Majster Slnečných hodín už 26.5. v Bratislave!

  • Po dvoch úspešných boulderingových súťažiach na funkčnej pamiatke Slnečných hodín - Slnečné hodiny lezecká stena sa tento rok podarilo zorganizovať tretie pokračovanie. Príďte si zasúťažiť alebo sa len tak pozrieť na výkony našich borcov na jedinú outdoorovu bouldrovku v Bratislave!

Pozývame Vás na boulderingovú súťaž Majster Slnečných hodín 2018, ktorá sa bude konať 26.05.2018 od 10.00 na lezeckej stene Slnečné hodiny. Klasicky budeme mať mužskú a ženskú kategóriu a súťažiť sa bude o zaujímavé ceny. Registračný poplatok sa bude uhrádzať na mieste, pre vopred registrovaných bude poplatok 5 EUR, pre registrovaných na mieste 10 EUR. Registracia na mieste bude prebiehať od 09.00.

Registrácia tu:  https://goo.gl/forms/YcEwnWmDys0NU8Zx1 

Okrem iného budete môcť vyskúšať úplne novú profi workoutovú preliezku, ktorá bude k dispozícii pre širokú verejnosť.

Tešíme sa na Vašu účasť  
Občianske združenie Na Hrane

Majster Slnečných hodín 2016: https://www.youtube.com/watch?v=i54nhNkOLpY

Majster Slnečných hodín 2015: https://www.youtube.com/watch?v=VDIq4tbK42U&feature=share

Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.
Caption of the figure above.

Viac o projekte lezecká stena Slnečné hodiny sa môžete dočítať nižšie:

V Petržalke si skupina nadšencov zriadila lezeckú stenu na soche Slnečných hodín. Robia tam už tretie lezecké preteky. Čo na to úrady a verejnosť?

Skupina nadšencov z občianskeho združenia Na hrane zrealizovala netradičný projekt. Rozhodli sa postaviť lezeckú stenu na soche Slnečných hodín pri Ekonomickej univerzite v Petržalke. Areál prešiel tento rok ďalšou revitalizáciou a združenie tam usporadúva lezecké preteky.

“Bude to už tretí ročník lezeckého preteku Majster Slnečných hodín, ktorý sa teší obľube u lezcov. Snažíme sa tam vytvoriť nenútenú atmosféru, aby sa ľudia cítili ako u seba na záhrade” hovorí predseda združenia Pavel Zajcev a pozýva divákov aj účastníkov na udalosť, ktorá sa bude konať v sobotu 26.5. “Koncom minulého roka nám vandali znova posprejovali sochu a aj workoutová preliezka už pomaly dosluhovala, tak sme sa rozhodli urobiť crowdfundingovú kampaň na vyzbieranie peňazí na nový workout a ďalšie úpravy. Sme veľmi radi, že nám ľudia dali pozitívnu odozvu a prispeli na opravy zo svojho vrecka, takže v tejto chvíli už majú hodiny antigraffiti náter a v areáli už stojí nový workout. Tento projekt by samozrejme nemohol fungovať bez podpory Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, Bratislavského samosprávneho kraja alebo Miestnej časti Petržalka. Podporu sme taktiež dostali zo súkromného sektora, napríklad z nadácie VÚB, ale veľmi nám pomohla aj lezecká komunita. Spolupracujeme s lezeckou stenou K2 a cesty na preteky nám budú stavať chalani, ktorí robia Boulder Prásk, pretek, ktorý je v tejto komunite veľmi známy. Veľa pozitívnej energie nám tiež pridali samotní autori tohto umeleckého diela. Stretli sme sa Jurajom Šimekom a Jurajom Jakubíkom, poslednými žijúcimi architektmi, ktorí hodiny projektovali pred vyše 30 rokmi. Náš projekt sa im veľmi páči, nakoľko celý areál už vyše desaťročie chátral.”

Registrácia pre súťažiacich práve prebieha

TU, ale vítaní sú samozrejme aj diváci. Podujatie sa bude konať celý deň a okrem lezeckej súťaže sa budete môcť pozrieť na ukážky street workoutu alebo si vyskúšať slackline.

História Slnečných hodín

Slnečné hodiny postavilo Riaditeľstvo diaľnic Bratislava v roku 1986 ako súčasť výtvarného dotvorenia vtedajšieho Mosta Hrdinov Dukly. Autormi tohto diela sú architekti - Ladislav Beisetzer, Juraj Jakubík, Juraj Šimek a sochár Štefan Prokop. Tento unikátny monumentálny objekt následne dlhé roky chátral. Autori chceli poukázať na rozdiel medzi miestnym časom, ktorý ukazujú slnečné hodiny a administratívnym časom, ktorý ukazujú naše hodinky. Slnečné hodiny majú parametre odvodené z našej zemegule: polomer oblúka je 6,378 metra, sklon hodín a ukazovateľ sú paralelne s osou Zeme dané zemepisnou šírkou Bratislavy. Miestny čas je determinovaný zemepisnou dĺžkou - vzdialenosťou Bratislavy od Nultého poludníka. Základný rozdiel medzi časom na slnečných hodinách a administratívnym časom. (1 hodina = 15° zemepisnej dĺžky, 1° = 4 minúty). Ďalšie rozdiely vyplývajú z letného alebo zimného obdobia (letný/zimný čas) a z nerovnomernosti ročného obehu Zeme okolo Slnka.

V roku 2015 občianske združenie Na hrane vdýchlo prostrediu a objektu nový život, vyčistilo zdevastovaný priestor a zrekonštruovalo zanedbanú plastiku. V rámci revitalizácie združenie vytvorilo na zadnej strane hodín boulderingovú stenu, štrkové dopadlisko a taktiež podmienky pre športy ako je street workout a slackline.

Komentáre (1)

Majster Slnečných hodín už 26.5. v Bratislave!

22.05.2018 21:55:19

Paráda, že sa niečo takéto organizujete! Nie je ale škode, že takúto zaujímavú akciu propagujete 1 týždeň pred konaním udalosti? Držím palce a prajem super polez...

Nový komentár

Ochrana proti spamu
šest +štyri =