Metodika

Bezpočnosť, metodika, ...
<< < 1 23 > >>
Spolu 27 v 3 strankach.

Workshopy o istení a bezpečnosti vo Vertigu

Od stredy 12.11. organizuje Lezecké centrum Vertigo pod záštitou Metodickej komisie SHS JAMES bezplatné workshopy o istení a bezpečnosti. Workshopy sa budú konať pravidelne každú druhú stredu v mesiaci od 18:00 do 20:00. Na workshopoch budú postupne predstavené moderné istiace prostriedky (grigri, clickup, kýblik, ...), ich výhody a nevýhody, správne používanie v praxi a najčastejšie chyby pri istení. Účastníci budú oboznámení so zásadami bezpečnosti pri istení všeobecne a so základnou manipuláciou s osobitnými istítkami. V rámci workshopu bude možné každé z istítok v praxi otestovať so skúsenými lezcami. A samozrejme máte priestor klásť otázky a objasniť si veci, ktoré vám jasné nie sú.

Kontroluj a lez

Od nedele mi v hlave brní tisíc krát omieľané heslo "kontroluj a lez". Osvetové plagátiky na umelých stenách, internetových stránkach, tisíc-krát omieľané inštruktormi a metodikmi nám už niekedy až lezie na nervy. Ale úprimne - ako často sa pred lezením so spolulezcom naozaj skontrolujete? K vážnemu zamysleniu o tom, ako sám zbytočne riskujem ma priviedla víkendová príhoda v rakúskom Adlitzgräben. A s nádejou, že to niekomu môže zachrániť zdravie alebo život som sa rozhodol o svoj zážitok podeliť aj s čitateľmi climb.sk.

Pozvánka: Seminár k istiacim stanovištiam

27. - 28. 4. 2013, Porúbka . Metodicko-bezpečnostná komisia SHS JAMES v autocampingu Slnečné skaly v Porúbke pri Žiline seminár zameraný na problematiku budovania istiacich stanovíšť v skalných neveľhorských a veľhorských terénoch. Seminár sa bude zaoberať budovaním rôznych typov istiacich stanovíšť v závislosti od použitých zaisťovacích prostriedkov, charakteru terénu a ďalších okolností s využitím dostupného spektra istiacich pomôcok.

Ako správne prešľapávať stopu

Snehu už aj v Bratislave napadlo habakuk, a tak je najvyšší čas pozrieť sa na to ako správne prešľapávať stopu pod nástup.

Minulú sezónu som si všimol, že stopa často nie je ideálna, preto som tento rok pripravil metodický manuál. Svojou povahou sa hodí na klubovú nástenku, a po zaliatí do fólie aj ako šikovná pomôcka pri šľapaní.

Pozor na zlý / nedokončený uzol !

Zlý alebo nedokončený uzol je jednou z najčastejších príčin ťažkých úrazov pri športovom lezení. Často sa stáva, že počas naväzovania sa rozprávate s partnerom a rozhovor človeka strhne natoľko, že preruší naväzovanie a zúrivo gestikuluje. Podobne sa stáva, že si idete len niečo vyskúšať, naviažete sa provizórnym uzlom, ktorý potom už neopravíte, podobne ako v prípade nehody na Brnenskej Klajde.

VIDEO: Bezpečnosť v horách

Až 95% lavín je spôsobených zasypanými ľuďmi. Ako prevenciu pred zbytočnými neštastiami pripravili taliansky horský spolok, horskí záchranári a horskí vodcovia zábavné video pripomínajúce základné zásady bezpečného správania sa v horách. Jednoduché, vtipné, účinné.

Diagnóza: Klubista

„UPOZORNENIE: Aktivity, pri ktorých sa tento materiál používa, sú zo svojej podstaty nebezpečné. Ste zodpovedný za svoje vlastné akcie a rozhodnutia.”

Príbalový leták PETZL charlet

RockStar: Odolnosť ovorených karabín a pády do odsedávakov

V horoškole RockStar testovali odolnosť karabín s otvoreným zámkom a pády priamo do odsedávačky. Karabíny sa lámu, sedáky odsedávačky praskajú ... pozrite si poučné metodické video z testovania.

James Junior Team v Maníne

Lezecký oddiel James Junior Team sa zúčastnil lezeckého kurzu v Manínskej Horoškole Rockstar.

Pozvánka: &quot;Bezpečné sportovní lezení&quot;

Chcete sa naučiť bezpečne istiť, liezť a pohybovať sa na skalách? Seminár "Bezpečné sportovní lezení" je potom práve pre Vás.

<< < 1 23 > >>
Spolu 27 v 3 strankach.