsi &quot;kredit&quot;.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

07.04.2011 00:57:22
Reakcia - adi

no pri tych mnozstvach ciest by som ani nepovedal :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

07.04.2011 08:00:02
Reakcia - brano

Na kredit kaslem. Radsej by som vedel, ci nebude zbytocne lahka alebo zbytocne tazka, aby som nestracal cas a radsej si dobre zaliezol.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len pri

07.04.2011 08:33:47

tak asi zostava len hadzat po kazdom preleze k ceste commenty... [povinne] &lt;ggg&gt; :)

Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

07.04.2011 11:42:47
-

&quot;Čísla a obtížnost musí být motorem pro lezce, který trénuje. I když každý leze hlavně pro sebe, těch 1000 bodů je 1000 bodů. Marné, za 950 bodů tě po zádech nikdo nepoplácá...:)&quot;

Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

07.04.2011 12:01:05
- zuzka

Mna osobne bouldrovanie nebavi, ked bouldre nemaju cisla. Hold, dennicek nepusti :-)

Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

12.04.2011 16:37:35
Reakcia - ondro

Bouldrovat iba pre cisla je podla mna ako pracovat iba pre peniaze. Nieje na tom nic zle, je to iba prazdne a ploche

Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

12.04.2011 16:56:12
Reakcia - realita

Mily Ondro, bud je tvoj vek nizky, alebo si az neuveritelny optimisticky rojko. Ked budes mat zavazky pochopis. Praca pre peniaze, aby si zabezpecil rodinu nie je prazda a plocha! Ide o absolutne nevhodne prirovnanie.

Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

12.04.2011 17:04:11
Reakcia - Lojzo

Kazdy lezie preto, ze ho na tom procese nieco bavi a naplna. Niekoho pocit ze sa zlepsuje (v com mu mozu byt ukazovatelom napr. cisla), niekomu staci pohyb na vzduchu. Niekoho bavi liezt pre cisla, lebo maju pre neho urcity vyznam.<br /> Vyjadrit sa o niekom, ze jeho pristup je prazdny je trochu nafukany. Vari mas jediny spravny recept na to ako liezt a s akymi pohnutkami?

Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

12.04.2011 20:57:57
Reakcia - pista

ondro trafil klinec po hlave a to prirovnanie sedi absolutne. Ked idem okolo pekneho kamena, ktory si pyta vylezenie tak sa netrapim, ze na nom nie je meno a cislo, ale ho vyleziem, pretoze o tom je radost z lezenia. Ak som niekde v horach a po lezeni alebo turistike ideme dolinou plnou sutrov, vzdy si na niektorych z nich zaleziem pretoze ma to bavi, pretoze mam z toho radost . <br /> <br /> Robit pracu, ktora ta nebavi moze byt niekedy nevyhnutnost, ale do lezenia ta nikto nenuti a ak si z toho robis honbu za cislami tak si kazis jedinecny zazitok, ktory ti moze lezenie ponuknut a vystavujes sa pod zbytocny tlak, ktory je v cinnosti, pri ktorej mas relaxovat kontraproduktivny.<br /> <br /> - moj nazor

Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

13.04.2011 08:29:43

Jasne, a reprezentanti lezu &quot;iba pre to, aby boli reprezentantmi&quot;. A ty lezies &quot;iba preco&quot;? :)

Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

13.04.2011 09:12:24
- Pedro

Nepoznam nikoho kto by liezol len pre cisla, ja to chapem ako vyzvu. Je jedno ci to je cislo, alebo nazov cesty. Samozrejme svet nie je ciernobiely, raz lezies lebo si chces zaliezt len tak pre radost, niekedy preto ze je to darda.

Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

13.04.2011 11:03:54

Lezenie pre &quot;nazov cesty&quot; je podla mna lepsie, pretoze liezt podla cisiel znamena niekedy aj to, ze hladas najlahsiu cestu s danym cislom.

Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

13.04.2011 11:05:42
Reakcia - Pedro

a skor alebo neskor ti ju zhodia :D

Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

13.04.2011 12:13:30

ako kde..., na Pajstune su zevraj (ja to neviem posudit, nemam tolko nalezene) nadhodnotene cesty, ale k znizovaniu obtaznosti nejak nedochadza...

Re: Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

13.04.2011 12:19:30

Alebo inde su podhodnotene? Let`s flame!

Re: Re: Re: Re: Re: Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

14.04.2011 07:31:00

No..., aj to môže byť, tak kde je pravda? :D

Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

13.04.2011 22:48:12

cisla nepustia ... :D:D:D:D

Hodnotenia bouldrov - všetko je v súčasnosti len priemer

15.04.2011 13:06:35
-

no jo niesú trojky ako trojky;)) prirodzene sa napriklad cenia viac než umele;)

Túto položku môžu komentovať iba prihlásený používatelia. Prihlás sa alebo zaregistruj!