V skratke - prišli sme nie zbytočne skoro okolo obeda a šli sa rozliezť do známeho sektora Larifari. Ľudí dosť, ale voľné cesty sa pre nás ešte našli. V ľavej časti na lúčke, kde zriedkakedy niekto lezie pôsobila skupina mládežníkov na top-ropoch s doprovodom. Všetci vzorne prilby. Doliezol som cestu, a ako po mne naliezal spolulezec, nieco ma prinutilo otocit sa dolava. Dve sekundy na to si jeden z ludi lezucich v okoli cesty Larifari osadol, ozval sa podivny zvuk, a telo sa vybralo priamou ciarou dole. Odhadom od stvrtej expresky, 8-10m priamo na zem do svahu, na nohy a bok, jedna noha riadne vykrutena. Svet na par sekund stuhol. Vsetci dufali, ze sa nic nestalo. Az nasledujuce zvuky prebudili ludi z soku a vytrzenia. Telefon, zachranka, par ludi sa zhrklo okolo chalaniska. Jeden z poliakov v sektore sa ozval ako lekar, vraj aj niektori z doprovodu mladezniov mali lekarske vzdelanie. Sanitka so zachranarmi prisla do 20 minut ako slubovali a uz sa ujali organizovania. Chvilu na to prisli aj dalsi zachranari s lanami a policajti. Po nejakom case pocujeme z neba zvuk motorov, sanitka odchadza bez ponahlanie, domnievam sa, ze chalaniska odviezli rovno do viedne.
Kontroluj a lez
07.05.2013 10:03:53Po precitani tohto clanku som si spomenul ze som vcera neskontroloval priatelku pred lezenim. Taku chybu uz nespravim. Dakujem
Kontroluj a lez
10.05.2013 09:28:55Neviem či mam opäť pichnuť do osieho hniezda kedže sa to tu u raz riešilo ale asi neuškodí. Na jednej strane si treba uvedomiť že lezenie nikdy nebolo a ani nebude činnosť bez rizika, vzhľadom k tomu že je v poslednej dobe pomerne oblúbené tak sa mu venuje aj čím dalej viac ludí či už viac alebo menej aktívne. Či chceme či nie je logické že aj úrazov bude tým pádom pribúdať. Čo chcem zdorazniť je práve úloha inštruktorov (aj v tomto prípade) niekedy až s údivom žasnem kto dnes môže byť inštruktor horolezectva, lezenia na skalách či na umelej stene. Stačí absolvovať nejaký kurz u podobného rýchlokvaseného inštruktora a už môžem školiť dalších, príde mi to trošku pritiahnuté za vlasy a preto sa nečudujem že taktéto blbé nehody prichádzajú a určite prichádzat aj budú. Iste nehody sa stanu aj skuseným tomu sa zabraniť nedá ale moje skusenosti hovoria že najviac blbostí na skalách robia práve čerství absolventi všelijakých možných kurzov a školení ktorí si myslia že potvrdenie o tom že vedia uviazať 15 druhov uzlov ich robí horolezcami...možno je to len moj dojem a možno je to len dosledok celkovej situácie kedy dnes všetko ide na úkor rýchleho zárobku bez ohľadu na kvalitu...